www.wolnyswiat.pl

 

[Ostatnia aktualizacja: 02.2012 r.]

 

 

TO TYLKO... REALIZACJA UTOPII/ZBRODNIE PRZECIWKO NAM I NASTĘPNYM POKOLENIOM, NATURZE; ŻYCIU NA ZIEMI (a jedną z nich jest - w skutkach - przeludnienie)!!! (plik uniwersalny)(cz. 2)

 

 

SPIS TEMATÓW:

W części 1:

1. BEZMYŚLNOŚĆ, GŁUPOTA; NIE DO WIARY (ZBIOROWE SAMOBÓJSTWO; ZAGŁADA?! KTO, I W IMIĘ CZEGO NA TO POZWALA)??!!

2. CHOROBY ZAKAŹNE

3. TZW. LECZNICTWO (m.in. kolejne oblicze tzw. reklam)...

4. EUTANAZJA; SELEKCJA POZYTYWNA/UTOPIA; SELEKCJA NEGATYWNA (to tylko... psychopaci, debile; kanalie; degeneraci; skutki braku selekcji/selekcji negatywnej)

5. ZWIERZĘCA (PSIA) MANIA!

 

W części 2 (tutaj):

6. CZAS PLAG (W MIASTACH)

7. CZAS PLAG (WSZĘDZIE)

8. (TZW.) PRACA...

9. KOLEJNA PLAGA – ŚMIECI

10. TO JEDNAK DOŻYLIŚMY DO KOLEJNEJ PLAGI – SKUTKÓW WCZORAJSZYCH BŁĘDÓW/TO TYLKO... SKUTKI TRUCIA

 

W części 3:

11. ZAGŁADA ŻYCIA (ZANIECZYSZCZANIE, ZATRUWANIE; ZAMIANY KLIMATYCZNE)

12. MIGRACJA

13. O BEZPIECZNEJ, EKOLOGICZNEJ, TANIEJ ENERGETYCE NUKLEARNEJ...

14. TO TYLKO PROKONSUMPCYJNA (POJAZDOWA) EKONOMIA...

15. TO TYLKO NISKIE CENY SUROWCÓW, DOPŁATY, PRODUKCJA (następne oblicze tzw. reklam)(czy to jeszcze jest powietrze, ziemia, woda, żywność)...

 

W części 4:

16. A MOŻE JEDNAK EKONOMIA RACJONALNA?

17. AMERYKA, AMERYKA...

18. TO TYLKO PROKOMERCYJNY KAPITALIZM...

19. TO TYLKO MEDIA...

20. NA ZAKOŃCZENIE

 

 

 

 

6. CZAS PLAG (W MIASTACH)

 

JAK SIĘ POSTĘPUJE, TAK SIĘ MA...

Ludzie jak robaki...

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Niedziela [22.08.2010, 17:28]

PLUSKWY ZJADAJĄ LUDZI. OPANOWAŁY JUŻ CAŁĄ AMERYKĘ

To prawdziwy horror.

Najpierw pojawiły się w centrach gęsto zaludnionych miast, takich jak Nowy Jork, przez którego pokoje hotelowe przewijają się miliony gości.

Opanowały San Francisco, którego władze wprowadziły specjalny program edukacyjny dla gospodarzy domów, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się szkodników. O czym mowa? O krwiożerczych pluskwach - informuje portal npr.org.

Niestety, to już prawdziwa plaga. Pluskwy opanowały już domy i hotele od Teksasu do Ohio. I rozpleniają się dalej...

To prawdziwy horror - opowiada James Self z firmy Ameritex Pest Control, która zajmuje się tępieniem tych owadów. - Niedawno wezwano mnie do pewnego domu... Stanąłem przed ścianą i zastanawiałem się, co to za tapeta... Miała taki nietypowy gęsty wzór i fakturę... Gdy podszedłem bliżej zorientowałem się, że to nie wzór, tylko pluskwy. Miliony... W życiu czegoś takiego nie widziałem.

Zdaniem Michaela Rauppa, entomologa z Uniwersytetu w Maryland, Amerykanie powinni zacząć się martwić. I to bardzo.

Dlaczego? Bo jesteśmy coraz bardziej mobilni. Ludzie codziennie podróżują do odległych zakątków świata, chodzą do pracy, kina, teatru, restauracji. Korzystają z hotelowych pokoi. A te owady żyją wszędzie tam, gdzie znajdą żywność. A to my nią jesteśmy - mówi Raupp. - Potrafią przenosić się na naszych torbach i w ubraniach do nowych miejsc, gdzie rozmnażają się w zastraszającym tempie. | WB

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Środa [01.09.2010, 15:39]

PLUSKWY ZJEDZĄ POLAKÓW. ZARAZ PO WAKACJACH

Są w siedzeniach samolotów i autobusów.

Po Stanach Zjednoczonych, gdzie mówi się o największej pladze krwiożerczych pluskiew od czasów II Wojny Światowej, te pasożyty masowo rozmnażają się także w Wlk. Brytanii.

Liczba domów, biur, hoteli i innych budynków użyteczności publicznej na Wyspach, gdzie pojawiły się pluskwy w ostatnim roku wzrosła o 24 proc. - ostrzega "The Daily Mail".

Eksperci nie mają wątpliwości, że to efekt coraz większej mobilności ludzi, którzy przemieszczają się w stopniu niespotykanym do tej pory.

Hotele i schroniska to najczęstsze miejsca skąd podróżni zabierają w bagażu czy w odzieży pluskwy do domu. Spotkać można je również w siedzeniach wagonów kolejowych, autobusów i samolotów.

Badania epidemiologów z University of Kentucky sugerują, że cały świat jest o krok od inwazji tych pasożytów. Tym bardziej, że stają się one coraz odporniejsze na trucizny stosowane przeciwko nim do tej pory - dodaje dziennik. | AJ

 

 

"WPROST" nr 13/2006 (1216)

PLAGA RZYMU

Hałas, zanieczyszczenie wody i powietrza, nadmiar śmieci i przeludnienie nękały wszystkie starożytne metropolie

W dzień słońce było zasłonięte smogiem, w nocy nie można było spać z powodu ulicznego hałasu. W domach nie było bieżącej wody, kanalizacji ani kominów. Do gotowania i ogrzewania używano metalowych piecyków, a zagrożenie pożarem było tak wielkie, że mieszkania na najwyższych piętrach kamienic miały najniższą cenę. To nie jest opis slumsów w Nowym Delhi czy Rio de Janeiro. Tak wyglądało życie w Rzymie przed dwoma tysiącami lat.

Według Platona, idealna metropolia powinna liczyć 8 tys. obywateli płci męskiej, a co najmniej drugie tyle ludności mogły stanowić kobiety, dzieci i niewolnicy. W starożytności rzadko udawało się zrealizować ten ideał. Już około 60 r. p.n.e. Aleksandria, uważana wtedy za największe miasto świata, liczyła 300 tys. wolnych obywateli, a całkowita liczba jej mieszkańców, włączając niewolników i cudzoziemców, musiała sięgać miliona. Rekordy w połowie II wieku n.e. bił Rzym, gdzie mieszkało ponad 1,2 mln ludzi.

 

Cloaca Maxima

Wieczne Miasto zajmowało stosunkowo niewielki obszar około 18 km2, więc większość jego mieszkańców żyła w zatłoczonych, śmierdzących dzielnicach - tak jak to pokazuje emitowany przez HBO serial "Rzym". Jedynie najzamożniejszych było stać na wille. Cycero i poeta Marcjalis ubolewali, że rzymskie ulice były wąskie, błotniste i nie oświetlone, zasiedlone w równych proporcjach przez ludzi, kozy i gęsi. "Hałas, zanieczyszczenie wody i powietrza, nagromadzenie śmieci oraz choroby i przeludnienie nękały wszystkie starożytne metropolie" - pisze J. Donald Hughes w książce "Pan's Travail. Environmental Problems of the Ancient Greeks and Romans".

Typowy grecki lub rzymski dom w podręcznikach historii to obszerna, wygodna budowla, z licznymi pomieszczeniami i zacienionym patio w środkowej części. W rzeczywistości na takie wille mogli sobie pozwolić jedynie najbogatsi. Większość mieszkańców miast tłoczyła się w kamienicach, których wysokość dochodziła do siedmiu pięter. Cesarz August na początku naszej ery zabronił budowy kamienic wyższych niż 20 m, bo takie budynki wznoszone na słabych fundamentach często się zapadały. Tylko główne ulice były wybrukowane, ale mimo to ruch uliczny stwarzał zagrożenie dla pieszych, a przejście na drugą stronę wymagało odwagi i szczęścia.

Juliusz Cezar zakazał ruchu kołowego w obrębie murów miejskich od wschodu słońca do dwóch godzin przed zachodem. Skutek był taki, że hałas uliczny zakłócał sen mieszkańcom, bo ściany domów były cienkie, a okna prawie zawsze otwarte. Cezar wydał też zarządzenie, na mocy którego właściciel każdego domu musiał utrzymywać w czystości przylegający do budynku kawałek ulicy, bo wielu mieszkańców wyrzucało nieczystości przez okna. W mieście istniał nowoczesny kolektor ścieków, Cloaca Maxima, ale wszystkie nieczystości spłukiwano do Tybru. Kiedy poziom wody w rzece podnosił się, woda i fekalia z kanałów zalewały niżej położne części miasta.

 

Efekt kozy

Poeci Horacy, Marcjalis i Juwenal często opisywali uroki sielskiej wsi, ale zniszczenie środowiska w starożytności nie ograniczało się do miast. Wraz z rozwojem metropolii szybko wyczerpywały się zasoby wód gruntowych, trzeba było budować ujęcia wody z odległych rejonów. Długie na dziesiątki kilometrów architektoniczne cuda, jakimi były rzymskie akwedukty, doprowadzały do pustynnienia rozległych terenów. Ilość wody, która codziennie przepływała przez wszystkie wodociągi sprowadzające ją dla miasta Rzymu, przewyższała co najmniej o jedną trzecią masy wody w Tybrze.

Wiele szkód powodowało rolnictwo. Wszędzie tam, gdzie ludzie zaczęli uprawiać ziemię lub hodować zwierzęta, postępowały zmiany w środowisku. Hordy wszystkożernych kóz zniszczyły roślinność Bliskiego Wschodu i znacznej części Grecji. Kanały nawadniające pola Mezopotamii, którymi płynęła woda z Tygrysu i Eufratu, po kilkuset latach spowodowały zasolenie ziemi uprawnej i klęskę ekologiczną. Badacze uznali te zjawiska za jedną z przyczyn upadku cywilizacji Sumerów.

Lasy Europy i Chin w znacznym stopniu wytrzebiono jeszcze przed naszą erą. Wzniecane przez ludzi pożary lasów i prerii spowodowały uwolnienie do atmosfery metanu, drugiego po dwutlenku węgla najbardziej aktywnego gazu cieplarnianego. Wykazały to badania naukowców z National Institute of Water and Atmospheric Research w Nowej Zelandii, którzy analizowali skład uwięzionych głęboko w lodach Antarktydy pęcherzyków powietrza, przez 2 tys. lat nie mających kontaktu z otoczeniem. Na początku naszej ery także w obu Amerykach wypalano wielkie połacie lasów, prerii i pampasów pod uprawę, aby uzyskać nowe tereny do zasiedlenia lub zagonić łowną zwierzynę w sidła myśliwych.

Człowiek zmieniał środowisko naturalne wszędzie, gdzie się pojawił. Gdy 50 tys. lat temu zasiedlił Australię, zaczęły wymierać wielkie ssaki, ptaki i gady. Podobnie stało się 12 tys. lat temu w Ameryce Północnej, gdy przedostali się tam łowcy z Syberii. Ross MacPhee z amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku twierdzi, że przybyli do Ameryki ludzie i towarzyszące im zwierzęta, takie jak psy, szczury oraz pasożyty, zaraziły amerykańską faunę śmiertelnymi patogenami. Dziś podobnie są roznoszone wirus HIV, ptasia grypa i inne zakażenia. Tyle że dzięki nowym technologiom epidemie postępują znacznie szybciej niż przed wiekami.

Marta Landau

 

 

"NEWSWEEK" nr 11, 19.03.2006 r.

WODA W CENIE ROPY

Europejczyk zużywa dziennie 150 litrów wody. Somalijczykowi musi wystarczyć 10 litrów. To będzie powód nowej wędrówki ludów, która ruszy w XXI w. z Afryki na północ.

Wysychające pola uprawne, plaga szarańczy, pożary wypalające całe połacie lasów, kolejki do cystern z wodą i wszędobylski kurz. To nie opis klęski żywiołowej w Afryce, lecz nasza, europejska rzeczywistość. Sahara już przekroczyła Gibraltar. W ciągu najbliższych 50 lat jedna trzecia Hiszpanii może się zamienić w pustynię - alarmuje Europejska Agencja Środowiska. Za pustynnienie południowych połaci Europy i zmiany klimatu w innych częściach świata większość naukowców wini efekt cieplarniany.

 

- W ciągu najbliższych 30 lat musimy być przygotowani na pojawienie się konfliktów, których zarzewiem będzie brak wody - ostrzegał dwa tygodnie temu w Londynie John Reid, brytyjski minister obrony. Właśnie niedostatek wody, obok terroryzmu, wymienił jako największe zagrożenia dla bezpieczeństwa.

 

Oprócz ekologów i hydrologów problemem zaczęli się wreszcie interesować politycy. To ich zgromadzi rozpoczynające się w tym tygodniu w Meksyku czwarte Światowe Forum Wody: 11,5 tys. ekspertów z całego świata będzie dyskutować o prawdziwym oceanie problemów - od pustynnienia Europy po nowoczesne metody nawadniania w Indiach.

 

Słodkiej wody na kuli ziemskiej nie przybywa, a z roku na rok zwiększa się liczba spragnionych i zgłodniałych, szczególnie w biednych krajach Afryki czy Azji. Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych, w ciągu kolejnych dwóch dekad zasoby słodkiej wody zdatnej do picia przypadające na jednego mieszkańca Ziemi skurczą się o jedną trzecią. To pociągnie za sobą wzrost cen żywności (rolnictwo pochłania 75 proc. zużywanej na świecie słodkiej wody) i zaostrzenie konkurencji o dostęp do życiodajnego płynu. Dlatego coraz więcej ekspertów uważa, że tak jak XX w. był stuleciem rywalizacji o ropę, tak w najbliższych dziesięcioleciach świat pogrąży się w konfliktach o wodę.

 

Takie swary nie są czymś niezwykłym w dziejach ludzkości - pojawiły się, gdy tylko ludzie osiedlili się i zaczęli uprawiać ziemię. Przypomina o tym nawet etymologia. Słowo "rywal" pochodzi od łacińskiego "rivalis", które oznacza kogoś, kto korzysta z tego samego źródła wody. Ale w czasach rzymskich o wodę konkurowało ok. 150 mln ludzi. Dziś jest nas 6,5 mld, a za 15 lat będzie już 8 mld. W dodatku zwiększa się nie tylko liczba ludności, ale też liczba państw (np. poprzez rozpad ZSRR czy Jugosławii), które muszą zapewniać sobie na własną rękę dostęp do wody. Dziś na świecie są 263 systemy rzeczne, położone w co najmniej dwóch państwach (w 1978 r. było ich tylko 214). W dorzeczu Dunaju jest aż 17 państw, a w dorzeczu najdłuższej rzeki świata, Nilu, dziesięć. - Konflikty stają się więc coraz bardziej prawdopodobne i musimy czym prędzej nauczyć się je dyplomatycznie rozwiązywać - mówi Peter Gleick z Instytutu Pacyfiku w Oakland w Kalifornii.

 

W 2004 r. na granicy między Etiopią a Somalią w walkach o dostęp do ujęć wody zginęło 50 osób. Rząd Egiptu już na początku lat 90. zapowiedział, że swoich interesów nad Nilem "będzie bronił zbrojnie, jeśli zajdzie taka potrzeba".

 

- W Afryce brak wody oznacza głód, bo inaczej niż w Europie, gdzie polegamy głównie na deszczach, wszelkie uprawy trzeba tam sztucznie nawadniać - mówi profesor Jan Lundqvist, znany szwedzki ekspert w kwestiach zarządzania zasobami wody.

 

O tym, że hydrologiczne spory trzeba traktować poważnie, najdobitniej świadczy przykład Bliskiego Wschodu, gdzie z zasobów rzeki Jordan chce korzystać zarówno Izrael, Jordania, jak i Palestyńczycy. Naukowcy z Oregon State University wyliczyli, że w ciągu ostatnich 50 lat w tym regionie spór o wodę wywołał co najmniej 30 konfliktów. Co prawda w 1994 roku Izrael i Jordania podpisały umowę regulującą wykorzystanie zasobów spornej rzeki, ale co jakiś czas po obu stronach Jordanu padają oskarżenia o nielegalne podkradanie życiodajnej wody. Alvin i Heidi Tofflerowie, najbardziej znani na świecie futurolodzy, nie mają złudzeń: - Następna wojna na Bliskim Wschodzie wybuchnie z powodu wody - twierdzą.

 

Także w Europie pojawiły się wodne swary, choć nie dotyczyły jeszcze braku wody pitnej. Najsłynniejszy był konflikt między Słowacją a Węgrami. W latach 70., jeszcze za czasów "bratniej wspólnoty socjalistycznej", władze Czechosłowacji i Węgier postanowiły wybudować system tam na Dunaju. Jednak Węgrzy pod wpływem protestów ekologów wycofali się z inwestycji pod koniec lat 80. i domagali się, żeby Bratysława też zaprzestała prac budowlanych. Mimo to Słowacy dokończyli stawianie swojej tamy w miejscowości Gabczikovo, kierując w nowe koryto większość wody Dunaju. Węgrzy oskarżyli ich wręcz o kradzież rzeki, bo na tym odcinku granica słowacko-węgierska biegła starym korytem Dunaju, w którym poziom wody gwałtownie się obniżył. Przez całe lata 90. oba kraje odwoływały się do międzynarodowych arbitraży, a sprawa rzeki psuła stosunki polityczne.

 

- Schodząc z poziomu międzynarodowego na lokalny, znajdziemy jeszcze więcej sporów dotyczących wody - mówi profesor Lundqvist. Wewnątrz państw toczą się małe, ale liczne wojny między rolnikami, zwolennikami wielkich tam, ekologami i deweloperami. W 2000 r. chłopi z chińskiej prowincji Shandong starli się z policją, bo protestowali przeciwko planom rządu, który chciał wodę przeznaczoną do nawadniania pól skierować do miast i fabryk.

 

W zeszłym roku gorąco było w Hiszpanii - dosłownie i w przenośni. Susza była tak dotkliwa, że władze prowincji Kastylia-La Mancha wstrzymały dostawy wody ze "swojej" rzeki Tag dla sąsiedniej prowincji - Murcji. Konflikt udało się zażegnać dopiero po interwencji centralnych władz w Madrycie.

 

Hiszpania jest w wyjątkowo trudnej sytuacji, ale nie znaczy to, że narody z północy kontynentu mogą spać spokojnie. Polska, mimo umiarkowanego klimatu i dość częstych opadów, obok Belgii i Malty ma najmniejsze zasoby wodne w Europie. Na jednego Polaka przypada niecałe 1,6 tys. metrów sześciennych słodkiej wody, podczas gdy na statystycznego Europejczyka - 4,5 tys. metrów sześciennych.

 

Im jesteśmy bogatsi, tym więcej wody zużywamy i tym rozrzutniej nią gospodarujemy - potrzebujemy wody do napełniania basenów, mycia samochodów czy utrzymywania soczyście zielonych trawników i pól golfowych. Przeciętny Brytyjczyk zużywa dziennie 200 litrów wody, Amerykanin - 500, a Somalijczykowi musi wystarczyć niespełna 10 litrów. Wielu Europejczyków uważa, że niewiele mogą w tej sprawie zrobić, bo tak już świat został urządzony. Zapominają jednak, że wygnany przez suszę z ojczyzny Somalijczyk może zapukać do ich drzwi z prośbą o jałmużnę. - Z powodu zmian klimatycznych w ciągu najbliższych 50 lat w drogę ruszy 150 milionów ludzi - uważa prof. Norman Myers z Oksfordu. Najbardziej zagrożona zalewem tych klimatycznych uchodźców jest właśnie centralna Europa.

 

Jak więc radzić sobie z problemem niedoboru wody? Chiny stawiają na gigantyczne inwestycje, budując sieć kanałów i wielkie zapory, takie jak Tama Trzech Przełomów za 75 mld dol. na rzece Jangcy. Ale pieniądze to nie jedyne koszty. Do 2009 r. pod wodą znajdzie się 100 miast, ponad 300 tys. gospodarstw rolnych i ponad tysiąc obiektów archeologicznych. Z terenów przyszłego jeziora trzeba było wysiedlić 2 miliony ludzi.

 

Wielu ekologów i naukowców ostrzega, że Chińczycy bawią się w Pana Boga. A to może skończyć się równie tragicznie, jak w przypadku sowieckich manipulacji przy Morzu Aralskim. W latach 30. Stalin nakazał, by wodę z zasilających morze rzek, Amu-darii i Syr-darii, wykorzystać do nawadniania pól bawełny na pustyni. W efekcie Morze Aralskie w ciągu ostatnich 40 lat trzykrotnie zmniejszyło swoją powierzchnię - z 66 do 22 tys. km kwadratowych. Linia brzegowa cofnęła się nawet o 120 km, odsłaniając pokłady rozwiewanej przez wiatr soli. Morskie statki leżące na piasku to widok tyleż surrealistyczny, co groźny.

 

- Ten przykład pokazuje, że lepszym rozwiązaniem jest efektywniejsze wykorzystanie wody w rolnictwie - mówi profesor Jan Lundqvist. Powinniśmy raczej modernizować infrastrukturę irygacyjną, budować zbiorniki na wodę deszczową i poszukiwać roślin bardziej odpornych na suszę.

 

Z pewnością rozwijać też odsalanie. Ale to technologia dość droga i energochłonna, nie bardzo też wiadomo, co robić ze szkodliwą solanką, pozostałą po procesie oczyszczania wody.

 

- W Europie, oprócz poprawy zarządzania zasobami wodnymi w rolnictwie, stawiałbym na oszczędności w gospodarstwach domowych - dodaje Lundqvist. Czasami nie wymaga to żadnych wyrzeczeń, a tylko trochę dobrej woli. Wystarczy zakręcić kurek w czasie mycia zębów (około 9 l oszczędności na minutę), naprawić kapiący kran (około 90 l tygodniowo) albo zamiast pławić się w wannie, zadowolić się prysznicem. Podczas ubiegłorocznych rekordowych upałów na południu Europy zakazano mycia samochodów i podlewania trawników, a burmistrz Londynu zachęcał mieszkańców, do rzadszego spłukiwania toalet.

 

Europejczycy muszą nauczyć się oszczędzać, bo za kilkadziesiąt lat z kranów w ich domach może przestać płynąć woda. A wtedy pozostanie im to, co niedługo zamierzają rozpocząć Izraelczycy, czyli import wody. Słodka woda z tureckiej rzeki Manavgat będzie wożona tankowcami albo popłynie rurociągiem. Zupełnie jak ropa naftowa. I jak tu nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że woda staje się najcenniejszym surowcem XXI wieku?

Joanna Kowalska-Iszkowska

Współpraca Marcin Marczak

 

 www.o2.pl | Sobota [20.06.2009, 11:26] 6 źródeł

KLĘSKA SUSZY W KALIFORNII. LUDZIE UMIERAJĄ Z PRAGNIENIA

Nie mogą pracować i wyżywić swoich rodzin.

Susza w Kalifornii sieje coraz większe spustoszenie. Gubernator Arnold Schwarzenegger zwrócił się już do Baracka Obamy o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

Sytuacja jest poważna. Brak wody oznacza brak pracy - powiedział Schwarzenegger.

W środkowej Kalifornii zagrożonych jest ok. 70 tys. miejsc pracy, a wskaźnik bezrobocia w niektórych rejonach wynosi blisko 20 proc. Najgorzej jest w rolniczym okręgu Fresno, który jest największym producentem owoców i warzyw w tym stanie.

Wiosna i lato 2008 r. były w Kalifornii najbardziej suche od czasu rozpoczęcia obserwacji meteorologicznych. W tym roku sytuacja wygląda podobnie. | TM

 

"NEWSWEEK" nr 18, 04.05.2008 r.

KLĄTWA MALTHUSA

Globalny niedobór żywności to już nie tylko czarne scenariusze futurologów, ale realne wyzwanie dla naukowców i polityków.

Na początku czerwca nad stanem Kerala w południowo-zachodnich Indiach zbierają się zwykle chmury burzowe. Deszcz zrasza pola ryżowe, zapewniając rolnikom obfite plony. Później letni monsun sunie na północ i podlewa uprawy w regionie nazywanym spichlerzem Indii. Jeśli w tym roku opady będą skromne, zbiory mogą zmniejszyć się nawet o 20 proc. To zaś oznaczałoby, że Hindusom zabraknie 30 mln ton żywności.

 

Władze w Delhi ze szczególną uwagą śledzą prognozy pogody. Głodny tłum obalił już rząd na Haiti. W Burkina Faso podpalił budynek parlamentu. W Tajlandii sytuacja jest tak napięta, że upraw ryżu pilnują uzbrojeni żołnierze. Z powodu rosnących cen żywności zamieszki wybuchły już w ponad 20 państwach świata. I to wcale nie wygląda na koniec kłopotów. "Krach żywnościowy może doprowadzić do wojen" - straszy Dominique Strauss-Kahn, szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

 

W zeszłym roku pszenica zdrożała o 130 proc., ceny ryżu od stycznia tego roku poszybowały o 141 proc. Jak wynika z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, ceny rosną, bo na globalnym rynku jest mniej jedzenia niż zwykle. Gdyby rolnicy przestali dziś produkować żywność, starczyłoby jej na niespełna dwa miesiące - jeszcze w 2000 r. świat dysponował czteromiesięcznymi rezerwami.

 

Słabe zbiory w Europie w 2005 r. i długotrwała susza w Australii spowodowały radykalne zmniejszenie światowych zapasów żywności. Rosnące ceny ropy sprawiają, że za transport i produkcję żywności trzeba zapłacić więcej niż kilka miesięcy temu. Ponadto rolnicy zamiast zboża wolą uprawiać rośliny przeznaczone do produkcji biopaliw, bo dostają spore dopłaty rządowe. Zatem znaczna część zbiorów trafia do cystern rafinerii.

 

Z roku na rok zmniejsza się również areał ziemi uprawnej. W Chinach i Indiach pola ryżowe zamieniają się w place budowy. W latach 70. XX w. średnia wielkość gospodarstwa rolnego w Chinach wynosiła 1,5 ha, dzisiaj zaledwie 0,5 ha. Ludzie masowo uciekają do miast, gdzie łatwiej o pracę. Trudno się dziwić, bo rolnicy z biednych krajów nie mają szans konkurować z farmerami z UE czy USA. Ze statystyk OECD wynika, że państwa zamożne dopłacają rolnikom co roku ok. 280 mld dol. To sprawia, że w najuboższych regionach nie opłaca się produkować żywności, bo importowana z zagranicy jest tańsza.

 

Konsumpcję napędzają też dwaj bogacący się potentaci azjatyccy: Chiny i Indie. Chińczycy jedzą dwa razy więcej mięsa niż 20 lat temu. Chętniej sięgają też po smakołyki, do niedawna im obce, na przykład po czekoladę z orzechami, co wywindowało ceny kakao, mleka i orzechów.

 

Wzrost cen żywności najbardziej odczuwają kraje najuboższe. Mieszkańcy Konga czy Sudanu wydają na jedzenie 80 proc. dochodów, dla porównania w przypadku amerykańskich czy europejskich rodzin współczynnik ten wynosi ok. 15 proc. - Rosnące ceny zmuszają wiele osób do zaciśnięcia pasa - mówi ekolog Lester Brown, założyciel i prezes Earth Policy Institute w Waszyngtonie. Ale to zaciskanie pasa nie dla wszystkich jest jednakowe. - Dla klasy średniej oznacza rezygnację z opieki medycznej. Osoby, które żyją za 2 dol. dziennie, muszą zrezygnować z mięsa i nie posyłać dzieci do szkoły. Ci, którzy muszą przeżyć za dolara, jedzą tylko kaszę. Katastrofa czeka tych żyjących za pół dolara dziennie - mówi Josette Sheeran, szefowa Światowego Programu Żywnościowego.

 

Protesty na Haiti pokazały już, że z głodnym tłumem nie ma dyskusji. W Egipcie subsydiowanie żywności kosztuje budżet 3,5 mld dol. rocznie. Mimo to rząd nie ma zamiaru znosić dopłat. Co więcej, listę osób uprawnionych do tańszego chleba, ryżu i cukru powiększono o 15 mln nazwisk. Prezydent kraju wysłał żołnierzy do ugniatania ciasta, żeby dotowanego chleba starczyło dla jak największej liczby osób.

 

Nawet w silnie kontrolowanej Arabii Saudyjskiej władza boi się wybuchu niezadowolenia społecznego. Mułłowie ostrzegają przed kradzieżami. Przez lata inflacja w królestwie utrzymywała się na zerowym poziomie. Dzisiaj wskaźniki mówią o 7-proc. wzroście cen. Kraj żyje głównie ze sprzedaży ropy. Chociaż jej cena wciąż idzie w górę, to rząd nadwyżkami z eksportu musi pokryć rosnący deficyt żywności, którą w dużej mierze importuje z zagranicy.

 

Widmo niedoborów żywności zawisło już nawet nad mieszkańcami krajów zamożnych. Japończycy przeżyli szok, gdy okazało się, że w sklepach brakuje masła i trzeba zastąpić je tańszą margaryną. Wzrost cen makaronu wywołał ostre protesty we Włoszech. Podwyżki cen mięsa, nabiału czy zbóż nie ominęły również Polski. Galopada cenowa skłoniła Brukselę do myślenia. - Francja coraz głośniej mówi o żywnościowej suwerenności Europy, czyli zwiększeniu produkcji rolnej. Niemcy z kolei postulują włączenie pod uprawę areałów, które zostały przeznaczone na nieużytki rolne - mówi Paweł Świeboda, prezes instytutu DemosEuropa.

 

Unia boi się również, że drożejąca żywność jeszcze bardziej spotęguje napływ nielegalnych imigrantów z krajów zagrożonych głodem. FAO ostrzega, że jeśli Światowy Program Żywnościowy nie otrzyma dodatkowych funduszy, będzie musiał zmniejszyć pomoc dla 73 mln ludzi. Część z nich z pewnością nie będzie chciała czekać na jałmużnę. Już dzisiaj rybacy z Senegalu z powodu ocieplenia klimatu i rabunkowych połowów nie mają czego szukać u swoich wybrzeży, dlatego znaleźli inne zajęcie: przewożą na kutrach nielegalnych imigrantów na sąsiednie Wyspy Kanaryjskie.

 

Zdaniem ekspertów problem z podażą żywności nie byłby tak poważny, gdyby państwa ją eksportujące nie wstrzymywały dostaw na zagraniczne rynki. Do tego dochodzą spekulanci, którzy skupują żywność w nadziei na wzrost cen. Windują je przestraszeni konsumenci, którzy na lokalnych bazarach kupują dziesięć worków pszenicy czy ryżu zamiast jednego.

 

Richard Barichello, ekonomista z kanadyjskiego Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, przekonuje, że kraje, które wprowadziły nowe mechanizmy kontroli eksportu - w tym Indie i Wietnam - zniechęcają rolników do zwiększania produkcji i nakręcają czarny rynek.

 

Ekonomiści są przekonani, że era taniej żywności skończyła się bezpowrotnie. Teraz będzie już tylko drożej. Powód to zmiany klimatyczne i rosnące zapotrzebowanie na żywność w szybko rozwijających się krajach, takich jak Chiny i Indie. Czyżby więc wizja Thomasa Malthusa, XIX-wiecznego demografa, miała się wkrótce spełnić? Twierdził on, że Ziemia nigdy nie będzie w stanie wyżywić rosnącej liczby ludzi, dlatego co pewien czas będą następować klęski głodu i niedostatku. Do tej pory po każdej klęsce pojawiał się pomysł na zwiększenie produkcji żywności: mechanizacja rolnictwa, nawadnianie upraw, sztuczne nawozy oraz wyhodowanie wysokoplennych zbóż. Obecny kryzys sprawił, że rozwój rolnictwa powrócił na listę najważniejszych problemów globalnych. - Mamy do nadrobienia 15 lat zaniedbań w badaniach naukowych, rozwoju technologii i infrastruktury rolnej - mówi biolog Robert Zeigler, szef Międzynarodowego Instytutu Badań nad Ryżem z siedzibą na Filipinach.

 

Jeśli więc naukowcy i politycy nie zainicjują nowej zielonej rewolucji, wkrótce może się okazać, że świeża bułka z masłem to luksus dla nielicznych.

 

W tekście wykorzystano fragmenty tekstu George'a Wehrfritza i Jasona Overdorfa z europejskiego wydania "Newsweeka"

Monika Rębała

 

 

"PRZEGLĄD" nr 47(361), 26.11.2006 r. EKOLOGIA

TRUJĄCE DOMOWE KOMINY

"Kochasz swoje dzieci? Nie pal śmieci!" - to hasło kampanii informującej o szkodliwości palenia śmieci w domowych piecach, prowadzonej przez ekologiczną Fundację Arka. Szczególnie szkodliwe jest palenie plastikowych opakowań, w wyniku spalania polichlorku winylu (PCV) bowiem powstaje chlorowodór, który w połączeniu z wodą tworzy kwas solny. W czasie procesu spalania powstają też groźne dla płuc tlenki azotu, dwutlenek siarki i dwutlenek węgla. Niebezpieczne jest też palenie starych mebli i papieru bielonego nieorganicznymi związkami chloru z kolorowym nadrukiem, gdyż jego skutkiem jest przenikanie do powietrza rakotwórczych związków, zwanych dioksynami i furanami. Stężenie dioksyn i furanów w dymie wydobywającym się z domowych kominów może wynosić 100 nanogramów/m3, podczas gdy ich dopuszczalne stężenie wynosi 0,1 nanograma/m3. Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że na choroby wywołane zanieczyszczeniem powietrza umiera co roku 28 tys. Polaków.

Paulina Nowosielska, Krzysztof Kęciek i Joanna Wielgat

 

 www.o2.pl | Piątek [16.01.2009, 07:59] 1 źródło

POLACY PALĄ ŚMIECI W PIECU

Po co? Bo oszczędzają na wywózce odpadów.

Eksperci biją na alarm, bo trujący dym z kominów zawiera chlorowodory, fluorowodory, tlenki azotu oraz siarki. Substancje te są szkodliwe i mogą być przyczyną powstawania nowotworów.

 

Śmieci w domowych warunkach palone są w niskich temperaturach. To powoduje, że wydziela się mnóstwo zanieczyszczeń - tłumaczy w "Metrze'"Dariusz Paczkowski z Fundacji Ekologicznej "Arka".

 

Jak rozpoznać, że sąsiad pali w piecu czym popadnie? Najprościej po kolorze dymu i jego zapachu. Biały lub czarny oznacza, że pali się drewno lub węgiel. Jeśli z kominów leci pomarańczowy, czerwony lub inny kolor, to właśnie płoną plastiki, puszki, stare ubrania lub inne odpady.

 

Sytuacja najgorzej wygląda na osiedlach domków jednorodzinnych. Tam co komin, to inny kolor dymu.

 

Palenie śmieci jest wykroczeniem, za które można zostać ukaranym grzywną nawet do 5 tys. złotych - informuje "Metro". | AH

 

"ANGORA" nr 11, 12.03.2006 r.

TE MIASTA TRZEBA PRZENIEŚĆ GDZIE INDZIEJ

Niemcy „FRANFFURIER ALLGEMEINE” 13.02.2006 r.

Dwudziesty wiek będzie się jawił

przyszłym pokoleniom jako okres ciszy

przed burzą. Nie ma bowiem wątpliwości,

że wzrasta liczba katastrof naturalnych. (...)

Kilka dni temu działająca pod egidą

ONZ grupa „Międzynarodowa Strategia

Redukcji Zagrożenia” opublikowała dane,

według których liczba katastrof wywołanych

przez siły przyrody wzrosła od

1975 roku czterokrotnie, osiągając liczbę 400.

Z częstotliwością, która pozwala

mówić o katastrofalnej klęsce, wzrasta

też liczba ofiar. W roku 2005 zginęło

w katastrofach żywiołowych około 92

tysięcy osób - wyjątkowo dużo w przekroju

ostatnich lat, z wyliczeniem roku

2004, w którym samo tsunami pochłonęło

245 tysięcy ofiar .śmiertelnych.

Jeszcze bardziej widoczny jest wzrost

strat materialnych: 150 miliardów dolarów

w roku 2005 to druga w historii kwota

pod względem wielkości. (...) W roku 1970 odnotowano na

świecie 30 wielkich powodzi, teraz zdarza

się ich rocznie 130. Podobnie jest

z gwałtownymi burzami i huraganami.

Klęski hydrometeorologiczne,

do których należy zaliczyć też osunięcia ziemi

i susze, to dzisiaj ponad trzy czwarte

wszystkich katastrof naturalnych.

Potwierdzają te obserwacje amerykańskie

służby meteorologiczne, które

w 2005 roku zarejestrowały 27 burz tropikalnych

nad Atlantykiem, co jest liczbą

rekordową w historii. Ponad połowa

z nich otrzymała ze względu na swoją siłę

miano huraganów, a Wilma, która

w październiku spustoszyła meksykański półwysep Jukatan,

była najpotężniejszym ze zmierzonych kiedykolwiek wichrów.

Katrina zajmuje w tej klasyfikacji

szóste miejsce.

Rok 2005 był rekordowy w historii huraganów,

także pod względem wyrządzonych

przez nie szkód materialnych. Po

huraganach na wybrzeżach Ameryki Północnej

i środkowej firmy ubezpieczeniowe

wypłaciły rekordową w historii kwotę

75 miliardów dolarów. (...)

Przyczyną tych atmosferycznych zawirowań

jest globalne ocieplenie klimatu.

Ze względu na wyższą temperaturę

powietrze może wchłonąć więcej pary

wodnej, co zwiększa niebezpieczeństwo

ulewnych deszczów, powodzi i obsunięć ziemi.

Do tego dochodzi topnienie

lodu w okolicach polarnych oraz

w lodowcach wysokogórskich. Do ocieplenia

klimatu przyczynia się człowiek,

który pompuje do atmosfery coraz więcej dwutlenku węgla.

Nie tylko jednak efekt cieplarniany pogarsza sytuację

następuje także szybka urbanizacja,

co również jest przyczyną pogwałcenia

przyrody przez cywilizację. Najbardziej

dostrzegalne jest to w wielkich metropoliach

i ich najbliższych okolicach: wąwozy

ulic mogą potęgować siółę wiejących

wiatrów, wody opadowe nie mogą wsiąkać

w zabetonowany grunt i tworzą rwące strumienie.

Temperatura powietrza

w miastach jest także o kilka stopni wyższa niż

w otaczających je okolicach, co

szczególnie podczas upalnych miesięcy

letnich przejawia się w zwiększonej liczbie

zgonów, wywoływanych zakłóceniami

układu krążenia. Rok 2003, w którym

na skutek upałów zmarto 35 tysięcy

osób, stanowi zdaniem naukowców

jedną z największych katastrof w Europie

w ostatnich kilku wiekach. Tylko

w samym Paryżu 12 sierpnia 2003 roku

zmarło na skutek upałów kilkaset osób.

Około 80% ludności świata mieszka

w aglomeracjach na obrzeżach kontynentów.

Tam jest najwięcej surowców,

a dostęp do morza jest wiele wart ze

względów ekonomicznych i militarnych,

ale jednocześnie są to obszary szczególnie

zagrożone. W społeczeństwie nie ma

jednak świadomości tego zagrożenia.

Klęski żywiołowe nie są brane pod uwagę

przy lokalizacji wielkich miast, bowiem

w skali ludzkiego życia zdarzają się

one rzadko. Kto na przykaz pamięta dzisiaj

o wielkim trzęsieniu ziemi, które doszczętnie

zniszczyło Lizbonę w roku 1755?

Albo tsunami, które zmyło wioskę

Messynę w roku 1908, gdy w ciągu minuty

zginęło 100 tysięcy osób?

Przy rozbudowie miast panuje mentalność

„Titanica”: technika jest po to,

by ujarzmiać przyrodę, a nie schodzić jej

z drogi. Czym grozi takie podejście,

można się było przekonać w Nowym

Orleanie, gdzie największe zniszczenie

spowodowało przerwanie stworzonych

przez człowieka wałów wokół jeziora

Pontchartrain. Niepojęte jest w tej sytuacji

na przykład stanowisko polityków

i architektów z leżącego w strefie aktywnej

sejsmicznie i zagrożonego tajfunami

Tajwanu, którzy zafundowali sobie

508-metrowy, najwyższy na świecie drapacz

chmur. Takie fałszywe poczucie

bezpieczeństwa panuje szczególnie w krajach

wysoko rozwiniętych.

Są w świecie wielkie miasta, które

w opinii ekspertów są skazane w niedługim

czasie na zagładę. Trzęsienie ziemi

jest nieuniknione w Tokio i San Francisco.

Niepokój na .wiecie  - poza samym

Neapolem - wywołuje też niepokojąca

cisza Wezuwiusza. Także innym kwitnącym obecnie miastom

- jak na przykład Las Vegas - grozi z różnych powodów

zagłada. Dramatycznie przedstawił sytuację

były prezydent Bill Clinton na niedawnym

forum gospodarczym w Davos:

„Zmiany klimatu to czynnik, który

może zniszczyć nasza cywilizację.

Wszystko inne jest w porównaniu z tym

nieważne”. (wf)

Jonas Siehoff

© FAZ, 2006

 

Tokio. Największa koncentracja bogactwa

i najbardziej zagrożone trzęsieniami

ziemi miasto na naszej planecie.

Nowy Orlean. Mieszkańcom położonych

na wybrzeżu miast w strefie tropikalnej

i subtropikalnej najbardziej utrudniają życie

potężne sztormy i huragany.

Las Vegas. Susza. Za dużo ludzi

w niewłaściwym miejscu. Miasto leży na

pustyni Mojave, w najbardziej ubogim

w opady regionie Stanów Zjednoczonych.

Caracas. Po trwających kilka tygodni

opadach w 1999 roku obsunęły się zbocza

pobliskich gór El Avila, pokrywając

lawiną błota i mułu całe osiedla. Podobna

katastrofa w samym Caracas jest tylko

kwestią czasu.

Jakuck. Leży na obszarze wiecznej

zmarzliny, która topnieje tylko latem na

głębokość 1-2 metrów. Ocieplanie klimatu

może zachwiać fundamentami miasta.

Banda Aceh. Tylko system ostrzegawczy

może uchronić to miasto przed

metrową .ścianą wody.

Wenecja. Jest coraz częściej zalewana

– w  ciągu roku Adriatyk wdziera się

do miasta kilka razy.

Neapol. Większość wulkanów znajduje

się w rejonach zachodzenia na siebie

płyt tektonicznych. Powstające podczas

takich ruchów skorupy ziemskiej

ciśnienie wyciska na powierzchnię

pokłady magmy. Za szczególnie niebezpieczny

uchodzi górujący nad Neapolem

Wezuwiusz. (wf)

 

 

 www.o2.pl | Niedziela [08.03.2009, 19:59] 1 źródło

NAUKOWCY OSTRZEGAJĄ, ŻE GLOBALNE OCIEPLENIE ZATOPI ŚWIAT

Wyniki nowych badań są gorsze, niż spodziewali się naukowcy.

Na konferencji w Kopenhadze ogłoszono alarmujące wyniki badań. Poziom mórz może podnieść się od 20 do 60 centymetrów do 2100, a te szacunki nie biorą pod uwagę topienia się lodowców na Grenlandii i Antarktydzie. Jeśli wziąć je pod uwagę, to poziom wody może podnieść się od 1 do 1,5 metra. Te wyniki potwierdza US Geological Survey.

 

Oznacza to zatopienie części Bangladeszu, Florydy i Malediwów jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki. Będzie to również oznaczało konieczność dodatkowych zabezpieczeń

przeciwpowodziowych w Londynie, Hull i Portsmouth. Co gorsza, naukowcy przewidują, że nawet jeśli zredukujemy emisję CO2, to wzrost poziomu wody nie zostanie powstrzymany lecz jedynie spowolniony.

 

Do 2200 roku naukowcy spodziewają się wzrostu poziomu wody od 1,5 do 3,5 metra, chyba że zatrzymamy globalne ocieplenie. To mogłoby oznaczać koniec wielu nadbrzeżnych miast - ostrzega prof. Stefan Rahmstorf z Potsdam Institute for Climate Impact Research. G

 

 

 www.o2.pl | Poniedziałek [03.08.2009, 14:51] 5 źródeł

OCEANY I MORZA ŚWIATA PODNIOSĄ SIĘ O METR

Niepokojące prognozy dla świata.

Najgorszy scenariusz przewiduje, że do końca tego stulecia poziom mórz wzrośnie do 82 cm. Jeżeli uda się spowolnić ocieplanie klimatu, jedynie o 7 cm.

Opisana w "Nature Geoscience" teza poparta została badaniami na morskich skamielinach i zapisami temperatury z próbek lodu z przeszłości.

Zdaniem dr Marka Siddala z uniwersytetu w Bristolu budowanie modeli prognostycznych w oparciu o informacje sprzed 22 tys. lat jest o wiele bardziej dokładne niż stosowane teraz - czytamy w serwisie ArsTechnica.com.

Badania te są o tyle istotne, że na ich podstawie widać, jak obecne ocieplanie się klimatu będzie wpływało na podnoszenie się poziomu mórz w kolejnych stuleciach. | JS

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Poniedziałek [23.11.2009, 08:15] 1 źródło Poleć na: Facebook

MORZA I OCEANY PODNIOSĄ SIĘ O PÓŁ METRA

Ekolodzy: idzie wielka powódź.

Poziom mórz może podnieść się w ciągu następnych 40 lat aż o pół metra. Ekolodzy ze Światowego Funduszu na Rzecz Przyrody (WWF) ostrzegają, że podtopienie grozi ponad stu miastom na świecie, a straty sięgną bilionów dolarów - donosi TVN24.

Ekolodzy przestrzegają, że jeśli do 2050 roku temperatura na świecie podniesie się o 2 stopnie Celsjusza, to morza i oceany zaleją wybrzeża na wszystkich kontynentach. Wszystko przez coraz szybciej topniejące lodowce.

Naukowcy oceniają, że lody wschodniej Antarktyki od kwietnia 2002 roku do stycznia 2009 roku traciły od 5 do 109 gigaton masy lodowej rocznie. Tempo to wzrosło od 2006 roku - zauważa stacja. | K

 

 www.o2.pl / www.sfora.pl | Czwartek [15.10.2009, 13:45] 6 źródeł, 1 wideo

NA ARKTYCE LATEM NIE ZOBACZYMY JUŻ LODU

Naukowcy: za 20 lat czeka nas katastrofa.

Globalne ocieplenie sprawi, że w najbliższych dwóch dekadach lody Oceanu Arktycznego w ciepłych porach roku będą topić się całkowicie. Zdaniem brytyjskich naukowców poziom morza podniesie się znacznie co utrudni życie niedźwiedziom polarnym i fokom. To jednak nie będą jedyne skutki - zapowiada Reuters. Agencja powołuje się na znanego oceanografa, prof. Petera Wadhamsa z Uniwersytetu Cambridge. Swoje ustalenia naukowiec oparł na badaniach zakresu i grubości lodu, zmian temperatury, wiatru i składu wody. Brak lodu na Arktyce latem spowoduje katastrofalne skutki. Efekt cieplarniany będzie przyspieszał bo woda z roztopionego lodu na Morzu Arktycznym zmieni barwę oceanów na ciemniejszą. Taka woda w mniejszym stopniu pochłania światło słoneczne. Wtedy już nie nazwiemy Arktyki "klimatyzacją Ziemi" - twierdzi prof. Wadhams. | AJ

 

[Trzeba przynajmniej utrzymać tempo spalania paliw kopalnych jak węgiel, ropa naftowa, w imię UTOPIJNEGO dobra; ZGODNIE Z OBECNIE STOSOWANYMI TEORIAMI EKONOMICZNYMI, to w tedy będzie coraz szybciej lepiej... - red.]

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Piątek 21.10.2011, 15:19

A JEDNAK NAPRAWDĘ ISTNIEJE. GLOBALNE OCIEPLENIE TO FAKT

Naukowcy właśnie tego dowiedli.

Średnia temperatura na lądzie wzrosła od połowy lat 50. o jeden stopień Celsjusza. To najnowsze ustalenie naukowców biorących udział w projekcie Berkeley Earth Surface Temperature - informuje cnn.com. Globalnie ocieplenie to, niestety, fakt.

Badacze wykorzystali dane z 15 archiwów, w których znajdowały się pomiary temperatury wykonane przez 1,6 mld stacji badawczych na przestrzeni ostatnich 200 lat. I nie mają wątpliwości - temperatura na naszej planecie rośnie.

Ich badania potwierdziły dotychczasowe analizy klimatologów, które zostały poddane pod wątpliwość po skandalu z ujawnionymi e-mailami klimatologów.

Badacze nie wyrokują, co jest przyczyną globalnego ocieplenia: jaki udział ma w tym człowiek, a jaki czynniki naturalne. | WB

 

 www.o2.pl / www.sfora.pl | Poniedziałek 12.09.2011, 09:45
ARKTYKA TOPNIEJE NAJSZYBCIEJ OD 40 LAT. REKORDOWO NISKI POZIOM
Klimatolodzy biją na alarm.

Pokryte lodem wody Atlantyku wokół Arktyki zajmują najmniejszy obszar od czasu rozpoczęcia obserwacji satelitarnych w 1972 roku – donosi "The Daily Telegraph".
Dokładnie 8 września było to 4,24 mln km kw. Tymczasem klimatolodzy przypominają, że lodowce Arktyki odgrywają kluczową rolę w regulowaniu klimatu na Ziemi, bo odbijają promienie słoneczne i utrzymają polarne temperatury.
Cofający się latem lód morski teraz zajmuje o połowę mniejszy obszar niż 40 lat temu. Naukowcy wiążą z tym zmiany klimatyczne i mówią o negatywnych skutkach dla całej planety – dodaje dziennik.
Georg Heygster z uniwersytetu w Bremen mówi, że tego zjawiska nie można tłumaczyć naturalną zmiennością pogody w poszczególnych latach, a raczej globalnym ociepleniem. | AJ

 www.o2.pl / www.sfora.pl | Środa 09.11.2011, 09:30
CAŁY LÓD NA OCEANIE ARKTYCZNYM SIĘ ROZTOPI. JUŻ ZARAZ
To będzie koniec dla niedźwiedzi polarnych.

Lód, który pokrywa dużą część Oceanu Arktycznego topnieje w zastraszającym tempie. Według najnowszych analiz, już latem 2015 roku, może roztopić się całkowicie. Oznacza to zagładę dla niedźwiedzi polarnych - informuje telegraph.co.uk.
Większość dotychczasowych przewidywań dotyczących pokrywy lodowej Arktyki zakładała, że rozpuści się ona dopiero latem 2030 roku. Jednak zdaniem dr Wiesława Masłowskiego z American School Naval Postgraduate dotychczasowe modele nie uwzględniały faktu, że pokrywa lodowa z roku na rok robi się cieńsza. To zaś sprawia, że latem topi się o wiele szybciej.
Opracowany przez dr Masłowskiego model jest bardzo ekstremalny, ale dr Masłowski jest najlepszym "modelarzem" - twierdzi największy autorytet w dziedzinie regionów polarnych prof. Peter Wadhams z Cambridge University. - Jestem prawie przekonany, że to on ma rację.
Niestety, nie jest to dobra wiadomość. Pokrywa lodowa na Oceanie Arktycznym to siedlisko niedźwiedzi polarnych. Zimują one na lądzie, jednak wiosną przenoszą się na lód - to na nim polują. Co się stanie, gdy go zabraknie?
Albo wyginą, albo wrócą do polowania na lądzie. Jedno jest pewne: to wydarzy się bardzo szybko - twierdzi prof. Wadhams. | WB

 

 

 

 

 


7. CZAS PLAG (WSZĘDZIE)

 

„NIE” nr 32, 09.08.2001 r.

BĘDZIE JAK W RAJU

(...) A oto szczegóły o owej wymarzonej przyszłości. Za pół wieku będzie nam cholernie ciasno, gdyż ludność świata wciąż rośnie, choć, co może wydawać się dziwne, przyrost naturalny spada. Jak obliczyli eksperci ONZ w ciągu najbliższych 50 lat liczba gąb do wyżywienia zwiększy się o 50%. Teraz żyje na Ziemi 6,1

 

mld ludzi, w połowie stulecia będzie nas 9,3 mld. Ubogie Indie staną się za 50 lat najludniejszym krajem na świecie. Potroi się populacja 48 najbiedniejszych państw. Liczba mieszkańców Afryki wzrośnie z 800 mln do 2 mld i przewyższy liczbę Europejczyków trzykrotnie.

 

(...) Niedawno uczeni obliczyli, że w związku ze starzeniem się populacji świata do 2020 r. na chorobę Alzheimera – powoli i systematycznie degenerującą mózg – zachoruje 22 mln ludzi. W roku 2050 na tą chorobę Alzheimera będzie cierpiało już ponad 45 mln osób. Oblicza się, że w roku 2020 AIDS i gruźlica będą głównymi przyczynami zgonów w krajach rozwijających się.

 

W Rosji liczba chorych na AIDS już w przyszłym roku wzrośnie do 2 mln. W 34 krajach najbardziej dotkniętych tą chorobą w ciągu 5 lat przybędzie jeszcze 15 mln ofiar. Już teraz na świecie wirusem HIV zarażonych jest 36 mln osób. Tylko w 2000 zaraziło się nim 5,4 mln. Do tej pory AIDS zdążył zabić grubo ponad 21 mln. Blisko połowę spośród zarażonych dorosłych stanowią kobiety.

 

Chorób zakaźnych będzie coraz więcej. W zeszłym roku np. w USA nosicielami żółtaczki zakaźnej typu C było 4 mln ludzi. Na całym świecie w ciągu ostatnich 10 lat żółtaczką zakażonych zostało 170 mln. Co czwarta z tych osób umrze w ciągu najbliższych 20 lat na wywołanego przez tę chorobę raka wątroby.

 

Na malarię dla odmiany chorych jest 300 mln ludzi. Każdego roku umiera ponad 1 mln. Amerykańska Międzynarodowa Agencja Rozwoju spodziewa się, że w ciągu najbliższych lat w Afryce zachorowania na malarię wzrosną o 20 proc. Pojawiają się nowe odmiany choroby – odporne na stosowne leki.

 

Kogo nie wykończą zakaźne choroby, tego pogrzebie postępująca w zastraszającym tempie degradacja środowiska naturalnego. Z opublikowanego na początku tego roku raportu ekspertów CIA wynika, że w  2015 r. blisko połowa ludności kuli ziemskiej będzie cierpieć na niedobór wody. 

 

Komisja Europejska z kolei szacuje, że w ciągu najbliższych 11 lat ilość elektrycznych i elektronicznych odpadów znajdujących się na terenie UE sięgnie 12 mln ton. Wysypiska śmieci już przepełnione są elektrozłomem zawierającym substancje szkodliwe dla otoczenia. Kraje uprzemysłowione produkują rocznie przeszło 400 mln ton odpadów toksycznych. Nie da się ich wysłać w kosmos. Około 20 proc. tego syfu wyekspediowano więc do krajów rozwijających się. Do Polski odpady toksyczne trafiają w milionach ton jako surowce do produkcji chemicznej i gdzieś przepadają.

 

Ludzkość ma też niezłe wyniki w produkcji „zwykłych” śmieci. Każdego roku wytwarzamy ponad 900 mln ton odpadów komunalnych. Specjalizujemy się oczywiście w tworzywach sztucznych, których niewyobrażalne stosy zostawimy po sobie dla przybyszów z innych galaktyk jako dowód osiągniętego przed samozagładą  wysokiego poziomu cywilizacji.

 

Europejska Agencja Środowiska oceniła, że w połowie XXI w. Europa najbardziej będzie nękana właśnie odpadami, kwaśnymi deszczami, smogami w miastach i ociepleniem klimatu. Obliczono, że do 2010 r. emisja gazów cieplarnianych do atmosfery może wzrosnąć o 6 proc. dlatego przypadki występowania raka skóry będą coraz częstsze. Ich kulminacji eksperci spodziewają się w 2055 roku. Natura w ramach zemsty dorzuci też coś od siebie. Największa światowa firma reasekuracyjna Munich Re opublikowała w styczniu zeszłego roku raport, z którego wynika, że rośnie liczba kataklizmów naturalnych na świecie. W ciągu ostatnich

 

50 lat zwiększyła się czterokrotnie, a spowodowane nią straty finansowe – czternastokrotnie. W latach 50 każdego roku miało miejsce średnio 20 dużych katastrof naturalnych. W latach 90 było ich już ponad 80 rocznie. Główną ich przyczyną jest rozmnażanie się ludności, ale też rozwój gospodarczy terenów zagrożonych katastrofami, wzrost standardu życia oraz to, że wszyscy chcą żyć w miastach. W 1950 roku mieszkało w nich mniej niż 30 proc. populacji globu. W 2000 r. ponad połowa, czyli około 3 mld. ludzi. W 2025 r. mieszczuchy będą stanowiły już 60 proc. populacji. A więc blisko 5 mld. osób.

 

Połacie ziemi, których nie zdołamy przykryć odpadami i których nie dobiją kataklizmy, zabierze pustynia. Urząd ds. Ochrony Środowiska ONZ ocenił, że pustynnieniem lub erozją zagrożonych jest 3,6 mld. hektarów. To prawie jedna czwarta całej powierzchni lądów. Wizja tej klęski nie dotyczy bynajmniej tylko krajów Trzeciego Świata, ale również 12 proc. powierzchni Europy. Na razie. Zagrożone są tereny na Półwyspie Iberyjskim i wokół Krymu. Eksperci twierdzą, że w XXI w. wzrost temperatur zdewastuje rozległe pasy ziemi w południowych Włoszech i w Grecji. Każdego roku tracimy 5 do 7 mln hektarów ziemi ornej i pastwisk.  Degradacja objęła już 40 proc. powierzchni lądów. W Ameryce Środkowej 75 proc., w Afryce 20 proc. w Azji 11 (dane Międzynarodowego Instytutu

 

Badań nad Polityką Żywnościową opublikowane w maju 2000 r.).

Oprócz rozwoju dziesiątkujących ludność chorób i degradacji środowiska urozmaici nam przyszłość rozwój nauki. Nauczyliśmy się już klonować żywe organizmy. Sklonowaliśmy myszy, owieczkę Dolly i cielęta. Ludzi podobno jeszcze nie klonujemy. Ale to tylko kwestia czasu. W Europie stale wzrastać będzie podaż narkotyków, a szczególnie kokainy. A kokaina rozregulowuje geny. Biotechnolodzy ślęczą w laboratoriach nad hodowaniem ludzkich części zamiennych. Wiedzą już, jak wyhodować skórę, ludzkie chrząstki i kości.  Przeszło 3 lata temu na wystawie osiągnięć bioinżynierii w Bostonie pokazano wyhodowaną w laboratorium mysz z ludzkim uchem na grzbiecie. Amerykańscy naukowcy twierdzą, że w XXI w. będą już umieli wytwarzać żywe protezy każdego organu ludzkiego ciała.

 

Sprawnie nam idzie genetyczne modyfikowanie żarcia. Transgeniczne warzywka są  już obecnie na rynku. W supermarketach kupujemy pomidory uzbrojone w obce geny pozwalające opóźniać ich procesy gnilne, importowane owoce, które dłużej się starzeją i ryby, które szybciej rosną.  Umiejętność gmerania w genach może być przydatna, zwłaszcza jeśli jakiś gatunek podpadnie nam i zechcemy się go pozbyć. Uczeni z amerykańskiego Uniwersytetu Purdue przeprowadzili

 

eksperyment na Oryzias latipes – japońskiej rybce akwariowej – i stwierdzili, że organizmy zaopatrzone w ludzki hormon wzrostu w krótkim czasie potrafią doprowadzić do wyginięcia gatunku. Osiągają dojrzałość płciową szybciej niż osobniki, które nie zostały wzbogacone obcym genem. W szybkim tempie przekazują gen wzrostu innym pokoleniom i wkrótce ich gatunek składa się już tylko z ulepszonych osobników... niestety, żyją one krótko. Jeśli takie podrasowane perełki trafią z hodowli do środowiska naturalnego, to po niedługim czasie będziemy mieć gatunek z głowy.

 

Na razie trzebimy przyrodę tradycyjnymi metodami. W zeszłym roku Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) opublikowała listę 11 tysięcy gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem. Biolodzy alarmują, że z powierzchni ziemi może zniknąć 116 gatunków ssaków naczelnych. Ponad połowa ma  szansę nie doczekać połowy XXI wieku. Najbliższych 20 lat mogą nie przeżyć największe małpy świata – goryle górskie z Afryki Centralnej, które obok orangutanów i szympansów są naszymi najbliższymi krewniakami. Co roku unicestwiamy około 30 tysięcy gatunków roślin i zwierząt.

 

Nauka sprawia też, że postęp technologiczny i automatyzacja powodują zmniejszanie zatrudnienia. Już dziś skarżymy się na bezrobocie. W XXI w. będzie ono stanowiło jeden z największych problemów społecznych.

 

Nowoczesna technika medyczna uszczęśliwi nas m.in. detektorami emocji oraz mikroczujnikami nadzorującymi pracę najważniejszych narządów i układów organizmu. Chodzi o sprzęt ogólnie dostępny i stosowany w warunkach domowych. Sami będziemy się badać i wsłuchiwać w swój organizm. A każde najmniejsze zachwianie temperatury ciała, częstotliwości oddechu i ciśnienia, z których teraz często nie zdajemy  sobie sprawy, będzie przyprawiało nas o zawał serca. Grozi

 

nam powszechna hipochondria. Dopiero teraz dadzą nam w kość dzieci. W pierwszych dziesięcioleciach tego wieku przewidywane jest nasilenie się przestępczości młodocianych. Powstanie bardzo szeroki margines bezrobotnej młodzieży, której nie stać będzie na kształcenie się. Wszystko to będzie rozgrywało się w naszym

 

McŚwiecie podporządkowanym zasadom nieuniknionego globalizmu, w którym ogromne ponad narodowe korporacje będą zapewniały nam jednakową  dla całego świata modę, przedmioty i usługi. Urzekani propozycjami reklamy, korzystając z niewymagających wysiłku intelektualnego rozrywek będziemy  się objadać fastfoodowymi delicjami i głosować na lepszą przyszłość.

Dorota Pardecka

 

 

„PRZEGLĄD” nr 36, 05.09.2005 r.

PORTUGALIA W OGNIU

W ciągu trzech lat spłonęło 25% portugalskich lasów. Zdaniem ekspertów, jedynym sposobem uratowania reszty jest upaństwowienie

To było tak, jakbym znowu znalazł się na linii frontu - powiedział mi portugalski dziennikarz, Luis Ramos, którego redakcja wysłała, aby opisał walkę z ogniem w rejonie Serra da Estrela, a który przed laty był korespondentem wojennym w Angoli. - Gdy zaczął zapadać zmrok - opowiadał Luis - zdumieni mieszkańcy kilkunastotysięcznej Mirandy do Corvo niedaleko Coimbry zobaczyli, że słońce zachodzi na wschodzie. Ale szybko zrozumieli, że to łuna nie zachodu, lecz zbliżającego się pożaru lasu, na tle którego czarno rysowały się sylwetki ich domów. Bezradni ludzie patrzyli na beznadziejną bieganinę strażaków, którzy mieli do dyspozycji tyle wody, ile w cysternach ich samochodów. W miejskich wodociągach wody już dawno zabrakło z powodu suszy.

Mieszkańcy Mirandy do Corvo mieli szczęście - gdy na przedmieściach zaczęły płonąć ogrody i domki na działkach, wiatr się odwrócił.

Grozą powiało nawet w Lizbonie i na plażach miast Cascais i Estoril, gdy reklamowane w przewodnikach "niezmiennie błękitne niebo" zasnuły w ostatnich dniach sierpnia czarne dymy płonących lasów.

 

Bilans na pogorzelisku

Zielone Serra da Estrela, Góry Gwiaździste, rozciągające się od granicy Hiszpanii po uniwersyteckie miasto Coimbra, pokrywa dziś warstwa szarego popiołu. Wyginęły górskie orły i zające. Odtworzenie drzewostanu i roślinności w tej części kraju eksperci obliczają już nie na dziesiątki, lecz na setki lat.

Tegoroczne pożary w Portugalii strawiły 240 tys. ha lasów. To, że straty nie były większe, należy zawdzięczać jedynie ofiarności strażaków i żołnierzy oraz pomocy zagranicznych ekip lotniczej straży pożarnej. 14 osób straciło życie, wśród nich hiszpański lotnik.

Policja portugalska zatrzymała w tym roku ok. 500 osób podejrzanych o umyślne podpalanie lasów, a sprawy 50 skierowała do sądu. Zwłaszcza na atrakcyjnych turystycznie terenach nadmorskich lub takich jak park krajobrazowy Serra da Estrela wypalenie lasu to dobry sposób na ominięcie prawa i przekwalifikowanie gruntu na teren budowlany.

W ubiegłym roku spłonęło 129 tys. portugalskich lasów, a w smutnym, rekordowym roku 2003 - 425 tys. ha. Portugalska organizacja ekologiczna Quercus ocenia, że w ciągu ostatnich trzech lat ogień zniszczył 25% portugalskich lasów. Przeciętnie w ostatnich latach - jak podał lizboński dziennik "Publico" - w Portugalii wybucha co roku 25 tys. pożarów. Według sekretarza generalnego portugalskiej Ligi Ochrony Przyrody, Eugenia Sequeiry, na każde 1000 ha lasów w Portugalii przypada siedmiokrotnie więcej pożarów niż w sąsiedniej Hiszpanii i 20-krotnie więcej niż we Francji.

W Portugalii 93% lasów należy do pół miliona prywatnych właścicieli, z których 5 tys. ma 1/3 wszystkich lasów. To właśnie w prywatnej własności większość miejscowych specjalistów od gospodarki leśnej widzi główną przyczynę nieszczęścia.

Część prywatnych właścicieli eksploatuje lasy - 10% portugalskiego eksportu to papier i masa drzewna - ale mało kto reinwestuje w prowadzenie racjonalnej gospodarki leśnej.

Na miejsce odpornych na ogień, wycinanych bezlitośnie dębów i kasztanów właściciele sadzą sosny i eukaliptusy, które dają szybki przyrost masy drzewnej, ale w czasie suszy palą się jak zapałki. Z powodu procesów, jakie zaszły w rolnictwie po wstąpieniu kraju do Unii Europejskiej, opustoszało wiele gospodarstw, a 80% ludności mieszka dziś na wybrzeżu atlantyckim, gdzie pracę daje sektor turystyczny. Tzw. lasy chłopskie, działki nieprzekraczające 4 ha, ale stanowiące w sumie ponad 55% portugalskich lasów, pozostają właściwie bez gospodarza.

 

Prywatny teren łowiecki

Prezydent republiki, Jorge Sampaio, wobec rozmiarów klęski przerwał pod koniec sierpnia urlop i zwołał w Lizbonie konferencję prasową, na której, powołując się na raport ekspertów, obciążył odpowiedzialnością za katastrofę narodową prywatnych właścicieli lasów. Często inwestycje w lasy ograniczają oni do ustawienia na ich granicy tabliczek z napisem: "Prywatny teren łowiecki - wstęp wzbroniony".

Sampaio zapowiedział, że wystąpi z inicjatywą uchwalenia ustawy, która będzie zobowiązywała właścicieli do obowiązkowego oczyszczania terenów leśnych z łatwopalnego suszu i prowadzenia wyrębów w celu przerywania masywów leśnych korytarzami przeciwpożarowymi.

Wielu portugalskich ekspertów i stowarzyszenia ochrony przyrody domagają się radykalnej reformy ustawodawstwa dotyczącego terenów leśnych. Twierdzą, że jedynym sposobem uratowania tego, co zostało z ogromnych niegdyś leśnych bogactw kraju, jest przymusowy wykup przez państwo strategicznych obszarów leśnych.

Mirosław Ikonowicz

 

 www.o2.pl | Niedziela [08.02.2009, 17:51] 7 źródeł, 1 wideo

NAJWIĘKSZE W HISTORII POŻARY ZABIŁY JUŻ 108 AUSTRALIJCZYKÓW

Zniszczone są całe miasta.

Najgorsze pożary buszu w historii Australii strawiły już 700 domów.

Obawiamy się, że w pożarach zginęło dużo więcej niż 96 mieszkańców. Ludzie płoną żywcem w samochodach i domach. To prawdziwy horror  - mówią policjanci.

Z pożarami walczą tysiące strażaków. Ale jak mówi ich rzecznik, jest wyjątkowo sucho, są wysokie temperatury, a silne wiatry szybko roznoszą ogień.

Nie jesteśmy w stanie ugasić pożarów. Uda się to dopiero, gdy spadnie deszcz - mówią strażacy.

Dodają, że sytuacja jest jeszcze gorsza niż osławiona "środa popielcowa" z 1983 roku, gdy pożary zabiły 75 osób. | G

 

 

 www.o2.pl | Poniedziałek [29.12.2008, 22:37] 1 źródło

NATURA ZABIŁA W 2008 ROKU 220 TYSIĘCY OSÓB

Katastrofy przyniosły straty rzędu 144 miliardów euro.

Katastrofy naturalne w 2008 roku należały do najbardziej niszczycielskich w skutkach. Mimo że było ich mniej niż w ubiegłym roku (750 - w 2008 i  970 - w 2007), zginęło w nich o wiele więcej osób. Większe były też szkody materialne spowodowane przez huragany, trzęsienia ziemi i powodzie.

Wzrosły także, i to znacząco, sumy wypłaconych odszkodowań z tytułu strat spowodowanych przez katastrofy naturalne. Oszacowano je na 45 miliardów dolarów. | BW

 

www.o2.pl | Piątek [29.05.2009, 16:05] 1 źródło

GLOBALNE OCIEPLENIE ZABIJA CO ROKU SETKI TYSIĘCY LUDZI

A państwa na całym świecie tracą z tego powodu 125 mld dol. rocznie.

Niekorzystne zmiany klimatu dotykają każdego roku niemal 300 mln ludzi na świecie, a zabijają 300 tys. z nich.  To wnioski z pierwszego raportu na temat wpływu zmian klimatu na życie człowieka.

Globalne ocieplenie powoduje wzrost temperatury, powodzie, pożary lasów i wiele innych kataklizmów - stwierdził były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan, który przedstawił raport.

Jak twierdzi sytuacja z roku na rok będzie się pogarszać. Według prognoz zmiany klimatu w 2030 roku zabiją 500 tys. osób, a dziesiątki milionów ludzi zostanie bez dachu nad głową. Państwa będą tracić wtedy blisko 600 mld dolarów rocznie.

To duże wyzwanie dla ludzkości. Trzeba działać, by zapobiec katastrofie. Obecnie 500 mln ludzi jest zagrożonych tragicznymi skutkami ocieplania się klimatu - twierdzi Kofi Annan. | JK

 

www.o2.pl / www. sfora.pl | Piątek [12.11.2010, 07:28]

ONZ: KATASTROFY I ŻYWIOŁY ZABIJĄ NAWET 1,5 MLD LUDZI

Nadchodzi fala ogromnych powodzi, huraganów i trzęsień ziemi.

Ziemia staje się coraz bardziej niespokojna. Katastrofy i klęski żywiołowe - huragany, trzęsienia ziemi, powodzie - będą coraz częstsze i do roku 2050 mogą dotknąć 1,5 mld ludzi, zwłaszcza w wielkich miastach - alarmuje RMF FM.

Eksperci ONZ w swoim raporcie jako główną przyczynę nasilenia się występowania niebezpiecznych zjawisk, wskazują globalne ocieplenie.

Naukowcy ostrzegają, że jeśli rządy nie podejmą natychmiastowych działań to klęski żywiołowe będą zabijać coraz więcej ludzi i siać ogromne spustoszenie.

Dr Apurva Sanghi z University of Chicago mówi, że konieczne są inwestycje w systemy monitorowania zagrożeń i ostrzegania ludności, a nawet przebudowa sieci kanalizacyjnych w miastach.

Zaleca też lepszą ochronę kluczowej infrastruktury, takiej jak szpitale i szkoły, które mogą pełnić rolę tymczasowych schronisk - dodaje stacja.

ONZ zaleca również intensywne zalesianie wybrzeży, bo drzewa będą chronić nadmorskie tereny przed tsunami.

Szacuje się, że rocznie klęski żywiołowe kosztują świat prawie 190 mld dolarów. Powodzie, trzęsienia ziemi czy huragany zabiły w ostatnich 40 latach ponad 3,3 mln osób - średnio 83 tys. każdego roku. | AJ

 

 

„NEWSWEEK” nr 31, 07.08.2005 r.

EUROPEJSKA SAHARA

(...) Z badań prowadzonych w ramach programu "Desert Watch" Europejskiej Agencji Kosmicznej, którego celem jest obserwacja procesu pustynnienia, wynika, że ulega mu europejska część wybrzeża Morza Śródziemnego o powierzchni 300 tysięcy kilometrów kwadratowych (obszar większy niż terytorium Wielkiej Brytanii) zamieszkana przez 16,5 mln ludzi. (...)

Eric Pape; Współpraca: Mike Elkin, Santander; Jacopo Barigazzi, Mediolan

 

 http://www.klimatdlaziemi.pl

    * „Do końca wieku połowa Hiszpanii będzie leżeć na Saharze”

    * „Wg rządu hiszpańskiego 1/3 kraju może zamienić się w pustynię”

    * „ONZ szacuje, że ryzyko zamienienia się w pustynię dotyczy 30-60% terytorium Hiszpanii i 12% terenu Europy” „Straty spowodowane zmianami klimatycznymi we Włoszech szacuje się na 50 mld euro rocznie - oświadczył minister ds. ochrony środowiska Alfonso Pecoraro Skanio”

 

Opublikowany przez "Independent" raport Centrum Prognoz i Badań Klimatycznych Hadley, działającego przy Biurze Meteorologicznym Wielkiej Brytanii, przewiduje, że pustynie, stanowiące obecnie 3 proc. powierzchni naszej planety, do 2100 zajmą aż 1/3 jej powierzchni.

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Czwartek [04.02.2010, 14:00]

CZEKA NAS WIELKI GŁÓD. ZA CHLEB ZAPŁACIMY JAK ZA ZŁOTO

Wkrótce nie będzie gdzie uprawiać roślin.

Jeszcze w tym wieku na świecie zabraknie gleb, których jakość gwarantuje plony na poziomie zapewniającym wyżywienie wszystkich ludzi. Naukowcy ostrzegają, że zmiany doprowadzą do drastycznego wzrostu cen jedzenia i globalnego kryzysu żywnościowego - alarmuje "The Daily Telegraph".

Z badań biologów z University of Sydney, zaprezentowanych na międzynarodowej konferencji na temat rolnictwa, wynika, że na wszystkich kontynentach zmniejsza się ilość gleb dobrej jakości.

To efekt przemysłowego rolnictwa, złej polityki rolnej oraz stosowania zbyt wielu środków chemicznych.

Szacuje się, że co roku na świecie ponad 75 mld ton ziemi ulega erozji. Najgorzej jest w Chinach, gdzie gleby niszczone są przez rolnictwo 57 razy szybciej niż są one w stanie się naturalnie regenerować. W Europie 17 razy, a w Ameryce 10 razy szybciej. To oznacza, że za 60 lat nie będziemy mieli gdzie uprawiać roślin - twierdzi prof. John Crawford.

Eksperci twierdzą, że ten proces może zahamować jedynie globalna zmiana myślenia o rolnictwie, tak, aby gleba sama się regenerowała. Chodzi o przywrócenie dawnych zasad, które pozwalały ziemi "odpoczywać" i magazynować cenne mikroelementy. | AJ

 

 

„METROPOL” 16.09.2004 r.

3,4 MLD LUDZI BĘDZIE BEZ WODY

ONZ W 2025 roku może zacząć brakować wody kilku miliardom ludzi – ostrzegła wczoraj Organizacja Narodów Zjednoczonych. Za dwadzieścia lat od 2,4 do 3,4 miliarda mieszkańców Ziemi może nie mieć dostatecznego dostępu do wody. Dzisiaj takich ludzi jest pół miliarda. Zagrożenie, jakim jest niedobór wody, potęguje gwałtowny przyrost demograficzny. | PAP

 

 www.o2.pl / www.sfora.pl | Piątek [30.10.2009, 18:26] 3 źródła

MILIONY LUDZI ZABIJA... BIEGUNKA

Zatrucia to prawdziwy morderca.

Ta dolegliwość zabija na świecie co najmniej trzy razy więcej osób niż wcześniej sądzono. Każdego roku umiera z tego powodu 1,1 mln ludzi - twierdzą eksperci WHO.

Z powodu zatruć pokarmowych umierają głównie mieszkańcy Afryki i Azji - powiedział Jorgen Schlundt z WHO.

Wcześniej sadzono, że na biegunkę umiera około 300 tys. osób rocznie.

Główną przyczyną zachorowań jest skażona woda i żywność. | TM

 

 

„NEWSWEEK” nr 2, 14.01.2007 r.

POMORZE POD MORZE

Gdańską starówkę woda ma zalać jak Wenecję.

Czeka nas najcieplejszy rok w dziejach – przewiduje Brytyjski Instytut Meteo. Globalne ocieplenie roztapia arktyczne lodowce i woda w morzach wzbiera. Lustro Bałtyku podnosi się o 1,5-3 mm rocznie. Na razie, bo według organizacji ekologicznej WWF do 2080 r. podniesie się aż o 97 cm. To oznacza, że morze wedrze się w głąb polskiego wybrzeża, zajmując obszar 1800 km kw., a 120 tys. ludzi czeka wyprowadzka. Już kilka lat temu polski rząd przyjął program ochrony brzegów morskich. Dokument przewiduje m.in. uzupełnianie plaż piaskiem z dna i budowę falochronów. Na ochronę wybrzeża do 2023 roku budżet państwa przeznaczy 911 mln zł. Według prof. Zbigniewa Pruszaka z Instytutu Budownictwa Wodnego PAN to 18 razy za mało. – Bez większych inwestycji Polska będzie narażona na straty sięgające 90 mld zł – ocenia Pruszak. Urzędy morskie poszukują więc rozwiązań na własną rękę. Jednym z nich jest tzw. waveblock, system ochrony brzegów, montowanych właśnie w okolicach Kołobrzegu. Został opracowany dla polskiego wybrzeża na podstawie konstrukcji chroniących kanadyjskie brzegi Wielkich Jezior, które - podobnie jak Bałtyk - charakteryzują się niewielkimi pływami. Jednak nawet najnowsze metody wzmacniania brzegów mogą nie uratować przed zalewem gdańskiej starówki. – Nikt dotąd nie wymyślił, w jaki sposób skutecznie ochronić całe miasta – mówi dr Wojciech Stępniewski z WWF. Marcin Marczak

Według raportu naukowców z PAN do końca wieku poziom wody w Bałtyku podniesie się od 30 cm do 1 metra. Urzędy morskie już dziś chronią wybrzeże, stosując m.in. system waveblock.

 

 www.o2.pl / www.sfora.pl | Piątek [06.11.2009, 10:30] 1 źródło

POLSCE GROZI MORSKI KATAKLIZM

Co nas może uratować przed wściekłymi sztormami?

Gdyby ostatni sztorm trwał o jeden dzień dłużej, woda zalałaby ul. Długą w Gdańsku i Elbląg. Nawet setki milionów złotych na zabezpieczenie powodziowe Żuław nie wystarczą, by ochronić je przed ekstremalną pogodą. A tej możemy spodziewać się coraz częściej. Ratunkiem są tylko wrota sztormowe - przestrzega "Gazeta Wyborcza".

Ostatni sztorm na Bałtyku był największym jaki odnotowano w historii. Woda z Bałtyku wdarła się do wszystkich przymorskich rzek i zalała nawet obszary uważane dotąd za bezpieczne.

Powodem ekstremalnej pogody i podnoszenia się wód Bałtyku są zmiany klimatu i ruchy tektoniczne w Skandynawii.

Wypiętrzający się brzeg Skandynawii powoduje, że te zwiększone ilości wody morskiej przemieszczają się w przeciwległym kierunku. Na szwedzkim wybrzeżu stoją mola, pod którymi kiedyś była woda, a teraz jest ląd. W Polsce za to w wielu miejscach terenów brzegowych ubywa - mówi dr Marzenna Sztobryn z biura prognoz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdyni.

Eksperci nie mają złudzeń: ten proces będzie się nasilał. Tymczasem Polska przygotowuje się tylko do odbudowy zaniedbanej infrastruktury przeciwpowodziowej, a nie stawiania nowych urządzeń.

Żeby zabezpieczyć region przed takim huraganem jak ostatnio, należałoby na wszystkich większych rzekach wpadających do Bałtyku wybudować tzw. wrota sztormowe. Tak jak to zrobili Holendrzy. Wrota to śluzy przy ujściu rzek, otwarte przy ładnej pogodzie, automatycznie zamykane przy sztormie - tłumaczy Halina Czarnecka z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Budowa wrót na jednej tylko rzece to koszt około 50 mln zł. | AJ

 

 

„NEWSWEEK” nr 17, 30.04.2006 r., strona 70 ŚWIAT / BAŁKANY

OKRUTNY DUNAJ

Mieszkańcy miejscowości leżących nad Dunajem i jego dopływami nie spodziewali się tego w najczarniejszych snach. Olbrzymia, sięgająca miejscami kilkunastu metrów fala powodziowa przetacza się przez ogromne obszary - od Węgier poprzez Serbię i Rumunię aż po Bułgarię - już drugi raz w ciągu roku. Władze dotkniętych katastrofą krajów robią co mogą, by ratować mieszkańców i ich dobytek, ale dla tysięcy ludzi jedynym ratunkiem jest ucieczka. Straty i koszty walki z żywiołem mogą okazać się równie wysokie jak rok temu (wtedy sama tylko Rumunia straciła 1,5 mld dolarów), co dla ubogich państw bałkańskich jest wielkim ciosem. Niestety na tym nie koniec złych wiadomości: systematyczne wycinki lasów w Karpatach i osuszanie rzecznych rozlewisk w połączeniu z corocznymi już anomaliami pogodowymi to niemal pewna zapowiedź powtórzenia się klęski także w kolejnych latach.

 

 

"NEWSWEEK" nr 36, 05.09.2004 r.

PASAŻEROWIE NA GAPĘ

Biologiczni najeźdźcy przemierzają oceany przyczepieni do naszych statków, aby potem dokonać desantu na obcy teren i naruszyć panujący w przyrodzie porządek.

Służby porządkowe są przyzwyczajone do wykonywania niewdzięcznych zadań. Ale gdy na początku tego roku pracownicy techniczni zeszli do maszynowni w hydroelektrowni Sergio Motta na rzece Paraná, ujrzeli - a raczej poczuli - coś niebywałego. Wszystko było pokryte tysiącami zgniłych, wydzielających okropny smród małży Limnoperna fortunei. Ten niewielki, złocisty mięczak bywa niezwykle niebezpieczny, bo bardzo szybko się rozmnaża. Pozostawiony sam sobie w błyskawicznym tempie mógłby więc zatkać rury chłodnicze, powodując przegrzanie turbin, spowodować ogromne szkody i w końcowym efekcie doprowadzić do zamknięcia elektrowni. A przecież Sergio Motta to jeden z najważniejszych producentów energii w regionie, dostarczający prądu dla 60 proc. mieszkańców Sčo Paulo.

 

Złociste małże Limnoperna fortunei, pochodzące z Azji, to typowy przykład biologicznego najeźdźcy. Gdy pod koniec lat 90. po raz pierwszy pojawiły się u brzegów Brazylii, nikt się nimi nie przejął. Były przecież znacznie mniejsze od małży jadalnych i nie potrafiły nawet pływać. Ale Limnoperna fortunei to niezwykle uparty i wytrzymały gatunek. Mięczaki wpompowywane wraz z wodą do komór balastowych statków towarowych rozmnażają się podczas podróży transoceanicznych, a potem są wyrzucane z komór w odległych portach. Stamtąd dotarcie w głąb lądu jest dla nich dziecinnie proste. Przywierając do statków, małże wdarły się na terytorium Brazylii, Argentyny, Paragwaju i Urugwaju. Rozprzestrzeniają się tak szybko, że z łatwością mogłyby zakłócić łańcuchy pokarmowe jezior, rzek i terenów podmokłych. Mogłyby doprowadzić do wymarcia ryb na łowiskach lub zablokować przepływ wody w oczyszczalniach ścieków.

 

Wiatr i prądy morskie od dawna pomagały organizmom przenosić się w odległe miejsca na Ziemi. Jednak w ostatnich latach migracja ta nabrała gwałtownego przyspieszenia. Powód: wzmożony handel międzynarodowy i podróże. Według statystyk w ostatnich 50 latach transport morski zwiększył się 10-krotnie. Dziś 90 proc. wszystkich towarów na świecie jest przewożone właśnie tą drogą.

 

Jednak gwałtowny rozwój transportu morskiego sam w sobie nie stanowi tak dużego problemu, jak zmiany w sposobie balastowania statków. Niegdyś, by zapobiec przechyłom jednostek wypływających na pełne morze, ich ładownie wypełniano skałami, piaskiem lub stalą. W ostatnich latach wszyscy przerzucili się na wodę morską. W porcie załadunku do komór balastowych wpompowuje się wodę, która zostaje wylana dopiero w porcie docelowym. W ten sposób statki stały się biologicznymi końmi trojańskimi: każdego dnia przemycają około 7 tys. gatunków roślin i zwierząt ukrytych w jedenastu miliardach litrów wody balastowej. Międzynarodowa Organizacja Morska, nadzorująca transport morski, jest zdania, że "przewożenie fauny i flory przez statki to jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla oceanów".

 

Taka wymiana gatunków między odległymi kontynentami lub zbiornikami wodnymi może okazać się dobrodziejstwem i przyczynić do zwiększenia światowych zasobów żywności, tak jak to było w przypadku ziemniaka pochodzącego z południowoamerykańskich Andów. Zazwyczaj jednak jest bardzo niebezpieczna i może doprowadzić do znacznego lub całkowitego zniszczenia lokalnych ekosystemów. Na przykład za sprawą mangusty indyjskiej wyginęło 12 gatunków ptaków na Hawajach i w zachodnich Indiach. Racicznica zmienna, małż zamieszkujący Bałtyk, który w latach 90. pojawił się w Wielkich Jeziorach Ameryki, rozprzestrzenił się aż po deltę Missisipi i spowodował straty przemysłu rybnego i turystycznego w wysokości 3,1 mld dol. Meduza Bolinopsis infundibulum, żyjąca w wodach wschodniego wybrzeża obu Ameryk, dotarła w latach 80. do Morza Czarnego, zjadając zooplankton, którym żywiły się dziesiątki gatunków ryb, i rujnując tym samym lokalne rybołówstwo. Stworzenie to dotarło potem do Morza Kaspijskiego, gdzie zagraża jesiotrom. - Egzotyczne szkodniki doprowadziły do wyginięcia 40 proc. gatunków roślin i zwierząt na Ziemi - mówi David Pimentel z Cornell University.

 

Kontrolowanie "pasażerów na gapę" jest wyjątkowo trudne. Większość tych stworzeń bez problemów pokonuje najlepsze systemy ochrony granicznej. Co roku w portach USA wykrywa się 13 tys. chorób roślin - mimo że kontroluje się zaledwie 2 proc. wszystkich przychodzących ładunków. W krajach rozwijających się, które zajmują się transportem morskim, problem jest jeszcze większy. Dlatego Indie i Brazylia utworzyły specjalne komisje rządowe do spraw wody balastowej. W kwietniu tego roku w Brazylii ruszyła wielka kampania obywatelska, mająca na celu powstrzymanie ekspansji złocistych małży Limnoperna fortunei. Na razie Brazylijczycy nasycają wodę hydroelektrowni chlorem, który zapobiega przywieraniu mięczaków do rur, i zdrapują je z turbin. Ale są to niezwykle kosztowne i czasochłonne procedury, które mogą wpływać niekorzystnie na jakość wody.

 

Choć większość krajów jest świadoma niebezpieczeństwa, nie ma zgody co do tego, jak mu przeciwdziałać. Statki mogłyby wymieniać wodę balastową po wypłynięciu na pełne morze, gdzie gatunki przybrzeżne nie miałyby szansy na przetrwanie, ale wiązałoby się to z kosztownymi opóźnieniami w transporcie oraz zwiększało ryzyko zatonięcia. Brazylijski koncern paliwowy Petrobras opracował bardzo obiecującą metodę, dzięki której statki mogłyby stopniowo opróżniać swoje zbiorniki balastowe, wymieniając wodę pobraną w porcie na lokalną. Na świecie specjaliści zajmujący się transportem morskim testują różne sposoby oczyszczania wody balastowej: od promieni ultrafioletowych po ozon. Jednak większości tych eksperymentalnych metod nie stosowano jeszcze w praktyce.

 

Ten brak rozwiązań niepokoi ekologów, cieszy za to co bardziej wytrzymałe zwierzaki, które będą mogły nadal bez trudu przemierzać morza i oceany w poszukiwaniu nowego eldorado.

Mac Margolis

Współpraca: Tom Masland, Sudip Mazumdar, Liat Radcliffe

 

 www.o2.pl | Piątek [17.07.2009, 16:21] 2 źródła

STATKI WYCIECZKOWE ZAGRAŻAJĄ BAŁTYKOWI

Ścieki i odpady zrzucają wprost do morza.

Liczba olbrzymich wycieczkowców, które odwiedzają Morze Bałtyckie wzrasta co roku o 13 procent. Tymczasem tylko dwa porty: w Sztokholmie i Helsinkach, właściwie przygotowane są do ich obsługi - alarmuje portal thelocal.se.

Serwis przedstawia raport przygotowany przez organizację WWF, który ujawnia, że ścieki i odpady statki wycieczkowe najczęściej zrzucają do wody, bo w portach brakuje właściwych instalacji.

Grozi to znacznym pogorszeniem jakości wody w Bałtyku, częstszym występowaniem sinic oraz chorobami ryb i roślin morskich.

 

W tym roku Morze Bałtyckie odwiedzi ponad 350 dużych statków z turystami. Każda jednostka średnio zawija do sześciu portów - także Gdańska, Gdyni i Świnoujścia. WWF podkreśla, że ruch tych statków wzrasta rocznie o 13 procent, ale nikt nie inwestuje w urządzenia do ich obsługi. | AJ

 

 

 www.o2.pl | Środa [01.07.2009, 16:28] 5 źródeł

GROŹNE GLONY ZAATAKOWAŁY BAŁTYK

Sprawdź, gdzie się nie wykąpiesz.

Sanepid zamknął większość kąpielisk w Trójmieście. Nie wykąpiemy się w Sopocie, w Gdyni tylko w Babich Dołach i na Oksywiu. W Gdańsku natomiast zamknięte jest kąpielisko w Brzeźnie i Jelitkowie.

Wysoka temperatura i brak wiatru sprzyjają namnażaniu sinic. Tak silne zakwity toksycznych glonów zawdzięczamy też nawozom, które trafiają do Bałtyku - powiedział Marian Piaskowski z gdyńskiego Sanepidu.

Jeśli woda z sinicami dostanie się do ust, może to spowodować nieżyt przewodu pokarmowego i skórne alergie.

Kontakt z glonami jest wyjątkowo niebezpieczny dla dzieci | TM

 

 

 

 


8. (TZW.) PRACA...

 

Nie pracuj.../No to do roboty...

 

10. PRZYKŁADY SZKODLIWEJ PRODUKCJI, TAKICH ZAJĘĆ

  http://www.wolnyswiat.pl/10h2.html 

 

 

 

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Sobota 27.08.2011, 07:57

POLACY PRACUJĄ JAK WOŁY. TYLKO KOREAŃCZYCY SĄ BARDZIEJ PRACOWICI

Tak wynika z najnowszych danych OECD.

Polacy pracują 40,7 godzin tygodniowo. To aż o 10 godzin dłużej niż Holender i o 5 godzin więcej niż Niemiec  - donosi "Gazeta Wyborcza"

Okazuje się, że jesteśmy światowymi liderami pod tym względem. Dłużej od nas w firmach siedzą tylko Koreańczycy z południa - wynika z danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Jak się okazuje Polacy pracują długo, bo zmuszają ich tego pracodawcy - nagminnie łamiąc prawo.

Połowa z 1400 skontrolowanych w zeszłym roku firm nie ewidencjonuje prawidłowo czasu pracy. W jednej trzeciej przypadków pracownicy nie mogli liczyć na dni wolne, które teoretycznie gwarantuje im prawo - informuje Państwowa Inspekcja Pracy.

Firmy wolą dostać mandat za łamanie przepisów niż zapewnić świadczenia pracownikom, dodają inspektorzy PIP.

Specjaliści podkreślają, że sami pracownicy zgadzają się na takie warunki, ponieważ obawiają się bezrobocia. Obecnie w Polsce na jedno miejsce pracy przypada średnio 25 chętnych. | BB

 

Więcej w „Gazecie Wyborczej”.

Źródło: PAP (przegląd prasy)

 

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | 1 źródło Środa [03.02.2010, 11:46]

NIEMCY WYŁUDZAJĄ ZASIŁKI NA POTĘGĘ. NIE CHCĄ IŚĆ DO PRACY

Bezrobotni nie szukają zatrudnienia. Zmuszą ich do tego?

Ponad 165 tysięcy bezrobotnych Niemców próbowało w ubiegłym roku wyłudzić zasiłek. Większość z nich nawet nie chce szukać pracy - informuje "Gazeta Wyborcza".

Politycy zastanawiają się, czy nie trzeba ich do tego zmusić.

Najsłynniejszy niemiecki bezrobotny, 53-letni Arno Dübel z Hamburga, nie ma pracy od 30 lat. I wcale nie zamierza jej szukać. Życie z zasiłków w zupełności mu odpowiada. I nie ma się co dziwić.

Niemiec, który zostaje bezrobotnym przez rok otrzymuje zasiłek w wysokości 70 proc. dotychczasowej pensji. Po roku, jeśłi nie znajdzie sobie pracy dostaje od państwa 359 euro miesięcznie - tzw, zasiłek Hartz IV.

To nie koniec pomocy, na którą może liczyć. Państwo dopłaca mu do czynszu, a jeśli ma dzieci to dostaje zasiłek również na nie.

Jak wylicza "Gazeta Wyborcza", dzięki zasiłkom, bezrobotne małżeństwo z dwójką dzieci jest w stanie żyć na takim samym poziomie jak rodzina niewykwalifikowanego robotnika, który osiem godzin dziennie pracuje na budowie.

Bezrobocie nie może być sposobem na wygodne życie. Trzeba wprowadzić dla bezrobotnych obowiązek pracy, chociażby przy robotach publicznych. Szczególnie, że wśród nich są ludzie, którzy wykorzystują system - stwierdził niedawno premier Hesji Roland Koch.

Jego słowa wywołały prawdziwą burzę krytyki. Nie zanosi się więc na zmiany w systemie.

Tylko w ubiegłym roku Niemcy wyłudzili 72 mln nienależnych zasiłków - informuje "GW". | WB

 

[Większość pracujących wykonuje nie tylko niepotrzebną, ale i szkodliwą (niekiedy jeszcze dotowaną) pracę, czyli płatne, utopijne, zajęcie, co wszechstronnie pogrąża wszystkich i wszystko na Ziemi. – red.]

 

 

"WPROST" nr 44, 03.11.2002 r.

INKUBATOR DLA URZĘDNIKA

Państwo podejmując trud odgórnego tworzenia nowych miejsc pracy - tylko zwiększa bezrobocie. Praca, owszem znajduje się. Ale dla urzędników, nie bezrobotnych.

Jedno miejsce pracy stworzone w ramach popularnego w czasie prezydentury Billa Clintona programu "First start" (dla osób na zasiłkach) kosztowało gospodarkę USA około 250 tys. dolarów. Za te pieniądze sektor prywatny mógłby utworzyć aż osiem stanowisk! W Polsce nikt nie zadał sobie trudu policzenia kosztów "aktywnej walki z bezrobociem", ale jej rezultaty widać gołym okiem. Mimo to ochoczo wydajemy krocie na walkę z wiatrakami (tylko program "Pierwsza praca" pochłonie w tym roku 700 mln zł). "By zrozumieć nieskuteczność polityki tworzenia przez państwo miejsc pracy, należy sobie zdać sprawę z tego, że państwo czerpie fundusze na walkę z bezrobociem z podatków, sprzedaży obligacji oraz dodruku pieniędzy. Wszystkie te źródła finansuje sektor prywatny, co powoduje jego osłabienie" - napisał noblista Friedrich A. von Hayek. Na każdą stworzoną przez administrację posadę w gospodarce przypada kolejna dla urzędnika i co najmniej kilka stanowisk zlikwidowanych w sektorze prywatnym.

 

Tropem Keynesa

Przekonanie, że kierując ludzi do sadzenia lasu, kopania rowów lub dotując ich miejsca pracy, można dać im więcej niż dorywcze zajęcie i poprawić ich sytuację materialną, to ułuda. Pomysł zatrudnienia biurokratów do zatrudniania innych narodził się w czasach wielkiego kryzysu (1929-1933) i miał być - wedle brytyjskiego ekonomisty Johna Maynarda Keynesa - odpowiedzią na "niedoskonałości wolnego rynku". Keynes rozumował tak: robotnik zatrudniony przy pracach publicznych zarobi pieniądze, które wyda na żywność, buty czy rower. Skorzystają na tym produkcyjne sektory gospodarki, dzięki czemu powstaną tam nowe miejsca pracy. Gdyby było tak, jak kalkulował Keynes, dzięki pomocy rządowej we wszystkich krajach zniknęłoby bezrobocie i zapanowałby dobrobyt. Jest tylko jeden problem - pieniądze...

 

Chora aktywność

Analizując efekty rządowych programów walki z bezrobociem w czasie recesji z początku lat 80. XX wieku, noblista Milton Friedman doszedł do wniosku, że za 5,5 mld dolarów, które wydano wówczas w USA na walkę z bezrobociem, netto (czyli uwzględniając stworzone i zlikwidowane w tym czasie stanowiska pracy) gospodarka nie zyskała, lecz straciła 100 tys. miejsc pracy. Inny amerykański ekonomista, Thomas DiLorenzo, wyliczył, że miejsce pracy w sektorze prywatnym w 1992 r. kosztowało przeciętnie 29 tys. dolarów, a miejsce pracy w sektorze publicznym ponad 85 tys. dolarów. Innymi słowy, żeby stworzyć jedno "państwowe" miejsce pracy, trzeba de facto zlikwidować... trzy posady w sektorze prywatnym. Dlaczego? "W rezultacie finansowania przez państwo walki z bezrobociem ilość dóbr dostępnych w gospodarce nie zmienia się, są one jedynie przesuwane z działalności bardziej opłacalnej (sektor prywatny) do mniej opłacalnej (sektor państwowy). Efektem netto jest wzrost bezrobocia!" - wyjaśnia prof. Thomas Sowell ("Basic economics") z Hoover Institution. Państwowa interwencja na rynku pracy przynosi także korzyści - głównie politykom, którzy mogą się ludowi nie pracującemu miast i wsi pochwalić tym, jak "aktywnie" zwalczają bezrobocie.

 

Tłuc głową w mur

Amerykanie już mieli swój "First start". My na najnowszy program "Pierwsza praca" (zbieżność nazw nie wróży nic dobrego), który ma pomóc znaleźć zatrudnienie absolwentom, wydamy w 2002 r. prawie 700 mln zł. Mimo że co roku na tworzenie miejsc pracy przeznacza się więcej publicznych funduszy (w budżecie na 2003 r. wydatki na ten cel zwiększono o 1,6 mld zł), bezrobocie uparcie nie chce się zmniejszać. Ile miejsc pracy może bowiem stworzyć państwo? Nie wie tego resort pracy, nie wie Ministerstwo Finansów ani NIK, której obowiązkiem jest kontrolowanie m.in. celowości wydatków publicznych. Program "Pierwsza praca" ma objąć - według ministra pracy Jerzego Hausnera - około 300 tys. młodych ludzi, a czasową pracę zapewnić 120 tys. osób. Oznaczałoby to, że utworzenie jednego miejsca pracy dla absolwenta kosztowałoby zaledwie około 6 tys. zł. To jednak teoria, w rzeczywistości rozmaite ulgi nie zachęcą do zatrudnienia kogokolwiek, jeśli podatki pozostaną wysokie. - Nie będę przecież przyjmował nowych osób, jeśli prowadzenie biznesu nie będzie przynosiło zysku - mówi Roman Rojek, wiceprezes Grupy Atlas. W najlepszym razie "dotowani" absolwenci zajmą miejsca dotychczasowej załogi, a stopa bezrobocia per saldo się nie zmieni. - W rzeczywistości zatrudnienie znajdzie zaledwie kilka tysięcy osób i kilka tysięcy urzędników obsługujących program - mówi o "Pierwszej pracy" pragnący zachować anonimowość pracownik Ministerstwa Pracy. Koszt utworzenia jednego stanowiska sięgnąłby wówczas 30-40 tys. zł. W sektorze prywatnym nie przekracza on 15 tys. zł. - W mojej firmie stworzenie nisko opłacanego miejsca pracy, a takie posady oferują zwykle państwowe urzędy, nie kosztuje więcej niż 3 tys. zł - informuje Sławomir Horbaczewski, prezes spółki Dr Witt.

 

Chcieli dobrze, wyszło jak zwykle

Miraż odgórnej walki z bezrobociem doskonale obrazują rezultaty dotychczasowych poczynań kolejnych rządów. Na przykład w kilku powiatach województwa mazowieckiego, gdzie na przeciwdziałanie bezrobociu w ramach programu "Absolwent" wyasygnowano w 2001 r. po 450-500 tys. zł, stworzono średnio po trzy miejsca pracy w gospodarce i po trzy posady przy obsłudze programu. Oznacza to, że jedno miejsce kosztowało około 75 tys. zł! Za te pieniądze prywatny przedsiębiorca utworzyłby przynajmniej 5-7 stanowisk. Lokalna gospodarka tylko jednego ze wspomnianych powiatów straciła netto na "walce z bezrobociem" 24 miejsca pracy w ciągu roku! Te działania finansują z podatków wszyscy obywatele, w tym prywatni przedsiębiorcy. Wysokie daniny zmuszają ich do ograniczenia aktywności i zlikwidowania znacznie większej liczby miejsc pracy, niż rząd mógłby kiedykolwiek stworzyć. Bezrobocie rośnie, politycy jeszcze energiczniej z nim walczą, przeznaczając na ten cel coraz więcej pieniędzy z podatków i koło się zamyka. W Ameryce wyciągnięto stosowne wnioski i wycofano się z bezsensownych interwencji w mechanizmy gospodarki rynkowej. W Polsce kosztowny eksperyment trwa.

 

Sposób na CIT

Wojciech Kruk

były senator, przewodniczący rady nadzorczej firmy W. Kruk, prezes Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej

 

Rząd, który w 2003 r. chce zmniejszyć podatek dochodowy od firm (CIT) do 27 proc., czyli o 1 proc. zamiast zapowiadanych 4 proc., wychodzi zapewne z założenia, że jeśli kapitaliście zostawi się pieniądze w kieszeni, to on je przepuści na samochód lub dom z basenem, ale nikogo nie zatrudni. Lepiej więc te pieniądze zabrać i wydać choćby na walkę z bezrobociem. To nonsens, ale skoro resort finansów upiera się przy wyższym podatku, mamy pomysł, jak zmniejszyć zło. Chcemy, by w przyszłym roku - przy zachowaniu proponowanej przez rząd stawki - pozwolono firmom płacić 24-procentową stawkę CIT. Zatrzymane 3 proc. przedsiębiorstwa musiałyby przeznaczyć na tworzenie nowych stanowisk oraz płace i składki dla nowych pracowników. Kto nie chciałby przyjmować nowych osób, płaciłby 27-procentowy CIT, a ci, którzy w ramach programu nie wykorzystali wszystkich funduszy, resztę pieniędzy oddawaliby fiskusowi. Przekonalibyśmy się, że prywatny biznes nadwyżki inwestuje, a nie przejada. Pamiętajmy, że impuls do wzrostu gospodarczego mogą dać tylko najlepsi, a państwo wciąż pomaga wyłącznie najsłabszym.

Autor: Jan M. Fijor

Współpraca: Krzysztof Trębski

 

 

www.o2.pl / www. sfora.pl | Niedziela [14.11.2010, 20:59]

POLACY NIENAWIDZĄ SWOJEJ PRACY. CORAZ BARDZIEJ

Zobacz, co nam najbardziej przeszkadza.

Rośnie odsetek Polaków niezadowolonych ze swej pracy. Narzekają zwłaszcza młodzi - donosi "Polska The Times".

Ze swojej pracy nie jest zadowolonych aż 39 proc. badanych przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych. Tymczasem rok temu w podobnym sondażu twierdziło tak mniej, bo 34 proc. Polaków.

Najczęściej przeszkadza nam stres (61 proc. wskazań) oraz zmęczenie natłokiem albo rutyną wykonywanych czynności (52 proc.) Prawie połowa uważa też, że jego firma i instytucja nie jest dobrze zarządzana.

W najmłodszej grupie (18-24 lata) tylko co piaty badany chciałby w obecnej firmie pracować za 5 lat. W wśród osób powyżej 45 lat to 61 proc. - zauważa dziennik. | AJ

 

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Piątek 27.01.2012, 17:41

ZA DUŻO PRACY GROZI CHOROBĄ PSYCHICZNĄ

Ile można bezpiecznie pracować?

Osoby, które pracują co najmniej 11 godzin dziennie są dwa razy bardziej narażone na ryzyko wystąpienia depresji niż ci, którzy spędzają w pracy 8 godzin- twierdzą fińscy i brytyjscy naukowcy.

Ich zdaniem przepracowane osoby częściej narażone są na stres, choroby somatyczne oraz nadużywanie alkoholu i innych używek. Wszystkie te czynniki mają negatywny wpływ na naszą psychikę.

Intensywna praca korzystnie wpływa na gospodarkę i przynosi korzyści społeczeństwu. Jednak pracować trzeba z umiarem, i musimy dać organizmowi odpocząć, by mógł normalnie funkcjonować - mówi dr Marianna Virtanen, która kierowała badaniami.

Naukowcy podkreślają, że prawdziwe przyczyny depresję wciąż nie są znane. Wiadomo jedynie, że ryzyko wystąpienia tej choroby podnoszą czynniki genetyczne, biologiczne i społeczne. | BB

 

 

 

 

WYPADKI PRZY PRACY

 

 www.ciop.pl

SPOŁECZNE KOSZTY WYPADKÓW PRZY PRACY W POLSCE

Wypadki przy pracy, poza aspektem społecznym, a zwłaszcza humanitarnym, mają znaczny wymiar ekonomiczny dla osoby poszkodowanej i jej rodziny, przedsiębiorstwa oraz całego społeczeństwa. (...)

Znaczna część kosztów wypadków ponoszona jest przez całe społeczeństwo. Urazy spowodowane wypadkami zwiększają m.in. zapotrzebowanie na różne usługi sektora publicznego, np. usługi służby zdrowia. Koszty te są trudne do oszacowania, a w związku z tym najmniej uświadamia je sobie społeczeństwo. W rezultacie wypadki powodują znaczne straty w gospodarce, których koszty, według szacunków Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Bilbao, dla „starych” krajów członkowskich UE wynoszą od 2,6% do 3,8% PKB.

Centralny Instytut Ochrony Pracy

– Państwowy Instytut Badawczy

 

 www.nszzsol.lodz.pl

Skala problemu jest ogromna. Rocznie w świecie ponad 2 mln osób ulega wypadkom przy pracy. Największa wypadkowość występuje w budownictwie, górnictwie, rolnictwie. W Polsce w 2007 roku zginęło w wypadkach przy pracy 593 osoby, a ok. 12 tysięcy doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu. Liczby są alarmujące, a każdy wypadek to ogrom cierpień dla poszkodowanych, nieszczęść dla rodziny.

 

 www.pb.pl

Na świecie każdego roku notuje się 270 milionów wypadków - powiedział prezes Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach Wojciech Bradecki, powołując się na szacunki Międzynarodowej Organizacji Pracy. 160 milionów pracowników cierpi rocznie z powodu chorób i schorzeń związanych z wykonywaną pracą.

 

"Każdego roku mamy ponad tysiąc tzw. ciężkich wypadków przy pracy. Te statystyki zmuszają do refleksji. Każdy ma prawo do bezpiecznej pracy i wychodząc do niej musi wiedzieć, że wróci do domu. Naszym zdaniem, pracodawcy powinni się nad tym pochylić i zastanowić się nad zagrożeniami, które istnieją w ich zakładach pracy" - powiedział PAP zastępca głównego inspektora pracy Witold Zalewski.

 

Według Bradeckiego, niebezpieczne warunki pracy pociągają za sobą nie tylko te najbardziej dotkliwe straty - na zdrowiu i życiu - ale też określone straty ekonomiczne. "Nie opłaca się oszczędzać na bezpieczeństwie" - powiedział.

 

 www.e-book.com.pl Poniedziałek, 28.04.2008, 06:47

Jak podaje Międzynarodowa Organizacja Pracy rocznie w wypadkach przy pracy ginie ponad dwa miliony pracowników, 1,2 mln zostaje rannych a 160 mln pracuje w ciężkich warunkach!

 

W 2007 r. w Polsce poszkodowanych w wypadkach przy pracy zostało 99 171 pracowników. Przy pracy zginęło 479 osób. Na jednego poszkodowanego przypadało 35,3 dni niezdolności do pracy, co daje łącznie 3 354 046 dni. Najczęściej wypadkom ulegają pracownicy najmłodsi, do 29 lat (ponad 27 tys. poszkodowanych) i w pierwszym roku pracy (37 tys. poszkodowanych). Najwięcej wypadków ma miejsce w przetwórstwie przemysłowym (40 tys.), w handlu detalicznym i hurtowym (10 tys.), budownictwie (8895 wypadków) oraz ochronie zdrowia (7797 wypadków).

 

 www.money.pl 2008-06-24

Wypadkom na wsi ulega 1500 dzieci rocznie.

(IAR)

 

 http://www.mojawyspa.co.uk  12-07-2008

Praca w gospodarstwie odbija się także na rozwoju dziecka. Długotrwałe przybywanie w otoczeniu szkodliwych środków chemicznych, hałasujących maszyn, czy dźwiganie ciężkich przedmiotów, prowadzi często do wielu wad rozwojowych i schorzeń.

 

Nasze zapóźnienia w rolnictwie w dużej mierze opierają się również na tym, że rolnicy nie wykonują badań profilaktycznych. - W krajach zachodnich rolnikom nie trzeba tego nakazywać. Dbają o zdrowie, bo mają świadomość tego, że im wcześniej wykryje się schorzenie, tym lepiej. Nasi rolnicy idą do lekarza dopiero po fakcie, kiedy coś się wydarzy. A potem wszyscy podatnicy płacą za ich leczenie, rehabilitację, czy sanatorium – mówi Giedrojć.

 

Według ubiegłorocznych danych Międzynarodowej Organizacji Pracy, w rolnictwie pracuje 100 mln dzieci w wieku 5-14 lat. Są zatrudniane do pracy w gospodarstwach, fermach, plantacjach, często w warunkach zagrażających ich zdrowiu, np. przy stosowaniu toksycznych substancji chemicznych.

 

Łącznie w rolnictwie pracuje 70% ze wszystkich dzieci zatrudnionych na świecie. Rocznie ponad 22 tysiące dzieci traci życie z powodu wypadków przy pracy. Najwięcej dzieci pracuje w Chinach, Indiach, Bangladeszu, Nigerii, Brazylii i Filipinach.

Agnieszka Niesłuchowska, Wirtualna Polska

 

 www.ciop.pl

Dochodzi do 40 000 wypadków rocznie przy pracy pilarkami łańcuchowymi.

 

 www.o2.pl | 2008-10-20 16:33

ŚMIERĆ W PRACY

Mamy kryzys, na razie słabo odczuwalny, ale pracodawcy już mówią o zwolnieniach. Koniec sielanki w pracy może nastąpić nagle i bez ostrzeżenia. Czy oznacza to, że już wkrótce powrócą czasy, kiedy pracownik musiał być gotów do wypełnienia wszystkich poleceń zwierzchnika, nawet tych, które nie były zgodne z zasadami BHP?

 

Człowiek jest wolny

Teoretycznie pracownik nie musi wykonywać poleceń, które nie są zgodne z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy. Może nawet zagrozić pracodawcy powiadomieniem odpowiednich organów kontrolnych, jeśli ten będzie domagał się zrobienia czegoś, co niesie ze sobą ryzyko. Tyle że w praktyce to się rzadko zdarza. Kiedy na rynku pracy jest kryzys, kiedy bezrobocie ciągle rośnie, każdy bez szemrania wykonuje to, co każe szef, i nie pyta, czy powinien mieć przy tym jakieś zabezpieczenia. Jeśli nie chce czegoś zrobić, może iść sobie gdzie indziej i poszukać bezpieczniejszego zajęcia.

 

Przypadki łamania przepisów BHP nie muszą kończyć się tragicznie, ale czasami tak się właśnie kończą. Człowiek umiera wskutek zaniedbań firmy bądź własnych i wtedy rozpoczyna się śledztwo, które zwykle kończy się umorzeniem, bo śledczy jasno wykazują, że pracownik sam naruszył przepisy i spowodował zagrożenie, w wyniku którego zginął. Firma robi wszystko, by sprawę zatuszować, a brudy zamieść pod dywan. Nikt nie chce kłopotów i nikt ich przeważnie nie ma. Niestety żadne śmiertelne lub kończące się trwałą utratą zdrowia wypadki przy pracy nie uczą ludzi niczego. Błędy są wciąż powielane.

 

Śmierć jest tuż-tuż

W kwietniu 2008 roku w zakładach o nazwie Vobro, produkujących słodycze, a mieszczących się w Brodnicy, zginął młody człowiek Krzysztof Pruszewicz. Miał 21 lat. Wpadł do wielkiego mieszalnika masy czekoladowej, który nie wiadomo dlaczego włączył się i zmiażdżył chłopaka, powodując jego śmierć. Sprawę opisywała lokalna prasa i portale internetowe. Śmierć Krzysztofa wywołała wzburzenie lokalnej społeczności. Powiadomiono inspektorat pracy, ale kontrola przeprowadzona w zakładzie nie wykazała żadnych uchybień i nieprawidłowości. Tymczasem we wrześniu, jak podaje portal www.ozzip.pl, odbyła się na brodnickim rynku manifestacja poparcia dla rodziny zmarłego. Ludzie domagali się wyjaśnienia przyczyn śmierci młodego robotnika. Ten wyjątkowo dramatyczny i budzący grozę przypadek śmierci przy pracy nie jest pierwszym ani ostatnim w historii.

 

Przed kilku laty w dużych polskich miastach zawisły plakaty z fotografią młodego uśmiechniętego małżeństwa. Mężczyzna przedstawiony na fotografii był ofiarą wypadku w łódzkiej fabryce lodówek Indesit, nazywał się Tomasz Jochan. Zginął, kiedy pochylił się nad taśmą montażową i prasa do wytłaczania lodówek zmiażdżyła mu głowę. Sprawa była głośna między innymi dlatego, że żona zmarłego postanowił pokazać światu, jak naprawdę wyglądała praca w Indesicie. Kobieta zatrudniła się tam nawet i zrobiła zdjęcia ludzi pracujących przy taśmach produkcyjnych, żeby udowodnić nieprawidłowości i zaniedbania w systemie szkoleń pracowników.

 

Kilka lat temu w jednym z zakładów w Grodzisku Mazowieckim ogromna blaszana szafa przygniotła młodego człowieka, który dopiero co został przyjęty do zakładu. Śledztwo nie wykazało w tej sprawie uchybień ze strony pracodawcy. To tylko nieliczne, najbardziej spektakularne przykłady tego, co może grozić pracownikowi zatrudnionemu w zakładach produkcyjnych w Polsce.

 

Czy pracodawcy szkolą pracowników?

Jeśli jakaś firma pojawia się na polskim rynku, to jej główną motywacją jest pozyskanie taniej siły roboczej, która pracując za psi grosz, zwiększy zyski. Ludzie w biednych regionach, w miastach z dużym bezrobociem są gotowi na wiele poświęceń, byle tylko dostać wymarzoną pracę. Będą siedzieć po nocach, zaliczać niepłatne nadgodziny, tyrać przy maszynach, które już dawno powinny być na śmietniku, a ciągle pracują. Pracodawca oczywiście myśli jedynie o tym, by zmaksymalizować zyski, a zminimalizować koszty. Szkolenie BHP z prawdziwego zdarzenia to koszty. Oczywiście takie szkolenie musi się odbyć i ono się odbywa, tylko co z tego. Bywa, że trwa kilkanaście minut, a bywa również tak, że pracownikowi podsuwa się pod nos kwitek i każe się mu złożyć podpis zaświadczający, że został przeszkolony w zakresie BHP. Potem wpuszcza się go na halę, gdzie stoją urządzenia warte miliony euro, których obsługi powinno się uczyć przez pół roku albo dłużej - tak właśnie są szkoleni pracownicy w krajach, z których pochodzą producenci tych urządzeń. Tyle że ci ludzie to nie byli Polacy i ich można było szkolić tak długo, można było w nich inwestować. Filie koncernów instalujące się u nas starają się unikać takich kosztów jak długotrwałe szkolenia, zresztą nie ma się czym przejmować, skoro ludzie tutaj gotowi są pracować za najniższe stawki, po co jeszcze ich szkolić? Doświadczenie pokazuje, że nawet jeśli dojdzie do tragedii, bardzo trudno jest pociągnąć kogokolwiek do odpowiedzialności. Postępowania w sprawie śmierci w czasie pracy toczą się długo i zwykle odpowiedzialność za zdarzenie rozmywa się w gąszczu paragrafów.

 

Przede wszystkim zysk

Oczywiście pracodawca z zagranicy nie pilnuje swoich polskich wyrobników sam. Ma od tego ludzi, którzy w firmach nastawionych wyłącznie na zysk noszą zwykle przezwisko kapo lub gestapo. Warianty tego przezwiska bywają różne, ale zawsze chodzi o to samo: o faceta, który za swoją wyższą od robotniczej pensję będzie wypruwał z podwładnych żyły, opieprzał ich, kiedy spóźnią się do pracy, krzyczał, kiedy zatrzymają się choć na chwilkę, latał na skargę i groził zwolnieniem za najmniejszy odruch buntu. Wszystkie te zachowania kojarzą się ludziom w Polsce z niemieckimi obozami koncentracyjnymi. Faceci, którzy wywołują takie skojarzenia wydają się z tego zadowoleni. Przezwisko podnosi ich prestiż w hierarchii firmy, pomaga pozbyć się kompleksów, nastraja optymistycznie na cały dzień i powoduje, że czują się kimś innym, niż są w rzeczywistości. Jeśli szef wymaga od nich, by cisnęli robola, to oni cisną i nie ma mowy, żeby przestali. Przecież robol może sobie poszukać innej pracy. Nie może? To już jego problem, niech się postara i wydajniej pracuje, to na pewno mu się uda. Robole nienawidzą swoich przełożonych, nie cierpią ich za aroganckie zachowanie, za brak szacunku dla człowieka, za to, że można się nie wiadomo jak strać, a i tak człowiek zostanie potraktowany jak śmieć. Nie ma znaczenia, ile zrobił i jak szybko. Kłopoty zaczynają się wówczas, gdy na hali dochodzi do wypadku. Nie musi to być śmiertelny wypadek - wystarczy, że ktoś zleci z drabiny. Wtedy zaczynają się problemy, próby wyjaśniania i tłumaczenia, dlaczego doszło do tragedii, do której mogło nie dojść. Jeśli pracownik, który doznał uszczerbku na zdrowiu, nie da się zastraszyć ani ugłaskać obietnicami wyższych zarobków lub jakichś premii, ma szansę wygrać sprawę w sądzie. Dlatego nie wolno odpuszczać i lekkomyślnie układać się z pracodawcami, ponieważ to ich obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. To oni ponoszą za to odpowiedzialność.

Rafał Majchrzak

 

 

 

 

 www.o2.pl / www.sfora.pl | Czwartek [05.11.2009, 20:22] 2 źródła

ILE CZASU MARNUJEMY NA DOJAZDY DO PRACY

Polacy coraz częściej pracują nie tam gdzie mieszkają.

Ponad 2,3 mln Polaków pokonuje codziennie kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset kilometrów, by dojechać do pracy. W drodze do firm Polacy spędzają miesięcznie około 90 mln godzin - wynika z danych GUS.

Aż 25 proc. Polaków pracuje w innej gminie niż ta, w której mieszka, a w ponad 600 gminach do innej miejscowości dojeżdża ponad 80 proc. pracujących.

To nie prawda, że Polacy nie są mobilni. Staliśmy się narodem współczesnych nomadów - uważa Leszek Gilejko, socjolog. Najbardziej widać to w okolicach Warszawy. Stolica zasysa większość mieszkańców z okalających ją miejscowości - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Eksperci twierdza, że Polska znalazła się w fazie typowej dla reformujących się gospodarek. Ludzie znajdują dobrą pracę, ale nie stać ich jeszcze na to, by kupić lub wynająć w jej pobliżu mieszkanie. | TM

 

 www.o2.pl / www.hotmoney.pl | Czwartek, 05.11.2009 17:03

KRAJ: MILIONY GODZIN W DRODZE DO PRACY

Mobilny jak Polak.

Ponad 2,3 mln Polaków robi dziennie kilkadziesiąt, a nawet kilkaset kilometrów, by dojechać do pracy - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Tym samym czas dojazdu do pracy zabiera nam łącznie około 90 milionów godzin miesięcznie. Bo jak wynika z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego, który cytuje forsal.pl, co czwarta osoba pracuje w innej gminie niż ta, którą zamieszkuje.

– Jeszcze niedawno uważano, że nie jesteśmy mobilni w poszukiwaniu pracy. A tymczasem okazuje się, że staliśmy się narodem współczesnych nomadów – mówi portalowi socjolog ekonomii Leszek Gilejko.

Rzecznik Głównego Urzędu Statystycznego Wiesław Łagodziński mówi. – Do tej pory porównywano nas do ciągle podróżujących za pracą Amerykanów i martwiono się, że nie jesteśmy aż tak mobilni.

A rzeczywistość jest zupełnie inna. Już w ponad 600 gminach w kraju ponad 80 proc. osób dojeżdża do pracy w innej gminie – wynika z badania GUS. A ile czasu wam zajmuje dojazd do pracy?

Leszek Sadkowski

leszek.sadkowski@hotmoney.pl

 

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Wtorek [17.11.2009, 12:33] 1 źródło Poleć na: Facebook

PRACUJESZ W NOCY? ZAPADNIESZ NA RAKA

Nocna aktywność jest groźniejsza niż przypuszczano.

Pracujący na nocne zmiany częściej chorują na raka piersi, gruczołu krokowego i jelita grubego. Naukowcy z uniwersytetu w Sydney twierdzą, że to wynik niższego poziomu melatoniny w ich organizmach. Ten hormon reguluje nasz cykl dobowy, ale także reguluje pracę układu odpornościowego - donosi news.com.au.

Sztuczne światło znacznie obniża produkcję melatoniny, co ma katastrofalne skutki dla całego organizmu. Australijscy badacze po testach na zwierzętach stwierdzili, że guzy nowotworowe rozrastają się szybciej jeśli w organizmie jest za mało tego hormonu.

Nocna praca jest kolejnym czynnikiem, który zwiększa ryzyko raka. Osoby, które muszą być aktywne w nocy częściej cierpią także na cukrzyce i mają problemy z nadwagą - mówi prof. Naomi Rogers. | AJ

 

 

 

 

STRESY, CHOROBY PSYCHICZNIE I INNE PROBLEMY ZWIĄZANE Z PRACĄ

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Czwartek [27.05.2010, 12:19]

LUDZIE PRACUJĄ JUŻ PONAD SWOJE SIŁY

Nie starcza im czasu nawet na posiłek.

Przeciętny pracownik w Wielkiej Brytanii spędza w pracy pięć godzin tygodniowo więcej niż wynikałoby to z kontraktu. W ciągu roku daje to 33 dni. W czasie całego zatrudnienia - cztery dodatkowe lata.

Siada do kolacji dopiero o godzinie 20, po spełnieniu domowych obowiązków. Półtorej godziny później niż dwa lata temu. Od pierwszej porannej myśli o obowiązkach do chwili, gdy wieczorem wyłącza telefony mija 12 godzin - czytamy na dailymail.co.uk.

Połowa z czterech tysięcy badanych stwierdziła, że gdyby trzymała się sztywno godzin pracy nie wykonałaby swoich obowiązków. Jedna czwarta haruje ponad normę, bo obawia się braku podwyżki.

Jeden na pięciu je śniadanie przed komputerem, a co szósty - obiad. Na normalny posiłek starczy im czasu tylko trzy razy w tygodniu.

Ludzie pracują więcej niż kiedykolwiek. To ma zły wpływ na ich zdrowie, odpoczynek i prawidłowe odżywianie - czytamy na dailymail.co.uk. | MK

 

 

 www.o2.pl / www.hotmoney.pl | Piątek, 24.07.2009 18:48

KRAJ: MOBBING W FIRMIE. JAKA JEST SKALA PROBLEMU?

Ilu z nas jest dręczonych w pracy?

Z danych Instytutu Psychosomatycznego, które przytacza "Gazeta Prawna" wynika, że już blisko pół miliona Polaków ma problemy w pracy.

W ocenie biegłych sądowych prawie 4 proc. pracujących rodaków może ubiegać się nawet o odszkodowania z powodu mobbingu.

A ile spraw tego rodzaju trafia do sądów? Zaledwie ok. 500 rocznie (dane Ministerstwa Sprawiedliwości). I więcej prędko pewnie nie będzie, gdyż większość spraw jest odrzucana, co skutecznie zniechęca potencjalnych wnioskodawców.

 

Rząd dostrzega problem - „GP” pisze o zmianach w kodeksie pracy, które ma rekomendować rządowi nowo powstały zespół ds. przeciwdziałania mobbingowi (komórka istnieje przy pełnomocniku rządu do spraw równego traktowania).

 

I tak, jeśli pracownik będzie dręczony w swoim miejscu pracy, będzie musiał powiedzieć o tym pracodawcy, który z kolei będzie zobowiązany do wyjaśnienia sytuacji i podjęcia się mediacji. A czy waszym zdaniem problem mobbingu w pracy jest poważny i często ma w Polsce miejsce?

Leszek Sadkowski

leszek.sadkowski@hotmoney.pl

 

 www.o2.pl / www.sfora.pl | Sobota [17.10.2009, 22:56] 1 źródło

SZEF CIĘ GNĘBI? PEWNIE JEST NIEKOMPETENTNY

To typowe zachowanie przytłoczonych obowiązkami pracodawców.

Połączenie niekompetencji z władzą sprawia, że pokazuje się najgorsza strona człowieka. W pracy najczęściej objawia się to prześladowaniem.

Im większe odczucie własnej niekompetencji ma przełożony tym bardziej agresywne będzie jego zachowanie wobec podwładnych - wskazują wyniki badań.

Wnioski do jakich doszli naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii zadają kłam wcześniejszym teoriom, jakoby najgorsze cechy u szefa wywoływała ambicja oraz bezustanna walka o władzę.

Uczestnicy eksperymentu zostali najpierw zmanipulowani przy użyciu sprawdzonych technik psychologicznych by wywołać u nich poczucie niekompetencji - pisze brytyjski "Telegraph".

Następnie każdy z nich miał określić karę dla innych osób, które (jak im powiedziano) popełniły błędy. Karą były dźwięki syreny o natężeniu między 10 a 130 decybeli.

Największe natężenie dźwięku wybrały te osoby, które miały najbardziej zachwiane poczucie własnej wartości - średnio 71 decybeli (dźwięk powyżej poziomu szkodliwości, porównywalny do silnika "malucha").

Jest jednak nadzieja.

Jak pokazał inny eksperyment w ramach tych samych badań, najłatwiejszym sposobem ujarzmienia szefa jest zwykłe pochlebstwo - podaje "Telegraph".

Nie należy jednak przesadzać - ostrzegają naukowcy. Zbyt częste lub nieustanne prawienie komplementów spowoduje, że szef straci kontakt z rzeczywistością. | JP

 

 www.o2.pl / www.sfora.pl | Czwartek [05.11.2009, 21:23] 4 źródła

NIE WARTO STRESOWAĆ SWOICH PRACOWNIKÓW

Firmy tracą przez to miliardy.

Przez stresy, depresje i problemy psychiczne pracowników brytyjskie firmy tracą rocznie około 28 mld funtów - wynika z raportu NHS.

Z powodu problemów psychicznych Brytyjczycy chorują rocznie przez 13,7 mln dni.

Nie warto zmuszać personel do pracy po godzinach. To jest po prostu nieopłacalne - twierdzą eksperci z National Institute for Health and Clinical Excellence.

Specjaliści uważają, że firmy mogą znacznie zwiększyć swoje zyski przez ograniczenie w pracy poziomu stresu, stosowanie pochwał i konstruktywnej krytyki, wprowadzenie elastycznego czasu pracy oraz przyznawanie w nagrodę dodatkowych dni urlopu.

Źródłem największych kłopotów w firmie są źli menedżerowie. Pracodawcy powinny inwestować w ich szkolenia - uważają autorzy raportu. | TM

 

 

 www.o2.pl / www.hotmoney.pl | Piątek, 24.07.2009 12:33

PRACA: PRACODAWCY MASOWO ŁAMIĄ PRZEPISY

I wykorzystują pracowników.

Polscy pracodawcy masowo łamią przepisy dotyczące czasu pracy, a uzyskanie przepisowych 14 dni urlopu w wielu firmach graniczy z niemożliwością. Do takich wniosków doszła Państwowa Inspekcja Pracy po serii kontroli, o których pisze „Dziennik”.

„W ubiegłym roku nierzetelne prowadzenie ewidencji czasu pracy udowodniono co dziesiątej placówce ochrony zdrowia, co szóstej piekarni, co czwartemu towarzystwu ubezpieczeniowemu i aż 90% małych sklepów spożywczych” – pisze gazeta.

Najgorsze jest to, że szefowie nie pozwalają swoim podwładnym na skorzystanie z dłuższych urlopów. Jak powiedziała pracownica agencji reklamowej, z którą rozmawiali dziennikarze, rzadko kiedy może pozwolić sobie na więcej niż tydzień wolnego. Psychologowie natomiast twierdzą, że optymalna długość urlopu to trzy tygodnie i przestrzegają pracodawców przed jego skracaniem. Bo zmęczony pracownik to zły pracownik.

Karol Karpiński

 

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Sobota [12.12.2009, 13:40] 1 źródło

TWÓJ SZEF ROBI Z CIEBIE KALEKĘ

Stracisz zdrowie nim doczekasz do emerytury.

Zaledwie jedno na sto stanowisk pracy w polskich biurach jest w pełni przystosowane do potrzeb pracowników, a ponad połowa nie spełnia większości wymogów ergonomii - tvp.info cytuje wyniki badań dla kampanii Ergotest.

Polacy masowo pracują w niekomfortowych i szkodliwych dla zdrowia warunkach.

W efekcie, ponad 90 proc. pracowników biur skarży się na bóle kręgosłupa , a ponad 80 proc. cierpi na dolegliwości związane ze wzrokiem - twierdzi serwis.

Co trzecie stanowisko pracy jest zbyt ciasne, ludzie pracują ściśnięci, nie mając nawet przepisowych 80 cm odstępu pomiędzy biurkami. Do tego siedzimy na połamanych i krzywych krzesłach.

Ponad połowa pracowników biurowych ma źle ustawiony monitor, a prawie jedna trzecia pracuje przy nieodpowiednio ustawionej klawiaturze. Aż w 83 proc. przypadków nadgarstki podczas pisania na klawiaturze są ułożone nieprawidłowo - dodaje tvp.info.

Gdy pracodawca nie przygotowuje nam odpowiedniego stanowiska pracy, kończy się to urazami, najczęściej wynikłymi z obciążenia układu ruchu.

A te prowadzą do tzw. zespołu przeciążeniowego układu mięśniowo-szkieletowego - wyjaśniają eksperci.

Badanie zostało przeprowadzone między styczniem a październikiem 2009 na 11,3 tys. pracownikach biur w Polsce. | JS

 

 

„GAZETA WYBORCZA, dodatek PRACA”  nr 39, 26.09.2005 r.

ILE NAS KOSZTUJE ROBIENIE KARIERY

W zastraszającym tempie rośnie liczba osób leczących się psychiatrycznie. Najnowsze, niepublikowane jeszcze dane zszokowały nawet psychiatrów – w ostatnim roku przybyło w Polsce ponad 120 tys. chorych! To cena za udział w wyścigu szczurów – komentują lekarze

W 2003 r. w poradniach psychiatrycznych leczyło się 1,124 mln Polaków. W roku ubiegłym – tak wynika z raportu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, do którego dotarliśmy – 1,246 mln. Wzrost o 122 tys. Ta liczba nie uwzględnia jednak osób leczących się prywatnie. Psychiatrzy nieoficjalnie szacują, że może ich być nawet milion. (...)

Nigdzie w Europie nie przybywa chorych w takim tempie – mówi profesor Aleksander Araszkiewicz, szef Kliniki Psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy i prezes elekt Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. – W ciągu ostatnich ośmiu lat w Polsce ich liczba się podwoiła – dodaje. (...)

 

Więcej depresji, psychoz i nerwic

W 2004 r. w poradniach psychiatrycznych lekarze zdiagnozowali depresję u ponad 274 tys. Polaków, 188 tys. z nich to osoby w wieku od 30 do 64 lat.

– Te dane są mocno zaniżone – uważa Joanna Meder, zastępca dyrektora w warszawskim Instytucie Psychiatrii i Neurologii. – Przynajmniej jeszcze raz tyle osób z depresją leczy się samodzielnie, aplikując sobie alkohol i środki psychotropowe. Prędzej czy później i oni trafią do poradni.

 

– Z roku na rok mamy więcej pacjentów z zaburzeniami spowodowanymi nadużywaniem alkoholu i narkotyków – mówi prof. Araszkiewicz.

I podaje cyfry: – W 1997 r. odnotowaliśmy w Polsce 70 osób z psychozami wywołanymi narkotykami, a w roku 2003 – prawie 1,8 tys. przypadków. Podobnie z psychozami alkoholowymi. Wciągu ośmiu lat ich liczba wzrosła ze 118 tys. do 160 tys.

 

Drastycznie rośnie też liczba zdiagnozowanych w poradniach nerwic. W roku 1997 – 205 tys., osiem lat później – już 321 tys.!

Meder: – To wynik życia w nieustannym stresie. Ludziom brakuje stabilizacji, jutro jest niepewne.

 

Koszty wyjazdów za pracą za Zachód

– Niebawem do zagrożeń doskonale nam znanych dojdą nowe – prognozuje prof. Araszkiwicz. – Coraz więcej ludzi wyjeżdża za chlebem na Zachód, wielu z nich nie poradzi sobie psychicznie z długotrwałą rozłąką. Kiedy przekonają się naocznie, na jakim poziomie żyją Niemcy czy Francuzi, będą dążyć do tego samego. Za cenę zdrowia.

– Jak będzie wyglądała nasza kondycja psychiczna za kilka lat?

– Gorzej niż dziś. Szaleńcza rywalizacja rozpoczyna się już dużo wcześniej, bo praktycznie w przedszkolu. Presja, żeby być najlepszym, jest wywierana na kilkuletnie dzieci. To musi przynieść złe efekty. Jedyne, co możemy zrobić, to edukacja i profilaktyka. Na to jednak brakuje pieniędzy – mówi prof. Araszkiewicz.  – Chorzy zgłaszają się do nas, kiedy choroba jest już zaawansowana. Niestety, cały czas wizyta u psychiatry jest postrzegana jako coś wstydliwego i upokarzającego.

Marcin Kowalski, Anna Twardowska, Bydgoszcz

 

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Środa [02.12.2009, 20:25] 3 źródła

TAK BRYTYJCZYCY WYKORZYSTUJĄ POLKI

Nasze rodaczki pracują jak niewolnice.

Polki są wyzyskiwane przez agencje pracy przy zatrudnianiu w brytyjskich domach opieki dla osób starszych - ujawnia raport organizacji charytatywnej Oxfam. 

Polki pracują ciężej niż miejscowi pracownicy, ponieważ boją się sprzeciwić pracodawcom i nie znają swoich praw - pisze „Guardian".

Kobiety często podpisują kontrakty na kilka lat, z których nie mogą się wycofać, jeśli nie zwrócą kosztów zakwaterowania i podróży w wysokości tysiąca funtów.

Pracowałam minimum 60 godzin w tygodniu przez dwa lata. Przez 5-6 dni w tygodniu byłam na nocnych zmianach od godz. 20 do 8 - powiedziała Magda, jedna z Polek pracujących w domu opieki.

Raport stwierdza, że brytyjscy pracodawcy często wykorzystują trudną sytuację życiową imigrantów.

Ich główne grzechy to zaniżanie płac, wydłużanie czasu pracy, bezprawne potrącenia zarobków oraz praca w warunkach niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia - piszą autorzy raportu. | TM

 

www.o2.pl / www. sfora.pl | Środa [10.11.2010, 20:14]

TWOJE MODNE CIUCHY SZYJĄ NIEWOLNICY

Tak funkcjonują najlepsze domy mody.

Odzież dla renomowanych brytyjskich domów mody wytwarzana jest w Anglii w prymitywnych warunkach przez źle opłacanych i wyzyskiwanych cudzoziemskich robotników - donosi mojawyspa.co.uk.

Serwis opisuje jak w programie Fashion's Dirty Secret na kanale Channel 4 ujawniono uwiecznione ukrytą kamerą nielegalne praktyki firm odzieżowych.

Autor programu spędził w podobnej niewolniczej szwalni w Leicester aż 3 miesiące - dodaje serwis.

Choć płaca minimalna na Wyspach to 5,93 funta za godzinę, ubrania dla sieci BHS (British Home Stores), New Look, Peacocks, C&A oraz Jane Norman pracownicy szyją za nieco ponad 3 funty za godzinę, a wielu nawet za mniej.

Nikt nie dba o ani o higienę ani bezpieczeństwo pracy, także pożarowe, a nawet o pozwolenia na pracę zatrudnionych.

Zatrudniają dużą liczbę Azjatów na wizach studenckich, którzy nie mają prawa pracy. Pracują oni, nierzadko do upadłego, w stłoczonych i przegrzanych pomieszczeniach - zauważa mojawyspa.co.uk. | JS

 

 

 www.o2.pl / www.sfora.pl | Czwartek [08.10.2009, 15:35] 1 źródło

PRACA PROWADZI DO DEPRESJI

Firmy niszczą zdrowie co 3 pracownika.

W Unii Europejskiej aż 28 proc. pracowników cierpi na problemy ze zdrowiem psychicznym związane z pracą. To aż 56 mln ludzi - donosi "Wprost".

Najczęściej przyczyną choroby jest utrata kontroli nad zbyt dużym zakresem obowiązków. Do tego dochodzi tempo pracy, złe zarządzanie przez kadrę kierowniczą czy zagrożenie bezrobociem, a nawet nadmierny hałas w firmie.

Problemy ze zdrowiem psychicznym to jednak nie tylko problem pracowników - cierpią również przedsiębiorcy. Prawie połowa długich zwolnień lekarskich wynika z dolegliwości spowodowanych nadmiernym stresem - dodaje tygodnik.

Co więc robić? Psychiatrzy twierdzą, że najważniejsze jest wczesne wykrycie depresji lub stanów lękowych. | AJ

 

 

 www.o2.pl | Piątek [02.01.2009, 11:11] 2 źródła

POLACY HARUJĄ DLA ROMSKICH GANGÓW

Kuszeni pieniędzmi, wpadają w sidła oszustów.

Szajka polskich Romów zatrudnia rodaków do pracy przy remontach domów. Kuszą wysokimi zarobkami, a potem zmuszają do niewolniczej pracy przez 7 dni w tygodniu, po 10-12 godzin na dobę. Sprawę opisał "Dziennik".

Polacy nocują w przerażających warunkach. Bez ogrzewania, na pryczy, w kilkunastuosobowych pokojach w walącej się ruderze.

Według "Dziennika", gangi grasują głównie w rejonach Sheffield, Bradford, Leeds, Doncaster i Middlesbrough. Według gazety, toczy się śledztwo, które ma wyjaśnić sprawę.

Według poszkodowanych, brytyjska policja woli nie reagować, bo nie chce ingerować w zatargi między obcokrajowcami - pisze "Dziennik".

To brak pieniędzy, wstyd przed rodziną i strach hamuje Polaków przed zgłaszaniem sprawy policji - uważa Ewa Sadowska, która od kilku lat pomaga rodakom na Wyspach. | AH

 

 

"FAKTY I MITY" nr 1, 10.01.2008 r.

Ponad pół miliona Polaków żyje w tzw. emigracyjnej rozłące. To taki stan, kiedy jedno z małżonków wyjeżdża do pracy za granicę. Blisko 30 procent takich małżeństw kończy się rozwodami. Czy Kościół podnosi larum? Nie, ponieważ w ok. 50 procentach przypadków to sąd biskupi ogłasza nieważność związku. Co – oczywiście – rozwodników sporo kosztuje...

 

 

 www.o2.pl [15.02.2009, 10:59] 2 źródła

POLACY ZARABIAJĄ NA WYSPACH I... SIĘ ROZWODZĄ

W ciągu 5 lat rozpadnie się 600 tys. polskich małżeństw.

Liczba rozwodów Polaków gwałtownie wzrasta. W 2000 roku z powodu wyjazdów zarobkowych do Wielkiej Brytanii rozpadło się 43 tys. małżeństw, a dwa lata temu niemal dwa razy więcej, bo 80 tys. - alarmuje Grażyna Czybińska, która zajmuje się wpływem migracji na związki małżeńskie.

Przewiduje ona, że w ciągu następnych pięciu lat rozwiedzie się blisko 600 tys. polskich par.

Wszystko przez długi czas rozstania. Zdaniem ekspertów Polacy pracujący na Wyspach tracą też swój zapał do kościoła katolickiego, co ułatwia rozwód. A ci, którzy wracają do kraju, mają zbyt wygórowane oczekiwania.

Polacy muszą zdać sobie sprawę, że ich poziom życia zmieni się na gorsze po powrocie do kraju. A wiele osób przeżywa rozczarowanie, pojawia się stres, depresja i ciężko dogadać się z partnerem, z którym przez lata się tak nie mieszkało. - tłumaczy Agnieszka Danielak, psycholog pracujący z Polakami w Wielkiej Brytanii. | J

 

[Do tego trzeba dodać skutki fatalnych warunków pracy na zachodzie: psychicznych (w stresie m.in. spowodowanym eksploatującymi, poniżającymi pracodawcami; strachem przed policją, że nie otrzyma się zarobków, z powodu oszukiwania podczas wypłat, innych czyhających na dane mse pracy; wykonywania prac nie spełniających aspiracji życiowych; z powodu rozłąki dochodzi też do osobistych dramatów; do tego dochodzi brak - bo zbyt droga - rozrywki, relaksu) i fizycznych (np. praca po kilkanaście godzin dziennie, w pochylonej pozycji, na brzuchu, w kucki, na kolanach itp.; Ci ludzie często się też źle odżywiają, w tym w pośpiechu by nie obrazić... pracodawcy).

Znaczna część tych przywiezionych do Polski euro wyjdzie również nam - społeczeństwu - bokiem, bo trzeba będzie tych ludzi za dużo większe pieniądze leczyć i utrzymywać zamiast mieć z nich pożytek, w tym dochód! – red.]

 

 

 www.o2.pl | Środa [25.03.2009, 08:13] 3 źródła

POLSCY EMIGRANCI TO "STRACONE POKOLENIE"

Grozi nam przez nich katastrofa demograficzna?

W Polsce byli bezrobotni albo studiowali na modnych w latach 90., lecz w praktyce mało przydatnych na rynku pracy kierunkach, takich jak zarządzanie, marketing, czy administracja. Zaś za granicą pracowali poniżej kwalifikacji, bez możliwości wybicia się - charakteryzuje polskich emigrantów prof. Krystyna Iglicka, demograf i ekonomistka z Centrum Stosunków

Międzynarodowych w Warszawie.

Nazywając emigrantów "straconym pokoleniem" Iglicka twierdzi, że na dłuższą metę najbardziej stratni na migracji będą sami emigranci. Dlaczego?

Niektórzy z nich próbują wrócić, ale jeśli w CV mają pracę w barze, lub opiekę nad dzieckiem, to wygląda to źle. To jest ta migracyjna pułapka dużego segmentu polskiego społeczeństwa - twierdzi profesor.

Jak dodaje, w 2025-30 roku Polska będzie w tragicznej sytuacji demograficznej.

Problemy społeczne na tle emigracji to m.in. rozpad więzów społecznych, zjawisko tzw. eurosierot (10-15 tys. dzieci porzuconych przez emigrantów), uzależnienie gospodarstw domowych od transferu gotówki z zagranicy i spadek aktywności zarobkowej tych, którzy je otrzymują - dodaje prof. Iglicka. | AB

 

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Czwartek [03.12.2009, 19:32] 1 źródło

OTO POLSKIE OBOZY PRACY. Z KOGO ROBIĄ NIEWOLNIKÓW

Jak wygląda wyzysk po polsku?

Prosiłam, żeby przestali traktować nas jak niewolników, ponieważ jesteśmy pracownikami. Odpowiedział: jesteście niewolnikami - wspomina Naomi Navarro, Filipinka, która przyjechała pracować do Polski.

28 kobiet z Filipin zaciągnęły w rodzinnym kraju pożyczki bo obiecano im dobrze płatną pracę przy zbiorze pieczarek. Trafiły do firmy "Myszkowiec" z Parczewa koło Lublina, która grzyby sprzedaje w całej Europie. I zaczął się horror.

Filipinki mieszkały na terenie zakładu ściśnięte w wieloosobowych salach. Grzyby zbierały w pieczarkarni oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów. Pracowały za grosze przez 7 dni w tygodniu, a spały tylko 4 godziny dziennie. Miesięcznie zarabiały około 700 złotych - informuje TVN24.

Nic zgadzało się zapisami umowy, którą podpisały jeszcze przed przyjazdem z polską agencją "Euroconnect" z Gorzowa Wielkopolskiego. Miały zarabiać miesięcznie 560 dolarów, pracując 5 dni w tygodniu przez osiem godzin. Miały otrzymać też wyżywienie i opiekę medyczną.

Okazało się, że już w Polsce podpisały nową umowę w naszym języku, myśląc, że to kopia poprzedniej. Dokument zmieniał warunki pracy całkowicie, dlatego szefowie pieczarkarni odpierają zarzuty kobiet.

Panie wyraziły chęć pracy w niedzielę, bo przyjechały tu pracować, a nie odpoczywać - mówi właściciel Waldemar Myszkowiec.

Filipinkom ostatecznie udało się uciec z zakładu. Agencja pośrednictwa pracy "Euroconnect" działa od roku, a sprowadzani przez nią cudzoziemcy pracują także w innych zakładach w Polsce. | AJ

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Środa [16.12.2009, 07:49] 1 źródło

JAK POLACY WYKORZYSTUJĄ CUDZOZIEMCÓW

To prawdziwe obozy pracy.

Karłowice pod Opolem. 58 Ukraińców i Tajów pracuje przy uprawie sadzonek kwiatowych po kilkanaście godzin na dobę przez siedem dni w tygodniu. Mieszkają w skandalicznych warunkach w pomieszczeniach magazynowych przy starym elewatorze zbożowym. Szef zabrał im paszporty i zamiast pensji wypłaca niewielkie zaliczki - donosi "Rzeczpospolita".

A to niejedyny odkryty ostatnio przez Państwową Inspekcję Pracy obóz pracy w Polsce. Zatrudnieni w Szczecinie obcokrajowcy otrzymywali po 100 zł za miesiąc pracy.

Pod Lublinem grupa kobiet z Filipin została praktycznie zamknięta na terenie z pieczarkarni. Pracowały i mieszkały w nieludzkich warunkach. Za kilkunastogodzinną codzienną pracę otrzymywały 450 - 700 zł miesięcznie.

Z nielegalnym zatrudnieniem cudzoziemców, w które często jest zaangażowana mafia, walczy w Polsce Państwowa Inspekcja Pracy. W specjalnie powołanych komórkach inspekcji, sekcjach ds. legalności zatrudnienia, pracuje ok. 150 osób - przypomina gazeta.

Inspektorzy mają jednak często związane ręce.

Inspektorzy pracy mają też niewielkie możliwości techniczne. Dostaliśmy kilka noktowizorów, radiotelefonów oraz kamizelki, ale to niewiele. Ponadto ustawa nie pozwala nam na prowadzenie obserwacji, nagrywanie czy wykorzystywanie innych technik operacyjnych. Dużo większe możliwości działania ma Straż Graniczna, z którą współpracujemy - tłumaczy "Rz" Michał Tyczyński, wicedyrektor Departamentu Legalności Zatrudnienia Głównej Inspekcji Pracy. | WB

 

 

"FAKTY I MITY" nr 49, 13.12.2007 r.

UKRZYŻOWANI

Krzyżyki opatrzone informacją „Made in Italy”, jakie miliony katolików z pietyzmem noszą na szyi, są efektem niewolniczej pracy, o czym do niedawna nikt nie miał pojęcia.

Z Włochami mają tyle wspólnego, co Papa z Pekinem. Powstały w Chinach i zostały okupione nadludzkim wysiłkiem. Ich wytwórcy to młode Chinki i Wietnamki, nierzadko 14-letnie. Zmuszane są do pracy po kilkanaście godzin dziennie, 7 dni w tygodniu. Kiedy terminy zamówienia naglą, muszą harować nawet po 19 godzin. Miesiącami nie dostają ani dnia wolnego, żadnego ubezpieczenia, chorobowego czy urlopu macierzyńskiego, choć takie świadczenia są wedle chińskiego prawodawstwa obligatoryjne. Zobowiązuje ono również pracodawców do wypłacania stawki godzinowej nie niższej niż 55 centów za godzinę. Producentki krucyfiksów dostają 26,5 centa. Kiedy odliczy się od tego opłatę za łóżko w robotniczym schronisku i posiłek, dostają na rękę 9 centów za godzinę. Po 90-godzinnym tygodniu dzieci przynoszą więc do domu ok. 30 dolarów. Za opuszczony dzień potrąca im się dwie i pół dniówki. Krzyżyki wytwarza się z zastosowaniem toksycznych chemikaliów, ale producent nie chce słyszeć o żadnych wymogach bezpieczeństwa.

Ten niewolniczy biznes kręci się na zlecenie firmy Association for Christian Retail, która w minionym roku zarobiła ponad... cztery i pół miliarda dolarów! W firmie tej ma swoje udziały Watykan.

Wszystko to wyszło właśnie na światło dzienne, bo amerykańska organizacja National Labor Committee opublikowała raport pt. „Współcześni nosiciele krzyża: Krucyfiksy produkowane w nieludzkich warunkach w Chinach”. Association for Christian Retail odrzuciło oskarżenia, kontrując, że nie ma na nie dowodów. Musiało się jednak szybko zamknąć, gdy przedstawiono stosowne dokumenty. Raport przytacza jęk jednej z kobiet pracujących przy produkcji świątobliwych gadżetów: „Jezu, miej litość nade mną, bo umrę ze zmęczenia...”. | ZW

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Piątek [16.04.2010, 16:48]

NIEWOLNICZE WARUNKI PRACY W FABRYCE MICROSOFTU

Nieletni za kilkanaście groszy za godzinę składają pady do Xboxa.

Jeżeli trzymasz w ręku kontroler do konsoli Xbox albo po ekranie wodzisz myszą z logo Microsoftu, jest niemal pewne, że powstała w Chinach.

Amerykańska organizacja National Labour Committee twierdzi, że duża ich część została złożona rękoma dzieci - informuje "The Daily Telegraph".

16-latki pracują po 15 godzin w nieklimatyzowanych fabrykach KYE Systems robiących akcesoria dla Microsoftu. Śpią w fabrykach a za łazienkę służy im wiadro wody.

W jednej z fabryk jest tak ciasno, że na przestrzeni 32 na 32 metry pracowało blisko tysiąc osób. I to przy temperaturze przekraczającej 30 stopni Celsiusza.

Z opublikowanego raportu wynika, że klimatyzację włącza się jedynie podczas wizyty zagranicznych delegacji - dodaje gazeta.

Większość robotników wytrzymuje 6 do 8 miesięcy. Najbardziej zdeterminowani rezygnują po 2 latach.

Microsoft twierdzi, że nic o tym nie wie i obiecuje wysłać niezależną komisję do zbadania warunków pracy w fabrykach KYE Systems. | JS

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Niedziela [08.08.2010, 16:36]

JAK ZNANE SIECI HANDLOWE WYZYSKUJĄ LUDZI

Ludzie pracują 16 godzin za głodowe pensje.

Pracownicy indyjskich fabryk dostarczających ubrania i inne towary do najbardziej znanych sieci brytyjskich sklepów pracują nawet 16 godzin za głodowe pensje - donosi "The Guardian".

Chodzi o towary wytwarzane dla Gap, Next i Marks & Spencer. Szwaczki czy pakowacze w Indiach dostają za godzinę pracy jedynie 25 pensów (ok. 1,2 zł), a w fabryce muszą pojawiać się siedem dni w tygodniu.

Często zmuszani są do pracy w nadgodzinach, za które otrzymują jeszcze niższe wynagrodzenie. Ci, którzy nie godzą się na dodatkową pracę są zwalniani.

Przedstawiciele sieci handlowych zapewniają, że przestrzegają prawa pracy. Po zarzutach mediów zapowiedzieli, że sprawdzą jak swoich pracowników traktują dostawcy z Indii - dodaje dziennik. | AJ

 

 www.o2.pl | Sobota [14.03.2009, 08:53] 1 źródło

W TYM SEZONIE MODNE SĄ UBRANIA ETYCZNE

Promuje je Polska Akcja Humanitarna.

Miliony ludzi zatrudnionych w przemyśle odzieżowym pracuje w trudnych warunkach i zarabia mniej, niż im potrzeba na godne życie. Pracodawcy nie respektują ich praw, każą im pracować coraz szybciej i dłużej, żeby sprostać wymaganiom firm odzieżowych z całego świata - tłumaczą organizatorzy akcji "Modnie i etycznie", której patronuje PAH.

Takimi przykładami Polska Akcja Humanitarna chce przekonać nabywców ubrań do zastanowienia się, czy kupowane przez nich ubrania nie zostały wyprodukowane z naruszeniem praw człowieka:

Praca szwaczki, w krajach, gdzie siła robocza jest tańsza niż w Europie (np. Bangladesz, Pakistan, Indonezja czy Indie) stanowi nie więcej niż 2 proc. otatecznej ceny produktu. Na dodatek pracownicy fabryk produkujących odzież często pracują po 10, 12, czy nawet 18 godzin na dobę - przekonują organizatorzy akcji.

Apel PAH-u jest zwrócony także do producentów odzieży. Często zdarza się bowiem, że firmy zlecające uszycie ubrań, nie wiedzą gdzie i w jakich warunkach zostaną one wyprodukowane przez podwykonawcę. | AB

 

 

"FAKTY I MITY" nr 11, 22.03.2007 r.

NIEWOLNICY TESCO

Działacze brytyjskich organizacji charytatywnych ujawnili dane o warunkach pracy robotników, pracujących w Bangladeszu dla zachodnich hipermarketów i sieci handlowych. Pracowali oni za 5 pensów (27 groszy) na godzinę.

Szyli odzież sprzedawaną w tanich sieciach sklepów, na przykład takich jak Primark, ASDA i Tesco. Musieli pracować 80–100 godzin tygodniowo, a szefowie tych obozów pracy zupełnie odcięli pracowników od kontaktu ze światem. W przypadku pożaru spaliliby się żywcem, bo wyjścia ewakuacyjne były... zaspawane!

Richards Louise, dyrektor organizacji War on Want, skomentował to tak: „Tanie sieci, takie jak Tesco, są w stanie sprzedawać odzież po bardzo niskich cenach tylko dzięki temu, że szwaczki w Bangladeszu poddane są morderczemu, niewolniczemu wyzyskowi”.

Demaskatorski raport powstał na podstawie rozmów z pracownikami sześciu fabryk odzieży w Dakce – stolicy Bangladeszu. Przeciętne pensje wynosiły tam 8 funtów miesięcznie, co nie wystarczało na jedzenie... nawet w tym jednym z najbiedniejszych krajów świata. Oczywiście żadna z ofiar nie dostawała wyższej stawki za nadgodziny, a za odmowę pracy dyrekcja natychmiast zwalniała, pozostawiając ludzi bez środków do życia. W tej sytuacji nie powinno dziwić, że do pracy zmuszano także dzieci, które zarabiały miesięcznie mniej niż angielski kierowca w ciągu godziny.

Rzecznik prasowy Tesco nie miał innego wyjścia niż zapałać oburzeniem: „Byliśmy informowani, że bangladescy pracownicy są opłacani powyżej tamtejszej płacy minimalnej. Wszyscy producenci współpracujący z Tesco muszą wykazać, że respektują nasze wysokie standardy etyczne”.

W końcu ofiary wyzysku w Dakce zaczęły otrzymywać bengalską płacę minimalną. One tak... a inni?      

Maciej Psyk

 

 

 www.o2.pl | Piątek [16.01.2009, 00:32] 1 źródło

MARKETY SZANTAŻUJĄ SWOICH PRACOWNIKÓW

Mobbing i "podwójny grafik" to standard w polskich sklepach.

Nieprzestrzeganie ustawowego czasu pracy, niechętne udzielanie urlopów, zmuszanie do przenoszenia nadmiernych ciężarów czy mobbing to jedne z najczęstszych naruszeń prawa pracy w supermarketach - czytamy w raporcie z badania "Sytuacja pracownic super- i hipermarketów".

Badanie w formie wywiadu pracowniczego zostało przeprowadzone w placówkach w Krakowie, Olsztynie, Tychach i Warszawie. Zatrudnieni w placówkach w ww. miejscach twierdzili m.in., że: ich prawa nadal są łamane, a obecny system ich ochrony zawodzi. Problem dotyczy przede wszystkim kobiet, które stanowią około 90 procent pracowników zatrudnionych w supermarketach.

 

Wyniki badania pokazują, że najwięcej przypadków łamania praw pracowniczych ma miejsce w supermarketach średniej wielkości i w dyskontach spożywczych. W najlepszej sytuacji są z kolei pracownicy dużych sklepów, gdyż są one często kontrolowane. Tam rzadziej spotyka się na przykład zjawisko "podwójnych grafików": jednego oficjalnego dla inspektorów pracy, a drugiego na użytek kierownictwa firmy, w którym widać, że pracownicy przekraczają normy czasu pracy. | AB

 

 

Kwartalnik „OBYWATEL” nr 3(7)/2002 r.

PO KOŚCIÓŁKU DO HIPERMARKETU

(...) Pracownicy zatrudnieni na umowę-zlecenie (uczniowie, studenci do 26 roku życia - wiadomo, mniejsze koszty dla pracodawcy, bo nie trzeba im płacić ubezpieczenia) na zasadzie leasingu pracowniczego (umowę podpisuje się z firmą pośredniczącą) stanowią liczna grupę wśród wszystkich osób obsługujących market (ja także się do niej zaliczam). W firmach tych panuje nieustanny bałagan organizacyjny, szczególnie zaś w księgowości (gubienie umów, adresów, zleceń

 

etc.), ale to chyba cecha większości polskich zakładów pracy. Istotny jest fakt, iż wypłatę otrzymuje się 25. Dnia następnego miesiąca, czyli np. za wrzesień wynagrodzenie zostaje wypłacone 25 października. Przez ten czas firma obraca pieniędzmi pracowników, podobnie jest zresztą  w hipermarketach. W praktyce związany z wypłatami poślizg okazuje się jeszcze większy, z różnych przyczyn (święta, czekanie z przelewem do „pierwszego” - procent dla firmy, aktualna niewypłacalność itp.). Zdarzyło mi się np. otrzymać pieniądze za listopad w styczniu.

 

Pracuje się po 10, 12, a często nawet 16 godzin. Rekordzista (student medycyny) przepracował 18 godzin. Oczywiście bez przerwy, bo ta nie przysługuje pracownikom „wypożyczonym”. Jeśli trafimy na bardziej „ludzki” hipermarket, pójdziemy na przerwę, lecz musimy ją odpracować. Najbardziej ambitny przypadek znany mi osobiście to 32 godziny pracy w ciągu dwóch dni. Mnie udało się „tylko” 28 godzin w tym samym czasie - a podobno Polacy to leniwy naród... Jeśli chodzi o pracę przy kasie, to 12-16 godzin dziennie jest normą, szczególnie przed świętami. Niektóre kasjerki zaopatrują się profilaktycznie w pampersy, co

 

podobno staje się coraz bardziej powszechne. (...) Oprócz nieprzestrzegania ustawowego czasu pracy, łamane są też przepisy BHP. Zazwyczaj pracownicy „wypożyczeni” (czasem również etatowi) nie otrzymują tzw. obowiązkowych środków ochrony indywidualnej (rękawice, fartuchy, buty itp.). Brak szkoleń, źle zorganizowane miejsca pracy, bałagan i niekompetencja wśród kadry kierowniczej, a także przyzwolenie na łamanie przepisów oraz podstawowych zasad współżycia w grupie powoduje częste konflikty oraz coraz bardziej powszechną wśród zatrudnionych alienację.

 

Praca na wysokościach, niejednokrotnie na zdezelowanym sprzęcie, wożenie przeciążonych palet z towarem (nawet do 700 kg) wózkami ręcznymi powodują częste urazy i obrażenia ciała.  Protesty u przełożonych przynoszą odwrotny skutek od zamierzonego - dla co bardziej niezadowolonych przewidziane są zwolnienia. Czas potrzebny na opatrzenie np. rany ciętej głowy trzeba odpracować. Konsekwencją pomocy udzielanej bez zgody kierownika jest obcinanie pensji (tak było w moim przypadku). Oświetlenie ponoć zgodne ze wszelkimi normami, powoduje u części pracowników łzawienie i zaczerwienienie oczu, a w konsekwencji zapalenie spojówek.

 

Stosunki panujące pomiędzy pracownikami można określić delikatnie jako niezdrowe. Szczególnie jest to widoczne na linii: „wypożyczeni” - etatowi oraz fizyczni - „umysłowi”. Donosicielstwo, lizusostwo, konfliktowość spowodowana niesprawiedliwością i wyzyskiem to codzienność. Nieśmiałe próby zawierania sojuszy przeciw zbytniemu eksploatowaniu ludzi, próby zakładania związków zawodowych kończą się niepowodzeniem. Relacje pomiędzy ludźmi są skomplikowane,

 

przyczyną jest w głównej mierze sytuacja w kraju: pogłębiające się nierówności społeczne, 18-procentowe bezrobocie i głodowe pensje mówią same za siebie - po prostu każdy chce przeżyć. Poza tym w hipermarketach istnieje niezwykle ścisła kontrola pracowników. Monitoring, rewizje osobiste (nawet do kilku dziennie), oklejanie wnoszonych przedmiotów, kontrole szafek. Bardzo aktywni są wszelkiej maści konfidenci. Nierzadko sami pracownicy donoszą na siebie nawzajem za 50 złotych premii.

 

Jeśli chodzi o jakość towarów, to chyba po części problem jest znany. Kupowanie jakiejkolwiek „świeżej” żywności jest sporym ryzykiem zdrowotnym. Powszechnie wiadomo, że mięso przechowuje się w saletrze, a nieświeże ryby spryskuje „czym trzeba”, aby jeszcze nadawały się do sprzedaży, ewentualnie robi się z nich „promocyjne sałatki”. Jakość warzyw i owoców jest rozpoznawalna gołym okiem, podobnie jak zapach pączków określa nam, jak często zmienia się olej

 

używany do ich pieczenia. Z mojej praktyki wynika, że co cztery, pięć dni - smród pięciodniowego oleju, biorąc pod uwagę skalę zjawiska (ilość wypieków) jest niesamowity, zaś wizualnie przypomina to ciągnącą się smołę. Przebijanie dat przydatności do spożycia (konserwy, żywność w torebkach) jest tu normalną praktyką, jednak z tym zjawiskiem mamy do czynienia nie tylko w marketach.

 

Jeśli zajmiemy się produktami trwałymi (jeżeli w ogóle można tak je nazwać...), to sytuacja jest tutaj mniej oczywista. Z pozoru towar w marketach niczym nie różni się od tego w małych sklepach, oprócz faktu, że jest tańszy, co przemawia na jego korzyść. Nic bardziej błędnego. Otóż  informuję, że odnajdujemy tu towar trzeciej, nierzadko czwartej jakości, czy nawet niższych kategorii. Jest to po prostu towar z odrzutu, który nie powinien być w ogóle dopuszczony do sprzedaży.

 

Jako przykład mogę tu podać sprzedaż akumulatorów dobrej firmy po dużo niższej niż gdzie indziej cenie. Akumulatory te zamarzały przy zetknięciu z temperaturą poniżej zera. Podobna sytuacja była z promocją rowerów górskich: cena szalenie atrakcyjna, w zamian dostawaliśmy bubel, który imponująco wyglądał jedynie z zewnątrz (brak możliwości regulacji czegokolwiek, nie dokręcone koła, tragicznej jakości manetki itd.) Ewentualne próby reklamacji takich przypadków niezwykle rzadko kończą się powodzeniem (nieudolne punkty serwisowe, dziwne zasady promocji, odsyłanie klienta „od Annasza do Kajfasza”). Zresztą samo traktowanie sprzętu przez magazynierów (np. kopanie komputerów) i przechowywanie odbierają chęć zakupu czegokolwiek (niestety klienci tego nie widzą, a szkoda...).  

 

Jedną z głównych przyczyn kupowania w marketach są tzw. promocje. Większość z kupujących z pewnością chórem odpowiedziałaby, iż towar jest wtedy dużo tańszy. Niestety, polityka promocyjna jest nieco bardziej skomplikowana. Towar objęty promocją niezwykle rzadko jest rzeczywiście tańszy niż zwykle, a najczęściej jest droższy! Jak to się dzieje? Po prostu, jeśli na coś nie ma popytu, a hipermarket nie może zwrócić nadmiaru do hurtowni czy producenta, wtedy organizuje się promocję, podczas której towar sprzedaje się drożej lub po tej samej cenie, jaka była przed promocją. Jeśli po jej zakończeniu zostaje jeszcze sporo do sprzedania dopiero wtedy obniża się ceny. Zdarzają się sporadyczne sytuacje, kiedy w sprzedaży jest rzeczywiście towar dużo tańszy niż np. w hurtowni.

 

Wtedy jednak „umysłowi” pracownicy wprowadzają tzw. limity ( np. kupić można najwyżej dwie kostki masła). Ich tłumaczenie jest proste: „Bo dla innych nie starczy”. Sytuacja wygląda więc nieco zabawnie, kiedy wielokrotnie klienci po odejściu od kasy wracają z powrotem po dwie kostki masła. (...) 

Łukasz Konsor

 

[Stosuje się też taktykę, iż towar z początku objęty jest b. dużą marżą, by kupili go bogatsi czy b. zainteresowani (wiadomo droższy to lepszy...), a następnie obniża się cenę dla pozostałych. – red.]

 

 

 www.o2.pl / www.sfora.pl | Poniedziałek [10.08.2009, 17:51] 1 źródło, 3 wideo

PONIŻANIE LUDZI W PRACY RUJNUJE FIRMĘ

Nie trzeba wszystkich lubić, ale chamstwo to obosieczny miecz.

Książka "Koszt złego zachowania: Jak brak grzeczności szkodzi Twojej firmie i co z tym zrobić" powinna znaleźć się na liście lektur obowiązkowych każdego szefa.

Badania dwóch profesorów z USA, Christine Pearson i Christine Porath, pokazują jak stosunki między pracownikami mogą wpłynąć na wydajność pracy.

Niemal połowa (48 proc.) osób potraktowanych przez przełożonego w spsób niegodziwy w znaczny sposób ograniczyło wysiłek wkładany w pracę - donosi ThisIsLondon.co.uk.

Blisko 40 proc. zaczęło pracować gorzej, a aż 80 proc. marnowało czas rozpamiętując przykre wydarzenie. Mierzone w długim okresie zaangażowanie w pracę w firmie zmalało w 78 proc. ankietowanych a jakość

pracy w przypadku 66 proc. pogorszyła się na stałe.

 

I nie chodzi tu o molestowanie seksualne czy policzek od szefowej. Statystyki jakie zebrali dotyczyły podnoszenia głosu, kpienia, świadomego ignorowania, obarczania winą niewinne osoby i wulgarnego poniżania.

 

Choć najgorsze zachowania pojawiają się, wedle zebranych danych, wśród pracowników sektora finansowego, mediów i przemysłu rozrywkowego, to problem jest powszechny - zauważają naukowcy.

 

Jakie jest źródło złego podejścia do podwładnych i kolegów? W 60 proc. winę zrzuca się na stres. Tylko 4 proc. przyznaje się do zadawania cierpienia dla przyjemności.

 

Wielu starszych pracowników uznaje, że skoro oni przechodzili taką szkołę życia muszą przez nią "przeciągnąć" młodych.

 

Autorzy badania twierdzą, że jeżeli firma chce pokazać pracownikom, iż nie pozwala na takie zachowania, musi zacząć od karania dyrektorów i najbardziej wydajnych pracowników firmy - dodaje serwis. | JS

 

 

 www.o2.pl /Komentarz do artykułu na portalu

Cały system kapitalistyczny polega na tym, że ludzie pracują jak niewolnicy, bo myślą, że jak zarobią wystarczająca ilość pieniędzy, to będą mogli odpocząć, być wolni i robić w końcu to, na co sami mają ochotę, a nie to, co ktoś im karze. Ale jak zarobią już trochę pieniędzy i przechodzą na emeryturę są zbyt schorowani by robić cokolwiek innego oprócz chodzenia po lekarzach, wizytach w szpitalach, i kiedy wydadzą wszystkie pieniądze na leki umierają zgorzkniali. | Gość

 

[Dodam jeszcze, że często muszą dalej pracować (by mieć pieniądze na tzw. leczenie)... – red.]

 

 

www.o2.pl | Wtorek [03.03.2009, 10:54] 1 źródło |

TELEWIZJA ZWIĘKSZA RYZYKO ASTMY

Nawet dwukrotnie - ostrzegają lekarze.

U dzieci, które spędzają więcej niż dwie godziny dziennie na oglądaniu telewizji, ryzyko wystąpienia astmy jest dwukrotnie większe niż u dzieci, które nie spędzają tyle czasu przed telewizorem - twierdzi dr Elaine Vickers z Asthma UK.

Żeby potwierdzić tę tezę, naukowcy zbadali 3 tysiące dzieci do 11 roku życia. Z tej grupy lekarze wyodrębnili dzieci cierpiące na astmę (ok. 6 procent) i przepytali ich rodziców o nawyki dotyczące oglądania telewizji u swoich pociech. Co się okazało?

Wśród dzieci cierpiących na astmę prawie połowa (44 procent) spędzała przez telewizorem ponad 2 godziny. Jedynie 2 procent młodych astmatyków nie oglądała telewizji w ogóle. Sądzę, że ten fakt może mieć wpływ na rozwój choroby, choćby dlatego, że siedzenie przez telewizorem nie wymaga od młodego widza wysilania swojego układu oddechowego - tłumaczy dr Vickers. K

 

 

„ANGORA: ANGORKA” nr 4, 25.01.2009 r.

KATAR OD... KOMPUTERA

Przewlekły katar u dzieci jest wywoływany

wielogodzinnym przesiadywaniem przed

komputerem, alarmują naukowcy. W suchym

powietrzu dodatnio naładowany ekran

powoduje promieniowanie elektrostatyczne.

Przyciąga ono kurz i ujemne jony tlenu. Efektem

takiego stanu rzeczy jest przewlekły katar

i ból gardła. Na tego typu „przeziębienia”

narażone są szczególnie dzieci skłonne do

alergii. Dlatego inhalatory czy nawilżacze powietrza

powinny zawsze być pod ręką. Komputer

trzeba wyłączyć, kiedy się go nie używa

i dokładnie ścierać kurz z ekranu.

A.P. na podst. „Polski – Dziennika Łódzkiego”

 

 

 www.o2.pl | Sobota [11.04.2009, 06:43] 1 źródło

TWOJE KRZESŁO POWOLI CIĘ ZABIJA

Bo niemal każdy siedzi krzywo i za długo - twierdzą naukowcy.

A niewłaściwa pozycja na krześle kończy się poważnymi schorzeniami - zatorami w żyłach i bólem w plecach. Wedle amerykańskiego Krajowego

Instytutu Zdrowia ten ostatni dotknie 8 na 10 osób.

Siedzenie cały dzień to najgorsza rzecz, jaką można zrobić własnemu kręgosłupowi. Siedzenie kładzie dwukrotnie większy nacisk na kręgosłup niż stanie. A gdy człowiek do tego siedzi krzywo, rezultaty są opłakane - twierdzi dr Joel Press, dyrektor medyczny Spine & Sports Institute w chicagowskim Rehabilitation Institute.

Pochylanie się do przodu podczas siedzenia wygina kręgosłup w kształt litery C. Pozostawanie w tej pozycji przez kilka godzin dziennie bez ruchu to najkrótsza droga do bólu pleców.

Ruch dostarcza nerwom potrzebnych do funkcjonowania składników odżywczych. Tkwiąc w jednej pozycji, głodzimy nasze nerwy - twierdzi dr Press. JS

 

 

 www.o2.pl / www.sfora.pl | 3 źródła Środa [20.01.2010, 11:15]

PRACUJESZ ZA BIURKIEM? MUSISZ ĆWICZYĆ W BIURZE

Tylko w ten sposób unikniesz groźnych chorób.

Zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej wywołuje choroby układu krążenia, cukrzycę i otyłości - twierdzą naukowcy ze Szwecji.

Ich zdaniem niebezpieczne jest również zbyt długi wypoczynek w bezruchu.

Przyczyną jest brak aktywności mięśni. Większe znaczenie dla naszego zdrowia ma częstotliwość z jaką się poruszamy, a nie intensywność ćwiczeń - powiedziała Elin Ekblom - Bak z Karolinska Institute.

Nawet bardzo intensywny wysiłek po 8 czy 10 godzinach ciągłego siedzenia za biurkiem nie poprawi naszego zdrowia.

Badania pokazują że wydłużenie czasu spędzanego przed telewizorem o godzinę dziennie zwiększa u kobiet ryzyko zespołu metabolicznego o 26 proc.

Na wynik nie miała wpływu ilość wykonywanych przez nie ćwiczeń - zauważają badacze.

Lekarze zalecają zatem, aby co jakiś czas wstać od biurka lub z kanapy i zająć czymś mięśnie.

Powinniśmy także wchodzić po schodach zamiast jeździć windą, a w pracy co pewien czas robić sobie pięć minut przerwy i spacerować po biurze - pisze „British Journal of Sports Medicine".| TM

 

 

 http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/kregoslup/gwat-na-kregosupie_35296.html

GWAŁT NA KRĘGOSŁUPIE

Dokonują go weekendowi sportowcy, sezonowi ogrodnicy i wszyscy sporadycznie, ale za to od razu bardzo intensywnie podejmujący wysiłki fizyczne. A potem jęczą i stękają.

Bo aktywnym fizycznie trzeba być przez cały rok, a nie tylko od czasu do czasu.

 

 

 www.o2.pl / www.sfora.pl | Czwartek [15.10.2009, 17:55] 3 źródła

ODPOCZYNEK MOŻE CIĘ... ZABIĆ

Chcesz być zdrowy i szczęśliwy? Pracuj.

Osoby, które po przejściu na emeryturę nadal pracują cieszą się lepszym zdrowiem. Dzięki pracy mogą uniknąć demencji - twierdzą naukowcy z Maryland University.

Emeryci pracujący w swoich dawnych firmach na część etatu rzadziej chorują na cukrzycę, raka, choroby płuc, serca i udar mózgu. Mają także mniejsze problemy psychiczne niż ich rówieśnicy, którzy na emeryturze tylko odpoczywają.

Starsi ludzie powinni pracować na część etatu, otwierać własne firmy lub zatrudniać się jako pracownicy czasowi - powiedział dr Mo Wang, amerykański psycholog.

Osoby, które gwałtownie rezygnują ze swojego życia zawodowego nie będą długo cieszyć się ze spokojnej starości. Mogą umrzeć zaraz po przejściu na emeryturę - pisze „Journal of Occupational Health Psychology". | FC

 

 

 

 www.o2.pl / www.sfora.pl | Niedziela [27.09.2009, 18:31] 1 źródło

ZOBACZ, JAK NAJNOWSZE TECHNOLOGIE NISZCZĄ NAM ZDROWIE

Przez uzależnienie komputerów i smartphonów spada też jakość

naszej pracy.

Obsesyjne przywiązanie do gadżetów dotyczy co trzeciego badanego - SKY News cytuje ekspertów z brytyjskiego Northampton University.

Najpierw pogarsza się efektywność pracy. Lawina kliknięć, którą wywołuje otwarcie maila od znajomego, zajmuje nam kilkadziesiąt minut. Jak to możliwe? Po przeczytaniu wiadomości trzeba jeszcze sprawdzić konta na serwisach społecznościowych, zerknąć na komunikator i na stronę www, na którą skierował nas kolega.

Ale nie tylko nasza praca na tym cierpi. Jak się okazuje także zdrowie.

Raptem zaczyna nam brakować energii, człowiek robi się niezdarny, oczy zaczynają skakać z jednego punktu na ekranie na drugi. Dochodzi do tego chroniczny brak snu i zmęczenie - stwierdza prof. Nada Kakabadse.

Według badań, prowadzonych przez America OnLine, niemal co drugi internauta nie może powstrzymać się od stałego sprawdzania poczty.

Blisko 60 proc. zagląda do skrzynki nawet w toalecie, 15 proc. podczas mszy w kościele a 11 proc. robi to tak często, że się z tym kryje przed znajomymi - zauważa SKY News. | JS

 

 

 www.o2.pl / www.sfora.pl | Środa [30.09.2009, 11:56] 2 źródła

PRACOWNICY OKRADAJĄ SWOJE FIRMY

Problem dotyczy 90 proc. przedsiębiorców.

Pracownicy oszukują swoje firmy na potęgę - donosi "rzeczpospolita". Do strat tym spowodowanych przyznało się 92 proc.  zatrudnionych Polaków.

Pracownicy na własnej skórze odczuwają słabnącą kondycję firm. Kradną, żeby spłacić długi lub zdobyć pieniądze na kosztowne zakupy. Coraz częściej pojawia się kolejny motyw: chęć zemsty na pracodawcy - czytamy.

Okazuje się jednak, że często przestępstwa dokonane przez pracowników na szkodę firmy tuszowane są przez samych pracodawców, którzy obawiają się, że ujawnienie ich postawiłoby przedsiębiorstwo w złym świetle. | KK

 

 

 www.o2.pl / www.sfora.pl | Sobota [08.08.2009, 15:36] 4 źródła

KOBIETY DOPROWADZAJĄ FIRMY DO BANKRUCTWA

Sprawdź, dlaczego nie powinny zasiadać w zarządach.

Kobiety zatrudnione na stanowiskach członków zarządu przyczyniają się do gorszych wyników finansowych firmy – wynika z ostatnich badań.

Jak zauważyli badacze panie częściej wtrącają się w nie swoje kompetencje i pozbywają się z kierownictwa mężczyzn.

To ważne odkrycie zwłaszcza teraz, gdy wielu przedsiębiorców znajduje się pod presją przerwania dominacji mężczyzn wśród menadżerów wysokiego szczebla - pisze „Journal of Financial Economics".

 

Wcześniejsze badania pokazały, że kobiety są lepszymi nadzorcami i kontrolerami. Teraz okazało się jednak, że ich cechy źle wpływają na kondycje spółek, które były wcześniej wzorowo zarządzane.

 

Okazuje się, że kobiety są dobrymi dyrektorami, ale nie sprawdzają się w zarządach. To głównie przez ich chęć kontrolowania wszystkiego. To wpływa na brak zaufania i wstrzymuje przepływ informacji pomiędzy menedżerami - twierdzi Daniel Ferreira z London School of Economics. | TM

 

 

 www.o2.pl | Poniedziałek [27.07.2009, 17:49] 1 źródło

PRACUJESZ DUŻO? A MOŻE... TYLKO SIĘ PRZECHWALASZ?

Ci, którzy więcej "przepracowali", zwykle pracowali mniej.

Przez ostatnie 20 lat amerykańskie biuro statystyki pracy weryfikowało opowieści o przepracowanych godzinach z rzeczywistością.

Osoby twierdzące, że przepracowały 40 do 44 godzin faktycznie pracowały nieco ponad 36 - czytamy w ThisIsLondon.co.uk.

Potem okazywało się, że im z przechwały większy "pracuś", tym bardziej mijał się z rzeczywistością.

Osoby twierdzące, że pracowały 60 do 64 godzin tygodniowo faktycznie pracowały nieco ponad 44 godziny. Te twierdzące, że praca zabierała im tygodniowo 65-74 godziny, w rzeczywistości pracowały niecałe 53 godziny. I w końcu ci, którzy przechwalali się ponad 75-godzinnym tygodniem pracy, uczciwie przepracowywali mniej niż 55 godzin - czytamy w serwisie.

Okazuje się, że przynajmniej w rzeczywistości amerykańskiego rynku pracy nieczęsto spotyka się kogoś, kto w tygodniu poświęca na pracę ponad 55-60 godzin. | JS

 

 www.o2.pl / www.sfora.pl | Sobota [10.10.2009, 11:37] 3 źródła

ZAMIAST PRACOWAĆ FLIRTUJEMY I ROBIMY ZAKUPY

Zobacz, jak sieć i komórki zmieniły nasze życie.

75 proc. osób zajmuje się w pracy swoimi prywatnym problemami. Najczęściej rozwiązujemy je przez internet i telefon - wynika z badań firmy Microsoft.

Ponad 50 proc. klientów biur podróży kupiło swoje wakacje podczas godzin pracy, 25 proc. pracowników regularnie korzysta z portali randkowych, a 10 proc. przynajmniej raz na godzinę wysyła prywatnego SMS-a lub e-maila.

Jednak blisko 60 proc. osób korzystających w pracy z telefonów zajmuje się swoimi obowiązkami zawodowymi także w domu - twierdzą autorzy badań.

Rozwój nowoczesnych technologii zmienił styl życia. Sprawił, że zacierają się granice pomiędzy domem a pracą - uważa Ashley Highfield z Microsoftu.

Pracodawcy nie mają jednak powodów do radości, dlatego już ponad połowa firm zablokowała dostęp do portali społecznościowych. | TM

 

 

 www.o2.pl / www.sfora.pl | Środa [23.09.2009, 22:25] 1 źródło

BIERZESZ NADGODZINY? MOŻESZ... UMRZEĆ

Praca staje się nieefektywna.

Nadgorliwość nie zawsze popłaca. Nawet jeśli zwiększenie czasu pracy przyspieszy realizację pojedynczych projektów, to w dłuższej perspektywie praca w nadgodzinach może okazać się nieproduktywna.

Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2009 roku przez Instytut Medycyny Pracy w Helsinkach, zbyt długi czas pracy wpływa negatywnie na funkcje poznawcze zatrudnionego. Jest źródłem bezsenności, nieustającego stresu oraz problemów z koncentracją.

W skrajnych przypadkach może prowadzić do przewlekłych chorób układu nerwowego, a nawet śmierci - czytamy w serwisie hotmoney.pl.

Wypoczęty i zrelaksowany pracownik znacznie szybciej wykonuje służbowe zadania, nie ma problemów z koncentracją, jest bardziej efektywny. Często jednak sami pracownicy zapominają o zachowaniu równowagi miedzy pracą a życiem osobistym. Praca w godzinach nadliczbowych ma tyle samo zwolenników co przeciwników - czytamy w raporcie portalu rynekpracy.pl.

Jak wynika z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności, przeprowadzonego przez GUS, w I kwartale 2009 roku większość pracowników pełnoetatowych pracowała od 40 do 49 godzin tygodniowo. Polacy, którzy w pracy spędzili co najmniej 50 godzin, stanowili 13,71 procent wszystkich badanych. Na miano pracoholików zasłużyli szczególnie ci, którzy tygodniowo na pracę przeznaczają minimum 60 godzin.

Pracoholizm to zjawisko typowe wśród osób piastujących stanowiska kierownicze. Niektórzy menedżerowie spędzają w biurze tylko kilka godzin ponad normę. Inni, w nadziei na awans czy podwyżkę, przenoszą do firmy życie prywatne. Pracują więcej, ciężej, a dodatkowe godziny pracy traktują jako inwestycję w swoją przyszłość.

Występowanie zjawiska przepracowania menedżerów potwierdzają badania przeprowadzone pod koniec 2008 roku w ramach programu Talent Club. Okazuje się, że 41 procent Polaków spędza w biurze od 9 do 10 godzin dziennie. Równocześnie 9 procent menedżerów przyznaje się do pracy po 11-15 godzin na dobę. | BD

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Środa [12.05.2010, 15:48]

NIE PRACUJ NIGDY PO GODZINACH. TO CIĘ WYKOŃCZY

Co grozi pracoholikom.

U ludzi pracujący każdego dnia trzy godziny dłużej ryzyko wystąpienia chorób serca zwiększa się aż o 60 proc.  - donosi "European Heart Journal".

Badania na 6 tys. urzędnikach brytyjskich prowadzone od lat 90. XX wieku pokazały, jak bardzo nadgodziny wycieńczają nasz organizm.

Najczęściej przepracowują się osoby młode, mężczyźni oraz ludzie zajmujący wyższe stanowiska.

Nadgodziny mogą wpływać na metabolizm, maskować depresję i stany lękowe. Są często również formą radzenia sobie z bezsensownością życia - zauważa france24.com.

Inne badania pokazują także, że pracoholicy lekceważą swoje choroby.

Niestety, nieleczone np. przeziębienia dodatkowo podnoszą ryzyko chorób serca. | JS

 

 

 www.o2.pl / www.sfora.pl | Wtorek [29.09.2009, 09:12] 1 źródło

PRACUJESZ? TWOJE DZIECKO BĘDZIE MNIEJ ZDROWE

Tak wynika z najnowszych badań.

Brytyjski Institute of Child Health Study przebadał 12,5 tys. pięciolatków. Okazało się, że te, których mamy pracują, są mniej aktywne fizycznie i gorzej się odżywiają.

Naukowcy poprosili kobiety, by podały liczbę godzin, które spędzają w pracy, przedstawiły dietę swoich dzieci, określiły poziom ich aktywności fizycznej oraz czas, jaki spędzają one przed ekranem telewizora lub komputera.

Co się okazało? Że te pięciolatki, których mamy pracują w pełnym lub częściowym wymiarze pracy, częściej piją między posiłkami słodzone napoje. Podjadają także chipsy i batoniki. Przed ekranem telewizora lub komputera spędzają też co najmniej 2 godziny dziennie.

Dzieci pracujących matek są też częściej podwożone do szkoły lub przedszkola autem. Tymczasem dzieci, których mamy nie pracują, częściej chodzą tam na piechotę lub jadą rowerem. Niepracujące mamy mają też więcej czasu na zabawę i spacery z dzieckiem - co ma wpływ na jego rozwój psychiczny i fizyczny.

Czy to oznacza, że kobiety powinny zrezygnować z pracy? Zdaniem profesor Catherine Law, która kierowała badaniami - nie.

To raczej wymaga przygotowania przez rząd takich programów i prowadzenia takiej polityki, która będzie stanowiła realne wsparcie dla nich - twierdzi. | WB

 

 

 www.o2.pl / www.sfora.pl | Poniedziałek [28.09.2009, 14:28] 2 źródła

CHCESZ MIEĆ DZIECKO? NIE PRACUJ W TEJ BRANŻY

To zajęcie wywołuje bezpłodność.

Kobiety, które pracują w firmach zajmujących się tworzywami sztucznymi mają znacznie większe kłopoty z zajściem w ciążę - wynika z raportu National Research Centre for the Working Environment.

Zdaniem duńskich lekarzy panie zatrudnione w tej gałęzi przemysłu o 20 proc. częściej leczą się z bezpłodności.

Przyczyną są substancje chemiczne stosowane przy produkcji tworzyw sztucznych. Zakłócają normalne funkcjonowanie hormonów i wywołują bezpłodność - twierdzi Karin Sørig Hougaard z NRCWE. | TM

 

 

 www.o2.pl / www.sfora.pl | Piątek [23.10.2009, 13:07] 4 źródła

WEEKEND POWINIEN ZACZYNAĆ SIĘ W CZWARTEK

Można na tym zaoszczędzić miliony.

W stanie Utah wszystkie urzędy państwowe są w piątek zamknięte. W ten sposób w ciągu roku Amerykanie zaoszczędzili 4,1 mln dolarów.

Najwięcej administracja zyskała na efektywniejszej na pracy urzędników. Spadły także rachunki

za energię (o ponad 500 tys. dolarów rocznie) i wydatki na sprzątanie (200 tys. dolarów rocznie).

Z badań wynika, że z czterodniowego tygodnia pracy zadowoleni są także pracownicy. Takie rozwiązanie popiera aż 85 proc. z nich.

Ten system zwiększył efektywność pracy. Urzędnicy nie korzystali z godzin nadliczbowych. Wszystkie obowiązki wykonywali podczas 10 godzin pracy dziennie - powiedziała Angie Welling z biura gubernatora.

Wprowadzenie takiego systemu rozważają także inne stany, m.in. Hawaje, Waszyngton i Wirginia. | TM

 

 www.o2.pl | Sobota [20.06.2009, 06:48] 2 źródła

PIĄTEK POWINIEN BYĆ WOLNY OD PRACY

Dla firm to idealny sposób na przyciągnięcie najlepszych specjalistów.

Fikcyjne spotkania, przedłużające się rozmowy z klientem w terenie albo pracownik fizycznie obecny w biurze, ale myślami będący zupełnie poza nim - tak zdaniem naukowców wyglądają piątkowe popołudnia w wielu firmach.

Niektóre, amerykańskie firmy wprowadzają tzw „letnie godziny". To elastyczny czas pracy, który pozwala w piątki wcześniej wychodzić do domu - informuje RMF FM.

Pracodawcy w USA coraz częściej pozwalają na to, aby pracownik sam ustalał sobie grafik. Wielu postępuje według zasady: pracujesz od poniedziałku do czwartku po 9 godzin, w piątek przychodzisz tylko na cztery. Ale jeśli gotów jesteś siedzieć w pracy 10 godzin, piątek jest już wolny.

Dzięki czterodniowemu tygodniowi pracy można ograniczyć także koszty dojazdów. Specjaliści podkreślają także, że efektywność pracy przed weekendem jest bardzo niska. | TM

 

WYBRANE KOMENTARZE DO ARTYKUŁU:

Trochę bez sensu. Jak zrobią im wolny piątek, to wszystkie objawy piątkowego popołudnia pojawią się w czwartek :) |

 

Powinno się pracować cały tydzień, to by nikt nie myślał o wolnym, bo by go nie było ;] |

 

No. To poniedziałki też. Poniedziałek po "długim weekendzie" to jak szok poporodowy. Stres i męka okropna. |

 

U mnie w pracy wprowadzili już miesiąc temu wolne piątki wszyscy są zadowoli. Pracuje się lepiej, i za wolny piątek płacą 60% dniówki. Oczywiście kto chce, może iść do pracy, i ma wtedy zapłacone jak za sobotę czy niedzielę. |

 

Dobre rozwiązanie, jak ktoś chce, to niech pracuje 5 dni, a jak ktoś woli, to niech pracuje 4 - zawsze lepiej mieć wybór. |

 

A najlepiej gdyby pracować tak jak ksiądz (i mieć taką jak oni kasę!), jeden dzień w tygodniu, jedną godzinę i czasami dorywczo jeszcze z jedną - a resztę czasu poświęcić (jak oni) na rozrywkę, rozpustę i konsumpcję tego co wydoili od wiernych owieczek - kochanych parafian i od klęcznikowych na państwowych urzędach. |

 

U mnie w pracy od 1 czerwca są wolne piątki, a to ze względu tego, że nie ma zamówień i nie pracy, ale za to teraz czwartki wyglądają jak piątki - każdy myśli tylko o tym, żeby jak najszybciej iść do domu do rodziny i mieć cotygodniowy długi weekend. Jedyny minus, to to, że pensja jest trochę niższa, ale wole mieć już niższą pensję niż całkowicie stracić pracę. |

 

Myślę że znacznie też spadłaby ilość chronicznego przemęczenia, depresji itd. |

 

Nie zgadzam się z wami. Pracowałem w takim systemie – 9 h pon.-czw., krócej w piątek. Bardzo mi się to podobało, i jeżeli ktoś chce zadbać o morale pracowników (u nas taki termin niestety nie istnieje w zasobie słów pracodawców) jest to pierwszy krok. W ogóle system oparty na dowolnym wyborze ilości godzin w danych dniach, przy zachowanej równej sumie godzin, jest bardzo dobry. Przyciąga pracowników i pozwala na zachowanie życia osobistego, które zwiększa wydajność. |

 

Poproszę coś takiego wprowadzić w życie w szkołach:) |

 

 

 

 

 www.o2.pl / www.sfora.pl | Wtorek [15.09.2009, 21:32] 3 źródła

KOBIETY MAJĄ DOŚĆ WYSOKICH OBCASÓW

Wypowiadają wojnę pracodawcom.

Brytyjki protestują przeciwko zmuszaniu ich przez pracodawców do chodzenia w butach na wysokich obcasach.

To nie jest trywialny problem. Noszenie takich butów jest przyczyną wielu złamań nóg i problemów zdrowotnych ze stopami - powiedziała Lorraine Jones z Society of Chiropodists and Podiatrists.

Zdaniem związków zawodowych buty, w których chodzimy do pracy powinny być przede wszystkim wygodne.

Wysokie obcasy sprawdzają się być może na wybiegach w Hollywood, ale nie podczas codziennej pracy - twierdzi Monk.

Brytyjki twierdzą, że wielu pracodawców zmusza je do noszenia w pracy nieodpowiednich strojów.

Mamy już dość terroru stosowanego w firmach przez „policjantów do spraw mody" - oświadczyły liderki związków zawodowych. | TM

 

 

 www.o2.pl | Środa [01.07.2009, 15:05] 4 źródła

KONIEC Z KRAWATAMI. PRZYJDŹ DO PRACY W SZORTACH

Nawołują związkowcy.

Podczas upałów pracownicy powinni nosić szorty i lżejsze ubrania. To sprawi, że wykonywanie obowiązków będzie dla nich bardziej znośne i zapobiegnie omdleniom - twierdzą związkowcy z brytyjskiego Kongresu Związków Zawodowych (TUC).

Jego przedstawiciele wezwali pracodawców do zapewnienia podwładnym większej swobody w ubieraniu się oraz do utrzymywania w biurach odpowiedniej temperatury.

Osoby reprezentujące firmy na zewnątrz, powinny przynajmniej zostać zwolnione z obowiązku noszenia rajstop i krawatów - powiedział Brendan Barber z TUC.

W tym roku Wielka Brytania przeżywa jedne z najbardziej upalnych wakacji. Średnie temperatury w czerwcu były najwyższe od trzech lat. | TM

 

 

 

 

www.o2.pl / www.sfora.pl |Sobota [23.10.2010, 13:55]

SZEFOWIE ZMUSZAJĄ POLAKÓW DO NIEWOLNICZEJ PRACY. JEST CORAZ GORZEJ

Markety wyzyskują i poniżają pracowników.

W polskich super- i hipermarketach wciąż dochodzi do łamania praw pracowników. Ludzie pod groźbą utraty etatu są zmuszani nie tylko do pracy po godzinach, ale również dźwigania ciężkich towarów.

Związkowcy mówią, że to prawdziwa plaga.

Jeden człowiek pracuje za trzech, tak szefowie odbijają sobie na nas kryzys! - alarmują. Twierdzą, że coraz częściej są również problemy z terminowym wypłacaniem pensji.

Potwierdziły to kolejne kontrole Okręgowej Inspekcji Pracy w Lublinie, która sprawdziła od początku roku 7 obiektów na Lubelszczyźnie.

Problem, z którym spotykaliśmy się najczęściej to przekraczanie godzin pracy i niezapewnienie pracownikom odpoczynku. Ludzie pracują za dużo, najczęściej do ostatniego klienta, a następnego dnia znowu przychodzą rano do pracy - wyjaśnia w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim" Włodzimierz Biaduń z Okręgowej Inspekcji Pracy w Lublinie.

Urzędnicy twierdzą, że sytuacja jest zła, bo brakuje rąk do pracy. Ale wcale nie chodzi tu o brak chętnych. Duże sieci tną koszty i dlatego zatrudniają zbyt mało personelu.

Inspektorzy przyznają, że warunki pracy w marketach pogorszyły się w ostatnim czasie i są podobne do tych sprzed 10 lat, gdy duże obiekty handlowe dopiero zaczynały działać - czytamy na dziennikwschodni.pl. | TM

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Środa [27.10.2010, 11:57]ostatnia aktualizacja: Śr [27.10.2010, 11:58]

POLACY W PRACY GŁODUJĄ. Z BRAKU CZASU I... WSTYDU

Nawet kanapki nie ma kiedy zjeść.

68 proc. Polaków nie ma czasu na spożywanie głównego posiłku w pracy, niemal co druga osoba (39,7 proc.) żywi się jedynie kanapkami, a co dziesiąta w pracy nie je nic - donosi "Dziennik Polski".

To wyniki badania "Co Polacy jedzą w pracy?" zrealizowanego przez Instytut Badania Opinii Publicznej Homo Homini.

Ankiety wypełniło 1000 osób z Warszawy, Katowic, Poznania, Wrocławia, Gdańska i Krakowa.

Głodujemy, choć 9 na 10 osób doskonale wie, że bez regularnego jedzenia spada koncentracja i wydajność. Ale brakuje czasu - podkreśla gazeta.

Ci, którym udaje się coś zjeść w pracy, jedzą dwa (42,1 proc.) lub jeden (33,3 proc.) raz. Ten jeden posiłek to dla 4 na 10 kanapki. Dwie trzecie osób jedzenie przynosi z domu.

Owoce lub sałatki je odpowiednio 14,9 i 9,5 proc. Obiady przynosi do pracy z domu 7,9 proc. - wylicza "Dziennik Polski".

Socjolog Tomasz Sobierajski z Uniwersytetu Warszawskiego tłumaczy to poczuciem obowiązku wobec szefa (dlatego nie bierzemy przerw na lunch) i wstydem.

Skoro nikt z mojego otoczenia nie je, to ja również nie będę jadł. Szczególnie widoczne jest to wśród kobiet - gazeta cytuje socjologa.

Walka z głodem odbywa się metodami dość prostymi, bo co czwarty pije kawę, co piąty wodę a co ósma osoba idzie na papierosa. | JS

 

[Sytuacja jest ze wszech miar niedopuszczalna, bo szkodliwa dla wszystkich: pracownika, firmy, a więc i szefa, społeczeństwa! Musi być czas na wartościowe posiłki w pracy, w tym na chwilę wytchnienia po nich, czas na odpoczynek dla kręgosłupa w pozycji leżącej i na ćwiczenia! Bo jesteśmy, ponoszącymi tego braku negatywne konsekwencje, ludźmi! – red.]

 

 

 

 


9. KOLEJNA PLAGA – ŚMIECI

 

EKONOMIA RACJONALNA nie jest trudna, gdyż jest logiczna. Problem w jej pojęciu tkwi w tym, iż nie uczy, nie wykłada się logiki, myślenia, analizowania całościowego. Stąd umysły przeogromnej większości ludzi nie są przygotowane do przeprowadzania takiego procesu myślowego, logicznego wywodu, analizy, wnioskowania.

WIĘC OBECNIE ŚWIATEM WSPÓŁRZĄDZI SEKTA PROPRODUKCYJNYCH-, PROKONSUMCYJNYCH IDEOLOGICZNYCH TZW. EKONOMISTÓW, wykorzystująca wiarę, w służącą - wyłącznie im i ich - posiadających ogromny kapitał - mocodawcom - ideologię. Wymyślają sobie usprawiedliwiające ich działania, ich skutki, nośne hasła, np. o braku wolności gospodarczej (lasy są za wolno wycinane, powietrze, ziemia, woda za mało skażone...; za dużo roślin i zwierząt przeżyło...; ludzie są za mało chorzy...; surowce za mało wyczerpane...; jest za mało śmieci...; jest za mało wydatków, długów...), wyjaśniające sytuację teorie, o istnieniu jakichś cykli koniunktury/dekoniunktury (przy czym koniunktura ma mse wówczas, gdy się możliwie maksymalnie, totalnie marnuje, zużywa, skaża, truje, zadłuża i wydaje... A katastrofalna dekoniunktura jest wówczas, gdy następuje spadek takich działań...), wykazują fachową wiedzą, inicjatywą i zalecają pobudzanie popytu-podaży (np. by produkować, budować i sprzedawać jak najwięcej samochodów, domów, dupereli itp...)... A efektem działania tej sekty, realizowania jej utopii jest totalna katastrofa ekologiczno-ekonomiczno-zdrowotna!!!

 

KONSUMPCJA MUSI BYĆ ROZSĄDNA, ZASADNA, RACJONALNIE UŻYTECZNA!

Tak zalecana KONSUMPCJA przyczynia się - tak jak poprzedzający ją przemysł wydobywczy, transport, następnie wstępne przetworzenie surowców, transport półproduktów, po czym produkcja produktów finalnych, następnie ich transport, sprzedaż - do zużywania energii, surowców, powstawania śmieci, chorób zawodowych, skażania, degradacji środowiska, zagłady przyrody, zatruwania ludzi, chorób, wydatków! Więc produkcja-konsumpcja powinna być najpierw przemyślana całościowo; sensowna (m.in. ograniczona do rozsądnego minimum)! Bo inaczej tylko za nią płacimy i ponosimy inne jej negatywne konsekwencje!

 

www.o2.pl | Janusz Szewczak - autor jest analitykiem gospodarczym dla www.GazetaFinansowa.pl | Lipiec 2008 r.: Zadłużenie Polaków w kredytach hipotecznych wyniosło pod koniec 2008 r. 150 mld zł, w kredytach gotówkowych 100 mld zł, na kartach kredytowych ok. 10 - 20 mld zł! Zagraniczne długi przedsiębiorstw działających w Polsce to już kwota 82 mld euro! Od wstąpienia do UE od 2004 r. zadłużenie to podwoiło się! Banki zagraniczne działające w Polsce są też zadłużone na łączną kwotę 35 mld euro, a wartość kredytów w złotych zaciągniętych przez polskie przedsiębiorstwa to 165 mld zł! Również potrzeby finansowania i pozyskiwania kapitału zagranicznego dla rolowania starych długów tylko w 2009 r. znacząco rosną. Wyniosą astronomiczną kwotę 120 mld dolarów. Jesteśmy w tej materii całkowicie uzależnieni od dopływu środków z zagranicy!

 

 www.o2.pl / www.sfora.pl | Czwartek, 09 Lipiec 2009 20:54

WARIANT ARGENTYŃSKI WKRÓTCE W POLSCE? [fragmenty]:

Kłamaliśmy cały czas

A oto te rzekomo mocne fundamenty polskiej gospodarki. To dziś, przypomnijmy: 650 mld zł długu publicznego Skarbu Państwa, ok. 200 mld euro długów zagranicznych, 200 mld zł zadłużenia Polaków z tytułu kredytów hipotecznych, z czego olbrzymia cześć w walutach zagranicznych, w tym we franku szwajcarskim, 45 mld kredytów zagrożonych, na razie, na dziś, 17 mld zadłużenia na kartach kredytowych, 45 mld euro zadłużenia banków komercyjnych działających w Polsce, minimum 20 mld długów przedsiębiorstw z tytułu opcji walutowych, 271 mld wzajemnych zobowiązań przedsiębiorstw, coraz poważniejsze zatory płatnicze, niewypłacanie pensji i wynagrodzeń pracownikom na czas, rosnące bezrobocie – pod koniec roku może wzrosnąć aż o 600 tys. osób do nienotowanego od dawna poziomu na przełomie roku 2009/2010 rzędu 18 – 20 proc.

 

Długi, długi…

Tylko w latach 2007 – 2009 dług publiczny Skarbu Państwa wzrósł o ponad 150 mld zł, tylko przez te 3 lata. W 2010 przekroczymy pewnie poziom publicznego zadłużenia Skarbu Państwa w kwocie 800 mld zł łącznie. To prawdziwy rekord szybkości w zadłużaniu w ostatnich latach. Przypomnijmy też, że tegoroczne potrzeby pożyczkowe na razie jeszcze sprzed zapowiedzi nowelizacji to 155 mld zł.

 

Już dziś, w połowie 2009 r., realny deficyt zbliża się do poziomu 50 mld zł. Można go w miarę dokładnie oszacować na poziomie 54 – 55 mld zł. Pod koniec roku może on wynieść równie dobrze 90 mld i przewyższyć słynną już dziurę Bauca. Deficyt budżetu państwa wyniesie w 2009 r. między 6 a 7 proc. PKB, a deficyt sektora finansów publicznych może wynieść na koniec roku nawet 8 do 9 proc. PKB. W tym ostatnim przypadku deficytu sektora finansów publicznych minister finansów informując Komisję Europejską, pomylił się tylko o 14 mld zł – dodajmy: na razie.

 

Żeby przetrwać i dalej funkcjonować instytucje okołobudżetowe będą musiały rozpaczliwie pożyczać, tylko gdzie? Które banki tak chętnie udzielą tych pożyczek? Krajowy Fundusz Drogowy będzie musiał pożyczyć od 10 do 15 mld zł, FUS od 5 do 10 mld zł.

 

Polacy na własne oczy zobaczą wreszcie na przełomie 2009 i 2010 kryzys, w który nie chcą jeszcze uwierzyć. Późną jesienią 2009 r. trzeba będzie po raz drugi nowelizować tegoroczny budżet, bo znów zabraknie 25 – 27 mld zł.

A istotne osłabienie waluty krajowej, które z reguły występuje przy nowelizacji budżetu czy załamaniu się wpływów i dochodów budżetowych, może oznaczać krach w argentyńskim stylu.

Janusz Szewczak - autor jest analitykiem gospodarczym dla www.GazetaFinansowa.pl

 

 

Konsumpcyjny; zbytkowy, bezmyślny; szkodliwy; statystyczny „PKB” bardzo szybko ląduje i rośnie... na wysypiskach śmieci! A jego trwalsze postacie (np. samochody, mieszkania) trzeba najpierw, łącznie, z ogromnymi skutkami ubocznymi, w tym wydatkami, za ogromne pieniądze, wybudować, wyprodukować, a następnie, łącznie, z ogromnymi skutkami ubocznymi, w tym wydatkami, na tego kupno zapracować, po czym, łącznie, z ogromnymi skutkami ubocznymi, w tym wydatkami, za ogromne pieniądze, utrzymywać!

 

PROKONSUMPCYJNA PRODUKCJA I WYNIKŁA Z NIEJ KONSUMPCJA = MOZOLNE, OGŁUPIAJĄCE, SZKODLIWE, PŁATNE ZAJĘCIA; CHOROBY ZAWODOWE, WYPADKI; KALECTWA; RENTY; DOJAZDY; TRANSPORT; WYPADKI; SKAŻANIE, ZATRUWANIE; CHOROBY, KALECTWA; RENTY, ŚMIERĆ = PRANIE MÓZGÓW; OGŁUPIANIE, MARNOWANIE CZASU, WYPACZANIE; SZKODZENIE, POGRĄŻANIE (W TYM, W WIELONASÓB, LUDZI WYBITNYCH) TZW. REKLAMAMI = WYCIĘTE LASY, ZUŻYWANIE ENERGII, ZUŻYWANIE (OGRABIANIE Z NICH BIEDNIEJSZYCH KRAJÓW, PRZYSZŁYCH POKOLEŃ; WYCZERPYWANIE) SUROWCÓW; PRZYCZYNIANIE DO ZWIĘKSZANIA ICH CENY; PRZEWROTY, KONFLIKTY, WOJNY O SUROWCE = KALECTWA; ŚMIERĆ = EMISJA SZKODLIWYCH SUBSTANCJI, POWSTAWANIE ODPADÓW, ŚMIECI; ZAJMOWANIE MSA = SKAŻANIE, ZATRUWANIE = DEWASTACJA ŚRODOWISKA, DEGENERACJA (W TYM NASZEGO) GATUNKÓW = KATASTROFY EKOLOGICZNE; ZMIANY KLIMATYCZNE = ANOMALIE, KLĘSKI, KATAKLIZMY ŻYWIOŁOWE; PLAGI = CHOROBY (ŚMIERĆ); CIERPIENIA, NIESZCZĘŚCIA, TRAGEDIE, POTWORNOŚCI; WYMARŁE ZWIERZĘTA, KATASTROFALNA SYTUACJA NASTĘPNYCH POKOLEŃ, ZAGŁADA ŻYCIA = WYDATKI, DŁUGI; STRATY, PROBLEMY:

 

 

Kto by się tam przejmował co jest za własnym płotem, innymi, przyszłością...

 

 

§          

348 kg  emitowanych pyłów przypada rocznie na jednego człowieka. Źródło: dr Joyce E. Penner z Uniwersytetu Michigan

 

99 mld puszek aluminiowych rocznie wyrzucają Amerykanie Źródło: EPA

 

3 tys. ton farmaceutyków wyrzucają do śmieci Polacy. Źródło: aktualne.pl

 

71 kg odpadów nuklearnych przypada na mieszkańca USA. Źródło: EEC

 

„PRZEKRÓJ” nr 41, 12.10.2006 r.: Waste Isolation Pilot Project (WIPP) to otwarte w 1999 roku składowisko odpadów radioaktywnych. Stworzono je w nieczynnej kopalni soli w Carlsbad, w stanie Nowy Meksyk. Zanim przechowywane tu odpady przestaną być zagrożeniem, minie około 300 tysięcy lat.

 

1,3 mld ton odpadów rocznie powstaje w Unii Europejskiej. Źródło: EEC

 

1,6 mln ton rocznie niebezpiecznych odpadów powstaje w Polsce

 

Rolnictwo przemysłowe jest jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń. Z tego powodu 2,5% obszaru Polski jest narażone na zanieczyszczenia azotanami.

 

 

"ANGORA: ANGORKA" nr 6, 05.02.2006 r.

KOSMICZNE ŚMIECI

Ponad 9 tys. odpadów o łącznej masie ponad 5 mln kg krąży nad naszymi głowami wskutek działalności człowieka w kosmosie.

Od 1957 roku, gdy na orbitę okołoziemską poleciał pierwszy sztuczny satelita Sputnik 1, przestrzeń międzyplanetarna jest coraz bardziej zaśmiecana, co zagraża nie tylko powodzeniu misji naukowych, ale także komercyjnych podróży. Jak obliczyli naukowcy z NASA, za pomocą specjalnie skonstruowanego modelu komputerowego, w drugiej połowie XXI stulecia liczba kosmicznych zanieczyszczeń zacznie gwałtownie rosnąć. W ciągu 200 lat należy spodziewać się ok. 18 kolizji obiektów, z których 10 może mieć katastrofalne skutki.

Obecnie większość krajów prowadzących misje kosmiczne propaguje politykę ograniczania produkcji nowych śmieci. Może się to jednak okazać niewystarczające. Musimy usunąć już istniejące odpadki o dużych rozmiarach z najbliższych Ziemi orbit – ostrzegają badacze.

G.K. na podst. www.onet.pl

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Czwartek 10.11.2011, 17:19

TO BĘDZIE NAJWIĘKSZE SKAŻENIE Z KOSMOSU. PRZEZ ROSJAN

Fobos-Mars awaria satelita upadek paliwo toksyczne skażenie katastrofa

Ekspert twierdzi, że paliwo może nie spalić się w atmosferze.

Rosyjska sonda Fobos-Grunt, która utknęła na orbicie Ziemi z powodu awarii, to tykająca bomba. 11 ton paliwa, które ma na pokładzie to silnie toksyczne substancje - informuje cbc.ca.

Tony toksycznego paliwa, tetratlenku diazotu i hydrazyny mogą zamarznąć, zanim sonda wejdzie w ziemską atmosferę. Wówczas nie wybuchną i nie spalą się w niej. Rozleją się tu, na powierzchni planety - uważa James Oberg, emerytowany pracownik NASA, specjalista w dziedzinie rosyjskiego programu kosmicznego.

Jego zdaniem, jeśli nie uda się przywrócić sprawności sondzie, może się ona okazać najbardziej niebezpiecznym obiektem stworzonym przez człowieka, który kiedykolwiek spadł na Ziemię. Upadek Fobos-Grunt będzie znacznie groźniejszy niż rosyjskiego Marsa-96, który rozbił się w Andach lub amerykańskiego satelity szpiegowskiego USA-193.

Satelita szpiegowski miał na pokładzie zaledwie ok. pół tony zamrożonej hydrozyny. Mimo to władze USA zdecydowały się go zestrzelić, by uniknąć skażenia powierzchni "o wielkości dwóch boisk futbolowych".

NASA cały czas śledzi ruch satelity na orbicie. Zdaniem jej ekspertów, jeśli nie uda się uruchomić silników manewrowych sondy, wejdzie ona w atmosferę ziemską mniej więcej za siedem dni. | WB

 

 

 www.o2.pl | Poniedziałek [05.01.2009, 14:38] 1 źródło

AKUMULATORY ZABIJAJĄ AFRYKĘ

Kraje Trzeciego Świata nęka tajemnicza choroba.

Oprócz zbierających śmiertelne żniwo chorób takich jak AIDS, trwale okaleczających jak polio, pojawiło się nowe zagrożenie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia to ołów z akumulatorów. WHO oskarżyła właśnie centrum recyclingu o zatrucie mieszkańców senegalskiego miasta. Bo niebezpieczne substancje ze składowanych starych akumulatorów skaziły ziemię.

Choroba zaczyna się od wysokiej gorączki - powiedziała Associated Press matka zatrutego ołowiem dziecka. Potem przychodzą drgawki i ślinotok.

W sumie w wyniku podobnie przebiegających zatruć umarło już 18 osób. Pomimo rządowego zarządzenia uprzątnięcia odpadów, szkodliwa substancja wciąż pozostaje w ziemi.

Podobne problemy ma też wiele innych krajów Trzeciego Świata. Tam też zużyte akumulatory składuje się byle gdzie a elektrolit wylewa po prostu na ziemię.

Problem jest poważny, bowiem dla wielu mieszkańców Afryki akumulator jest jedynym źródłem prądu. | AH

 

 

www.o2.pl / www. sfora.pl | Poniedziałek [04.10.2010, 20:20]

CHEMICZNY SZLAM ZALEWA LUDZI W DOMACH. PONAD 120 ZATRUTYCH (WIDEO)

Dramatyczna ewakuacja na Węgrzech. Zagrożony Dunaj.

"Czerwony szlam" - silnie toksyczna substancja zalała tereny pod węgierskim Veszprem. Dwie osoby nie żyją, cztery zaginęły, w szpitalach jest 120 osób - w tym dwie w stanie krytycznym.

Wśród rannych jest 8 strażaków, policjant i żołnierz, którzy udzielali pomocy poparzonym ludziom - informuje gazeta.pl.

Katastrofa to wynik przerwania zbiornika w fabryce aluminium. Ranni mają oparzenia drugiego i trzeciego stopnia.

Trucizna dotarła do co najmniej dwóch miejscowości. Ewakuowano w sumie osiem.

Zalewał domy do wysokości dwóch metrów, wdzierał się do wnętrz, porywał samochody i zwierzęta - dodaje dziennik.

Około 1000 już udało się przewieźć w bezpieczne miejsce.

Na miejscu wypadku znajduje się 30 karetek i kilkadziesiąt jednostek straży pożarnej. W akcji ratunkowej bierze udział ponad 100 żołnierzy z jednostek chemicznych i cztery śmigłowce - informuje "Gazeta Wyborcza".

Czerwony szlam to efekt uboczny produkcji aluminium. Ze zbiornika wyciekło go milion metrów sześciennych, część dostała się już do dopływów Dunaju.

Katastrofa ekologiczna grozi w całym rejonie położonym 50 kilometrów od Balatonu. Samo jezioro nie jest jednak bezpośrednio zagrożone. | JS

 

 

„PRZEGLĄD” nr 19, 14.05.2006 r.

KATASTROFA CO DWA DNI

Dyrektor Państwowego Urzędu Ochrony Środowiska w Chinach, Zhou Shengxian, przyznał, że co dwa dni dochodzi tam do kolejnej katastrofy ekologicznej.

Szybki rozwój gospodarczy Chin w latach 80. i 90. XX w. stał się zmorą tego kraju. To przez niego Państwo Środka musi walczyć z kwaśnymi deszczami, a połowa rzek jest zanieczyszczona. Tylko w tym roku doszło tam do kilku bardzo groźnych katastrof.

Chodzi m.in. o wyciek kadmu do Rzeki Perłowej (na południu Chin) w styczniu i wyciek gazu w Chongqing (w centrum kraju), w wyniku którego trzeba było ewakuować 15 tys. osób.

Zdaniem Zhou Shengxiana, 50% ubiegłorocznych katastrof ekologicznych było związanych z zanieczyszczeniem rzek, a 40% - z zanieczyszczeniem powietrza.

 

 http://info.wiadomosci.gazeta.pl/szukaj/wiadomosci/zatruta+woda  

CHINY NAPRAWDĘ BLISKO | 2008-07-10 20:07

Rozwój czy katastrofa

Nigdzie dotąd w takim tempie i na taką skalę nie odbywał się proces urbanizacji kraju rolniczego. W Chinach w błyskawicznym tempie stawia się gigantyczne metropolie na miejscu wyburzanych starych kwartałów. Rozwojowi przemysłowemu towarzyszy największe na świecie skażenie środowiska.

Zapytana, jak określiłaby przemiany dokonujące się w Chinach, zamiast nasuwającego się słowa "rozwój" - mówi: "kryzys". Ma na myśli gigantyczne skażenie środowiska, zatrutą wodę i ziemię.

Na ożywionych w filmie zdjęciach Burtynskiego oglądamy obrazy jak z science fiction - piękne na swój sposób, ciągnące się po horyzont wysypiska odpadów elektronicznych, zwożonych do Chin z całego świata. Na tych przyszłościowych "polach ryżowych" pracują przy recyklingu pochyleni ludzie w maskach i słomianych kapeluszach. "Kiedy to zobaczyłam, pomyślałam: Boże, przecież to nasza przyszłość. - opowiada Baichwal. - Tak będzie wyglądał nasz świat, jeżeli się nie opamiętamy".

Źródło: Gazeta Wyborcza

 

 http://info.wiadomosci.gazeta.pl/szukaj/wiadomosci/zatruta+woda | 2005-04-18, ostatnia aktualizacja 2005-04-18 00:00

CHIŃSCY ROLNICY WALCZĄ Z TRUJĄCĄ FABRYKĄ NA NOŻE I KAMIENIE

Mieszkańcy chińskiej wioski walczą z trującymi fabrykami. To praktycznie ludowe powstanie przeciwko skorumpowanym urzędnikom

Do Huaxi, wioski w prowincji Zhejiang w Chinach wschodnich, ściągają w ostatnich dniach tysiące ludzi z całej okolicy. Atrakcją są dwa przewrócone autobusy policyjne i mundur policjanta zatknięty na kiju. Zdjęcia przewróconych pojazdów można już znaleźć w chińskim internecie.

 

To pozostałości po bitwie, jaką miejscowi rolnicy stoczyli z policją tydzień temu w niedzielę. Wieś jest na razie górą, policjanci wycofali się, ale rozstawili wokół wioski posterunki i kontrolują przyjezdnych. Dziennikarkę wychodzącego w Hongkongu dziennika "South China Morning Post", której udało się przedrzeć do Huaxi, policjanci zabrali notatki.

 

Wojna toczy się o miejscowy park przemysłowy, a raczej o znajdujące się na jego terenie trzynaście wysoce trujących zakładów chemicznych. Mieszkańcy żądają, by przeniesiono je gdzieś dalej.

 

Parki przemysłowe to chińska specjalność i lokalni urzędnicy stawiają je masowo głównie z powodów prestiżowych. Skargi na trucicieli mieszkańcy Huaxi wysyłali do władz od lat. Pisali w nich, że od wyziewów trudno oddychać, że zatruta jest woda, a dzieci coraz częściej umierają w łonie matek. "Wysychały lasy, góry są gołe. Warzywa przestały nam rosnąć" - lamentowała jedna z mieszkanek Huaxi.

 

Władze wstrzymały pracę fabryk do wyjaśnienia sprawy. Rolnicy na wszelki wypadek rozstawili wokół parku wartę. W ubiegłą niedzielę stało tam dwustu starszych mieszkańców wioski. Noc spędzali w szałasach z bambusa.

 

I właśnie wtedy policja postanowiła usunąć protestujących. Na miejsce przyjechało kilkuset, niektórzy mówią nawet o 3 tys. uzbrojonych funkcjonariuszy. Protestujący nie dali się jednak przepędzić. Wtedy policjanci użyli elektrycznych pałek. Wśród mieszkańców błyskawicznie rozeszła się niepotwierdzona do dziś plotka, że policjanci zabili dwie starsze kobiety. Całe Huaxi - świadkowie mówią o 50 do 60 tys. ludzi - ruszyło warcie na pomoc.

 

Na ogół potulni chińscy chłopi wszczęli regularną bitwę z policją na noże, kamienie i gaz łzawiący. - W wiosce jest wiele domów dwu- i trzypiętrowych. Zewsząd rzucano w nas kamieniami, nie mieliśmy gdzie się schronić - opowiadał dziennikarzom oficer policji. - Niektórzy z kolegów zrzucali z siebie mundury, ale mieszkańcy i tak ruszyli na nas z nożami.

 

Do szpitala w pobliskim Dongyang trafiło 80 osób, w tym 30 policjantów. Policja nie pali się do nowej konfrontacji. - Nie chcemy tam wracać. Ale jeśli władze wydadzą rozkaz, przyjmiemy ten wyrok śmierci na nas i wykonamy, co nam każą - mówi jeden z nich. Mieszkańcy Huaxi nie mają złudzeń - lokalne władze im nie wybaczą. Są przekonani, że urzędnicy, którzy udzielali koncesji na budowę fabryk, zrobili to za udziały w niej. Protestujący nie kryją obaw przed aresztowaniami, ale ustąpić nie chcą.

 

Ratunku wypatrują w Pekinie. Wierzą, że może im pomóc premier Wen Jiabao. W tym roku ogłosił on bowiem nową politykę harmonijnego społeczeństwa. Ma to być kontynuacja polityki szybkiego rozwoju, ale o bardziej ludzkim obliczu, bez towarzyszącej mu dewastacji środowiska i bardziej uważnej na społeczne koszta transformacji. Mieszkańcy Huaxi nie tracą nadziei: - Wygramy, jeśli tylko rząd w Pekinie dowie się, co się u nas dzieje.

Maria Kruczkowska

Źródło: Gazeta Wyborcza

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Piątek 27.01.2012, 19:06

RZEKI ZATRUTE RAKOTWÓRCZĄ SUBSTANCJĄ. LUDZIE WYKUPUJĄ WODĘ

Nie wiadomo skąd wyciekła trucizna.

Miliony mieszkańców prowincji Kuangsi na południu Chin mają zakaz picia wody z lokalnych rzek. W dwóch z nich znaleziono rakotwórczy kadm - donosi "The Telegraph".

W najgorszej sytuacji jest miasto Liuzhou, w którym mieszka prawie 4 mln osób. Skażenie odkryto bowiem m.in. w rzece Liujiang, która jest głównym źródłem wody pitnej dla metropolii.

Władze miasta zapewniają, że woda płynąca z kranów jest oczyszczona i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Mimo to mieszkańcy Liuzhou rzucili się do sklepów i wykupili niemal wszystkie zapasy wody butelkowanej - informuje "The Telegraph".

Opinię publiczną oburzył również fakt, że informacja o skażeniu była ukrywana przez władze przez prawie dwa tygodnie. Wysokie stężenie kadmu w rzekach odkryto 15 stycznia i strażacy próbowali je zneutralizować za pomocą chlorku aluminium, ale z małym skutkiem.

Władze podejrzewają, że kadm może pochodzić z pobliskiej kopalni w mieście Hechi. Jednak na razie nie ma na to dowodów. | BB

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Poniedziałek 07.11.2011, 13:40

REKORDOWY POZIOM SKAŻENIA OŁOWIEM W CHINACH

"Naruszone wszelkie normy".

Ponad 10 proc. gruntów rolnych w Chinach jest zanieczyszczona przez ołów, cynk i inne metale ciężkie.

To poziom, które przekracza wszelkie normy. Po raz pierwszy rządowi eksperci potwierdzili, że problem dotyczy tak wielkiej powierzchni kraju - informuje Reuters.

Wan Bentai z chińskiego resortu ochrony środowiska mówi, że skażenie to efekt osiadania na polach zanieczyszczeń z kominów hut oraz przedostawania się do gleby metali ciężkich w ściekach i odpadach stałych z zakładów przemysłowych.

Miesięcznie odnotowujemy ok. 10 nowych przypadków skażenie. Lokalne władze ignorują zalecenia rządu, bo stawiają rozwój gospodarczy przed ochroną środowiska - mówi Wan.

Chińskich przemysł zużywa rocznie ok. 4,1 mln ton ołowiu – to najwięcej na świecie. Dla człowieka ten metal jest bardzo niebezpieczny: uszkadza nerki oraz układ nerwowy i rozrodczy. | AJ

 

 

 www.wp.pl | PAP | dodane 2008-11-28 (15:35)

ELEKTRONICZNE ŚMIECI GROŻĄ KATASTROFĄ ZDROWOTNĄ

Nieprawidłowe przetwarzanie (recykling) elektronicznych śmieci, tzw. e-śmieci, czyli starych, zużytych już komputerów, telewizorów, czy nawet telefonów komórkowych powoduje ogromne zanieczyszczenie środowiska, a ludność zamieszkująca okolice fabryk odzyskujących cenne metale z e-śmieci wystawiona jest na wielokrotnie zwiększone stężenia toksycznych substancji, co przyczynia się do znacznego pogorszenia zdrowia, donosi "Chemistry World".

Według najnowszych analiz chińskich naukowców, na terenach południowych prowincji Chin stężenie różnych substancji toksycznych we krwi ludzi wielokrotnie przekracza chińską średnią, która i tak odbiega zazwyczaj od światowych norm.

Jest to efekt skoncentrowania w jednym miejscu dużych ilości zakładów przemysłowych, zajmujących się przetwarzaniem odpadów elektronicznych, czyli tzw. e-śmieci.

 

Podczas badań porównawczych, polegających na określeniu stężenia różnych metali ciężkich oraz innych substancji toksycznych we krwi osób mieszkających w Guiyu i porównaniu tych wartości z danymi z innego rejonu Chin, odkryto ciemną stronę tak intensywnego przetwarzania e-śmieci w jednym miejscu. Proces wymaga użycia stężonych kwasów, które rozpuszczają e-śmieci, a dalej wygrzania całości, by móc odzyskać z 1 tony takich śmieci nawet do 200 kg ołowiu oraz około pół kilograma złota.

 

Ilość dzieci, u których stężenie ołowiu przekracza 100, a kadmu 20 miligramów na litr (mg/L), w mieście Guiyu jest dwukrotnie wyższa niż w pozostałych rejonach kraju. Zanieczyszczenie powietrza generowane podczas przetwarzania elektronicznych śmieci wpływa również na bardzo dużą liczbę poronień oraz przedwczesnych narodzin, jakie obserwuje się w okolicach Guiyu.

 

Według naukowców, sytuacja jest bardzo trudna, gdyż przemysł odzyskiwania cennych materiałów z e-śmieci jest bardzo dochodowy - z jednej strony - oraz konieczny - z drugiej (recykling). Niestety, stosowane w Chinach technologie nie zapewniają dostatecznej ochrony nie tylko środowiska naturalnego (ogromna emisja toksycznych substancji również organicznych, takich jak PAH, czy dioksyny do atmosfery), ale również ludzi zamieszkujących okolice fabryk przetwarzających e-śmieci. Co najważniejsze, problem zanieczyszczenia powietrza oraz problem zdrowia ludzi w tych miejscach lawinowo narasta! (meg)

 

 www.o2.pl | Środa [18.02.2009, 11:40] 1 źródło

WIELKA BRYTANIA WYSYŁA TOKSYCZNE ODPADY DO AFRYKI

Co roku trafia tam 940 tys. ton sprzętu elektronicznego z dioksynami i metalami ciężkimi.

W świetle brytyjskiego prawa stary sprzęt elektroniczny powinien zostać oddany do recyklingu lub przekazany krajom rozwijającym się. Praktyka jest jednak inna. Stare brytyjskie telewizory czy komputery trafiają do Afryki, gdzie zalegają jako toksyczne odpady. Co roku z Wysp do Afryki trafia aż 940 tys. ton starego sprzętu elektronicznego. - czytamy w "The Independent".

Gazeta dodaje, że ów sprzęt nie nadaje się do użytku dla Afrykańczyków, którzy chcieliby z niego skorzystać. Z prostej przyczyny - w wielu afrykańskich wioskach nie ma... prądu, tak jak to ma miejsce np. w Nigerii.

Za to zawarte w starym sprzęcie metale ciężkie oraz toksyczne substancje, takie jak dioksyny czy polichlorowane bifenyle, powodują skażenie afrykańskiego środowiska. Co gorsze, przenikając np. do wód gruntowych albo jezior, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia

ludzi. | K

 

 www.o2.pl | Sobota [18.07.2009, 16:01] ostatnia aktualizacja: Sb [18.07.2009, 16:18] 4 źródła

BRYTYJCZYCY ZASYPUJĄ ŚWIAT TOKSYCZNYMI ODPADAMI

M.in. Brazylię i Ghanę.

Kilka firm z Wielkiej Brytanii wywoziło kontenerami niebezpieczne odpady medyczne i elektroniczne na inne kontynenty. Teraz brytyjski rząd musi tłumaczyć się z naruszenia międzynarodowych konwencji - donosi "The Times".

 

O podrzucaniu śmieci z wysp zaalarmowało Ministerstwo Ochrony Środowiska z Brazylii. W 90 kontenerach przysłanych z Wielkiej Brytanii odkryto ponad 1.400 ton odpadów niebezpiecznych dla ludzi i środowiska.

 

Odbiorcy spodziewali się tworzyw sztucznych, nadających się do recyklingu. W kontenerach były jednak zużyte strzykawki, prezerwatywy i pieluchy, przeterminowane leki, a nawet pojemniki z krwią. Odkryto również transport brudnych zabawek z adnotacją: "zdezynfekować przed rozdaniem biednym".

 

Brazylia to prawdopodobnie nie jedyny kierunek eksportu angielskich śmieci. Brytyjskie Ministerstwo Obrony nie było w stanie wyjaśnić dziennikarzom "The Times" jak jeden z urzędowych komputerów znalazł się porzucony na wybrzeżach Ghany.

 

Sprawę toksycznych ładunków wyjaśniają brytyjskie ambasady, a rząd zapowiada zaostrzenie kar za eksport odpadów. | AJ

 

 http://info.wiadomosci.gazeta.pl/szukaj/wiadomosci/zatruta+woda | 2006-09-29 18:45

CHINY - NAJWIĘKSZE WYSYPISKO ŚWIATA

Brytyjskie, ale nie tylko, opakowania jednorazowe, torebki nylonowe i tacki trafiają na chińskie wysypisko pod Kantonem, zabijają ludzi i zatruwają środowisko.

Najpierw państwo Brownowie wdrażali się latami do sortowania śmieci, by ratować naturę. Osobno odpadki naturalne, osobno papiery, szkło i opakowania plastikowe. Teraz dowiedzieli się, że ich plastikowe torby i tacki płyną do Chin. O zatruwaniu biedniejszej części świata przez bogatszą zaalarmowała agencja Asia News, a brytyjski dziennik "Mail on Sunday" prześledził drogę jednego z transportów śmieci odpływających z Liverpoolu do Azji.

 

W Hongkongu przeładowano je na chiński statek i Rzeką Perłową dopłynęły do rzecznego portu w prowincji Guangdong. Stamtąd ciężarówkami przewieziono je na przedmieścia dziewięciomilionowego Kantonu, do miejscowości Lian Jiao.

 

Tam opakowania z Tesco, plastikowe tacki z Sainsbury i torebki od Marksa i Spencera sortuje 30 tys. chłopów przybyłych z całych Chin. Ich dzień pracy trwa 14 godzin, a stawka dzienna 2,7 dol. Ludzie pracują gołymi rękami, widać całe rodziny, czasami z małymi dziećmi. Wybierają i odkładają na bok wszystko co plastikowe. Potem zużyte opakowania są zmywane strumieniem wody pod silnym ciśnieniem. Usuwane chemikalia spływają prosto do dopływu Rzeki Perłowej, którą barwią na czerwono, fioletowo i zielono i płyną dalej do morza.

 

Reszta, czyli 20 proc. brytyjskich śmieci, albo trafia na wysypisko, albo jest palona w piecach lub na świeżym powietrzu. W górę buchają kłęby czarnego trującego dymu. Wysypisko w Lian Jiao to piekło na ziemi. Powietrze cuchnie. Ludzie, którzy tu pracują, wytrzymują dwa do trzech lat, potem wyjeżdżają. - Po powrocie do domu są słabi i chorują - mówi pracujący na wysypisku Len Li Gen. - Kaszlą, cierpią na zmiany skórne, umierają na nowotwory i choroby płuc.

 

Mimo chińskich zakazów odpady sprowadza dwa tysiące miejscowych firm. Za tonę plastiku z wysypiska płacą 360 dol., zarabiają na niej 54 dol.

 

Brytyjscy eksporterzy tłumaczą, że na Wyspach przemysł opakowań nie chce utylizować odpadów, woli stosować surowiec pierwotny. Brytyjskie przepisy nie pozwalają przyjmować na wysypiska plastiku, bo nie rozkłada się on w sposób naturalny. Nie wolno go więc składować w kraju, ale wolno eksportować, jeżeli plastikowe śmieci zostały posortowane i osobno zapakowane. A tym zajmują się konsumenci.

 

O tym, jaka jest skala procederu, świadczy to, że tylko jedna firma Warrant Group wysłała przez rok do Azji 40 tys. ton plastiku. Do Chin trafiają też stare telefony, komputery i sprzęt gospodarstwa domowego.

 

"Jestem zniesmaczona i przerażona" - powiedziała przedstawicielka rządowej agencji ochrony środowiska po przeczytaniu reportażu w "Mail on Sunday". - Sporo odpadów plastikowych trafia do krajów Trzeciego Świata.

 

Rzeczniczka agencji zamierza przyjrzeć się sprawie i jeśli okaże się, że wywożono nie czysty plastik, lecz tzw. odpady mieszane, czyli niedoskonale sortowane, winni poniosą karę.

 

Edward Chan, chiński współpracownik organizacji ekologicznej Greenpeace, apeluje do Zachodu: Wiemy, że macie dobrą wolę, więc sprawdźcie gdzie trafiają wasze śmiecie i nie zatruwajcie nas. 55 proc. wszystkich deszczy spadających na prowincję Guangdong to deszcze kwaśne, zatrute, a dwie trzecie rzek to ścieki.

Maria Kruczkowska

 

Źródło: Gazeta Wyborcza

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Poniedziałek 07.11.2011, 13:40

REKORDOWY POZIOM SKAŻENIA OŁOWIEM W CHINACH

"Naruszone wszelkie normy".

Ponad 10 proc. gruntów rolnych w Chinach jest zanieczyszczona przez ołów, cynk i inne metale ciężkie.

To poziom, które przekracza wszelkie normy. Po raz pierwszy rządowi eksperci potwierdzili, że problem dotyczy tak wielkiej powierzchni kraju - informuje Reuters.

Wan Bentai z chińskiego resortu ochrony środowiska mówi, że skażenie to efekt osiadania na polach zanieczyszczeń z kominów hut oraz przedostawania się do gleby metali ciężkich w ściekach i odpadach stałych z zakładów przemysłowych.

Miesięcznie odnotowujemy ok. 10 nowych przypadków skażenie. Lokalne władze ignorują zalecenia rządu, bo stawiają rozwój gospodarczy przed ochroną środowiska - mówi Wan.

Chińskich przemysł zużywa rocznie ok. 4,1 mln ton ołowiu – to najwięcej na świecie. Dla człowieka ten metal jest bardzo niebezpieczny: uszkadza nerki oraz układ nerwowy i rozrodczy. | AJ

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Poniedziałek [23.11.2009, 08:43] 3 źródła Poleć na: Facebook

ZATRULI SETKI DZIECI TOKSYCZNYMI ODPADAMI

Tysiące osób już nigdy nie odzyska zdrowia.

Za zgodą szwedzkiego rządu koncern Bolidem sprzedał chilijskiej firmie 20 tys. ton osadów zawierających groźne dla zdrowia ołów, arsen i kadm. Chilijski odbiorca pozostawił je jednak niezabezpieczone.

Składowisko stało się miejscem zabaw dzieci, a trujące pierwiastki wywołały u setek ludzi poważne choroby układu kostnego i nerek.

Niedawno wielu poszkodowanych złożyło pozwy do chilijskich sądów o odszkodowanie, a władze zdecydowały o przeniesieniu ponad 7 tys. mieszkańców w inne miejsce.

Szefowie koncernu Boliden nie poczuwają się do odpowiedzialności. Tłumaczą, że transakcja sprzedaży odpadów odbyła się zgodnie z obowiązującym w latach 80. prawem - poinformowała telewizja SVT.

Sprawa wywołała w Szwecji prawdziwą burzę za sprawą filmu "Ołowiane dzieci" Larsa Edmana oraz Williama Johanssona. | K

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Sobota [23.10.2010, 23:12]

POWSTAJE NAJWIĘKSZE ŚMIETNISKO EUROPY. ZATRUJĄ WSZYSTKO

To będzie ekologiczna katastrofa.

Albania, jeden z najbiedniejszych krajów kontynentu, może stać się w niedługim czasie śmietniskiem Europy - zwraca uwagę wyborcza.pl.

W uzasadnieniu można usłyszeć, że wszystko co zostanie wwiezione do Albanii zostanie poddane recyklingowi. Ekolodzy boją się, że mafia zacznie sprowadzać odpady radioaktywne.

Słabość albańskich instytucji i brak wyspecjalizowanych służb celnych i kontrolerów, którzy byliby w stanie sprawdzać zawartość ładunków importowanych odpadów, doprowadzą do tragedii - portal cytuje organizację "Ekolevizja".

Albańska Fundacja Badań Biotechnicznych stwierdziła, że zamiast sprowadzać nowe, rząd powinien uporać się z własnymi śmieciami. Choćby tymi, które zanieczyszczają albańskie wybrzeże.

Z obecnie wytwarzanych 850 tys. ton śmieci i odpadów przetwarza się 4 tys. ton papieru, złomu żelaznego, aluminium i plastiku. Kraj niemal nie prowadzi selekcji odpadów - podkreśla wyborcza.pl.

Stolica kraju, Tirana, ma jedno wysypisko śmieci. Odpadki z reszty kraju wywozi się w przypadkowe miejsca i zwyczajnie pali, ew. wrzuca do rzek lub morza. | JS

 

 

 www.o2.pl / www.sfora.pl | Środa [16.09.2009, 09:42] 2 źródła, 1 wideo

MAFIA ZATAPIA TOKSYCZNE ODPADY U WYBRZEŻY WŁOCH

Ekolodzy twierdzą, że robi to od lat.

Nielegalne składowanie toksycznych odpadów to kokosowy interes. Nic dziwnego więc, że zajęła się nim mafia. Jak informuje BBC, sprawą zatopienia u wybrzeży Włoch statku z radioaktywnymi odpadami zajmuje się tamtejsza prokuratura.

O sprawie poinformował jednego z sędziów zajmujących się mafią jego informator. Wysłany na wskazane przez niego miejsce batyskaf potwierdził, że na dnie leży nieuszkodzony statek. Wokół niego leżą zaś żółte beczki z odpadami oznaczonymi jako niebezpieczne.

BBC dowiedziało się, że jeśli potwierdzi się informacja, że w beczkach znajdują się toksyczne lub radioaktywne substancje, natychmiast rozpocznie się poszukiwanie 30 innych statków, które rzekomo zostały zatopione u wybrzeży Włoch przez mafię.

Greenpeace i inne organizacje ekologiczne od lat tworzą listę statków, które zaginęły w tajemniczych okolicznościach u wybrzeży Włoch i Grecji. | WB

 

 

 www.o2.pl /sfora | 29 czerwca 2009, 10:53:33

GROZI NAM POWÓDŹ E-ODPADÓW!

Jeśli nie zostaną wdrożone efektywne metody kontroli transportu elektronicznych odpadów, kraje rozwijające się staną się światowym wysypiskiem zużytego sprzętu - ostrzegają analitycy firmy Gartner w najnowszym raporcie.

Zgodnie z danymi przedstawionymi w dokumencie "Emerging Markets Are Becoming Dumping Grounds for Secondary PCs", w 2008 r. 37 mln. komputerów zostało odnowionych i wyeksportowanych do krajów rozwijających się. Liczba ta ma wzrosnąć do 2012 r. do 69 mln.

 

Meike Escherich, analityczka Gartnera, mówi: "Chociaż powtórne wykorzystanie należy uznać za lepszą od innych metodą zarządzania odpadami, bez efektywnych narzędzi kontrolnych, eksport [zużytego sprzętu - red.] może być wymówką dla pozbywania się śmieci i składowania toksycznych odpadów w krajach o rozwijających się gospodarkach".

 

Jeszcze kilka lat temu stary sprzęt komputerowy trafiał zwykle na najbliższe składowisko śmieci. Od 2005 r., czyli od daty wprowadzenia w Unii Europejskiej dyrektywy WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment), zużyte pecety muszą podlegać rozbiórce lub przetworzeniu z uwagi na zawartość toksycznych materiałów i substancji.

 

Recykling musi mieć miejsce na terenie Unii, odpadów nie można też wywozić do krajów "trzeciego świata". Tymczasem na początku tego roku działacze Greenpeace wykryli i opisali proceder transportu starego sprzętu z Wielkiej Brytanii do państw afrykańskich.

 

W 2007 r. na całym świecie na złom trafiło prawie 68 mln. pecetów, z czego 15 mln. trafiło w najbiedniejsze rejony globu. Za trzy lata państwa rozwijające będą musiały poradzić sobie z 30 mln. starych komputerów, składowanych tam przez państwa zachodnie.

 

Bez podjęcia działań producenci komputerów zastaną rosnącą liczbę swoich pecetów na wysypiskach śmieci lub w nielegalnych lub źle prowadzonych prywatnych zakładach rozbiórki. Ani jedno ani drugie nie przysłuży się korporacyjnym kampaniom i programom na rzecz ochrony środowiska - uważa M. Escherich.

 

Gartner ma rację, ale...

Tony Roberts, założyciel i szef organizacji non-profit Computer Aid International, zajmującej się przetwarzaniem starych pecetów i dostarczaniem ich na rynki państw rozwijających się, zgadza się z tezami raportu Gartnera, uważa jednak, że producenci komputerów powinni podjąć wysiłek finansowania recyklingu sprzętu także poza granicami Unii Europejskiej.

 

Od czasu obowiązywania dyrektywy WEEE w cenę urządzenia elektronicznego wliczony jest koszt utylizacji zużytego sprzętu. Od stycznia 2009 r. sprzedawcy muszą podawać koszt gospodarowania odpadami - KGO - w cenie urządzeń (nie dotyczy to komputerów, a jedynie sprzętu RTV/AGD).

 

"Płacimy 8 dolarów więcej za każdy komputer, który kupujemy, aby sfinansować proces recyklingu. Wytwórcy pecetów z dumą mówią o recyklingu w Europie, powinni robić to samo w Afryce i Ameryce Południowej. (...) Ich odpowiedzialność [w tym zakresie - red.] kończy się na skale gibraltarskiej" - podkreśla T. Roberts.

 

Organizacja CAI eksportuje przerobione komputery do państw rozwijających się - składa w zasadzie nowe zestawy z działających części zebranych z kilku różnych maszyn i wysyła je kontrahentom. Komponenty zepsute lub nieprzydatne są utylizowane na terenie Unii Europejskiej.

 

 

"NEWSWEEK" 44, 03.11.2002 r.

CAŁY KRAJ W ŚMIECIACH

Mimo restrykcji prawnych obowiązujących od początku roku niebezpieczne odpady wciąż zalewają Polskę.

Chodząc ulicami polskich miast, odwiedzając parki i lasy, pijąc wodę, nie zdajemy sobie sprawy, że niemal na każdym kroku czai się śmiertelne niebezpieczeństwo - trujące odpady przemysłowe. Zawierają metale ciężkie, rozpuszczalniki, oleje, a nawet gotowe trucizny, jak np. toluen. Zamiast do wyspecjalizowanych firm zajmujących się ich utylizacją i zabezpieczaniem, trafiają często w bezpośrednie sąsiedztwo ludzkich domów, a nawet do materiałów konstrukcyjnych, z których owe domy zbudowano.

Ale truje nie tylko przemysł, my sami także zakładamy sobie pętlę na szyję. Od początku lat 90. Polacy kupują coraz więcej urządzeń gospodarstwa domowego. Kiedy urządzenia się psują, wyrzuca się je do śmieci. Według dr. Stefana Góralczyka z Instytutu Mechanizacji, Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie na nielegalne wysypiska może trafić w tym roku na przykład ok. 0,5 mln niebezpiecznych dla środowiska lamp rtęciowych i tyle samo kineskopów zawierających metale ciężkie, jak kadm i cynk. Najgorzej jest w województwie śląskim, dolnośląskim i małopolskim, w których przedsiębiorstwa wytwarzają najwięcej odpadów. Prawo chroniące środowisko w Polsce nie ustępuje standardom europejskim. Od 1 stycznia obowiązuje nowe prawo ochrony środowiska, ustawa o odpadach, ustawa o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, ustawa o obowiązkach przedsiębiorstw w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami. Musieliśmy je przyjąć, by dostosować nasze prawo do unijnego. Przepisy te mają sprawić, że w końcu zaczniemy pić czystą wodę, oddychać świeżym powietrzem, a produkowane przez nas odpady poddane zostaną bezwzględnej utylizacji.

 

Ale jak to często w Polsce bywa, prawo sobie, a życie sobie. Według prawa każda firma kupująca na własne potrzeby świetlówki, komputery, tonery, akumulatory, oleje, farby, a nawet lodówki musi dokładnie przemyśleć, co zrobi z nimi albo z ich opakowaniami po zużyciu. Najczęściej stosowaną praktyką jest przekazywanie odpadów wyspecjalizowanym firmom, zajmującym się utylizacją. W praktyce jednak okazuje się, że wiele z tych firm wcale nie jest "wyspecjalizowanych". Ich działalność sprowadza się bardzo często do odbioru niebezpiecznych substancji, zakopywania w lasach lub magazynowania "na wieki" w przemysłowych halach. Co gorsza, część szkodliwych śmieci trafia z powrotem do obiegu w różnego rodzaju wyrobach, na przykład w betonowych elementach, z których budowane są nasze mieszkania. - Nie jesteśmy jeszcze w stanie przewidzieć oddziaływania tych substancji na zdrowie człowieka w przyszłości - mówi Zdzisław Krajewski, zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. - Toksyczne odpady są rozproszone po całej Polsce, więc ich stężenie rozkłada się równomiernie.

 

Z kolei dr Stefan Góralczyk przywołuje przykład Japonii, w której w latach 60. i 70. odpady masowo wyrzucano do morza. Po kilkunastu latach okazało się, że wśród Japończyków jedzących ryby łowione w zanieczyszczonych akwenach znacznie wzrosła liczba zachorowań na nowotwory.

 

Abba-Ekomed z Torunia to jedna z najdłużej, bo od 1992 roku, działających na polskim rynku firm, które zajmują się utylizacją i recyklingiem, czyli uzdatnianiem odpadów. Odbiera m.in. świetlówki zawierające trującą rtęć. Za każdą sztukę Abba-Ekomed bierze od dostawcy odpadu 1,19 zł. Choć firma jest pod stałą kontrolą Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ), to jednak przez półtora roku stłuczka szklana zawierająca rtęć nie trafiała tam, gdzie powinna, czyli do hut.

 

Sprawa wyszła na jaw w lipcu tego roku, kiedy w siedzibie WIOŚ zaczęli pojawiać się ludzie, którzy w kupowanych od toruńskiej firmy Torbet elementach budowlanych zauważyli podejrzane składniki. - W płytach betonowych dostrzegłem kawałki szkła i jakieś dziwne metalowe pręciki - opowiada Leszek Bednarski. Natychmiast wstrzymał prace przy budowie swojego domu. Wezwani inspektorzy WIOŚ stwierdzili, że w betonie znajdują się fragmenty potłuczonych świetlówek z rtęcią. 28 sierpnia powiadomili o tym prokuraturę. Z ustaleń wynika, że szkło pochodzi z firmy Abba-Ekomed. Wojewoda kujawsko-pomorski, udzielając firmie zgody na działalność, zobowiązał ją do przekazywania zmielonego szkła hutom. Tam odpady miały być przetapiane na surowiec do produkcji zniczy nagrobkowych. Tymczasem Abba podpisała kontrakt z działającą w tym samym mieście firmą Torbet na odbiór stłuczki. Torbet stosował ją jako wypełniacz przy wytwarzaniu betonowych płyt stropowych. Umowa była bezgotówkowa. Abba miała z głowy daleki transport do hut, a Torbet używał darmowego szkła, niestety z domieszką rtęci zamiast żwiru.

 

Według dr inż. Alicji Grodzickiej z Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie w Polsce nie przeprowadzono dotąd żadnych kompleksowych badań nad możliwością wykorzystania szkła ze świetlówek do budowy domów. Podobnych odpadów można co najwyżej używać przy produkcji wiaduktów lub betonowych podkładów pod drogi, a więc konstrukcji, z którymi człowiek nie ma bezpośredniego kontaktu. Torbet złamał te zasady, wykorzystał ok. 400 ton szkła po świetlówkach i trafiły one do kilkudziesięciu odbiorców.

 

- Z uwagi na niewygórowaną cenę kupiłem je nie tylko dla siebie, ale też namówiłem paru znajomych. Teraz żałuję - mówi Przemysław Szymański, który zamierza pozwać Torbet do sądu za złamanie norm technologicznych. Specjaliści z Instytutu Techniki Budowlanej mają wątpliwości, czy wyprodukowany przez Torbet beton będzie wystarczająco trwały.

 

Mariusz Kawczyński, prezes Abba-Ekomed, twierdzi, że jego firma nie miała pojęcia, że beton trafia do płyt stropowych. - Odbiorca zobowiązał się, że wykorzysta szkło zgodnie ze sztuką budowlaną - tłumaczy Kawczyński. Z kolei Grzegorz Drychta, szef Torbetu, całą sprawę nazywa "wypadkiem przy pracy" i twierdzi, że w kontrakcie nie było słowa o tym, że szkło może zawierać rtęć.

 

- W kilku przebadanych dotąd próbkach zawartość rtęci nie osiągnęła stężenia groźnego dla zdrowia ludzkiego, ale kontrola trwa. Nie sposób jeszcze powiedzieć, że ten beton jest bezpieczny - mówi Marek Sadowski z inspekcji ochrony środowiska. Wojewoda kujawsko-pomorski wie o tym, że Abba złamała warunki umowy, przekazując stłuczkę prywatnym kontrahentom zamiast hucie. Ale mimo to nie wypowiedział firmie umowy. - Abba otrzymała ostre wytyczne. Teraz już wysyła stłuczkę do huty i jest pod stałą kontrolą inspektorów - mówi Małgorzata Dysarz, rzeczniczka wojewody.

 

Dr Stefan Góralczyk twierdzi jednak, że rtęć z betonem nie wchodzi w żadną reakcję chemiczną i istnieje możliwość, że po jakimś czasie wydostanie się na zewnątrz. - Pewność, że zagrożenie minęło, będziemy mieli dopiero za kilkaset lat, bo tyle trwa rozkład tego trującego pierwiastka - mówi dr Góralczyk.

 

Wpadka Abby nie jest pierwszą w jej historii. Właściciel większości udziałów w tej firmie, Roman Zamorski, już w 1999 r. dostał wyrok dwóch lat więzienia (w zawieszeniu na 5 lat) za podrzucenie na wysypisko śmieci w Bobrownikach 100 beczek z toluenem. Toksyczny, rakotwórczy i na dodatek wybuchowy odpad pochodził z drukarni w Ciechanowie, która zleciła jego utylizację Abbie. Zamiast tego pod osłoną nocy beczki trafiły na wysypisko. Pracownik firmy Jan Watan zeznał, że wziął za ten nietypowy transport 600 zł.

 

W Polsce działa kilkaset firm, zajmujących się neutralizacją odpadów i ich przetwarzaniem do powtórnego użycia. Nie istnieje jednak żaden rejestr, który pozwoliłby skutecznie kontrolować ich działalność. Firmy rejestrują się w urzędach gminy, ale często ukrywają to, co robią naprawdę.

 

Ktoś na przykład zgłasza jako podstawową działalność naprawę lodówek, podaje jeszcze kilka innych uczenie brzmiących terminów, a dopiero gdzieś na końcu wymienia tajemniczy recykling. - Urzędnik nie wie często, co tak naprawdę zarejestrował na swym terenie - powiada Piotr Widuch, prezes firmy Thornman, jednej z najbardziej znanych spółek parających się utylizacją niebezpiecznych odpadów. Widuch mówi, że w przypadku wspomnianych wyżej lodówek nieuczciwe firmy najłatwiej rozpoznać, analizując oferowane przez nie ceny. Aby recykling (odzyskanie plastiku, metalu, utylizacja freonu) opłacał się, za przyjęcie jednej lodówki trzeba zainkasować od 50 do 100 zł. Tymczasem niektóre firmy gotowe są przyjmować chłodziarki już za 10-15 zł, aby potem, za drobną opłatą dla stróża, podrzucić je np. na miejskie wysypisko.

 

Podobnie jest z tonerami do drukarek komputerowych, które zawierają metale ciężkie i cyjanki potasu. Odebranie jednego tonera powinno kosztować 7-10 zł - w tej cenie zmieszczą się koszty utylizacji. Tymczasem w Polsce działają firmy, które odbierają tonery już za 2 zł od sztuki. Choć zobowiązują się w umowach do ich utylizacji, tak naprawdę przekazują je do powtórnego napełnienia. Aby to zrobić, trzeba jednak otworzyć hermetycznie zamknięte pudełko i w efekcie do atmosfery przedostają się metale ciężkie i cyjanki potasu.

 

Inspektoraty ochrony środowiska zasypywane są coraz to bardziej restrykcyjnymi uregulowaniami prawnymi, powiększa się ich kompetencje, ale w ślad za tym nie idzie nic, co pozwoliłoby skutecznie egzekwować prawo.

 

- Mam w tej chwili 40 inspektorów, a potrzebuję, według najskromniejszych wyliczeń, jeszcze 36 osób, żeby przynajmniej raz w roku skontrolować wszystkie firmy działające na naszym terenie - mówi Waldemar Kulaszka, szef WIOŚ we Wrocławiu. Na niedostatek etatów narzeka nawet Główny Inspektorat. Jak mówi dyrektor Zespołu Inspekcji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Anna Kowalska: - Powinno nas być o jedną trzecią więcej, by odwiedzać nie tylko podejrzane, ale wszystkie firmy.

 

Teraz każdego roku Inspekcja Ochrony Środowiska przeprowadza ok. 17 tysięcy kontroli, w tym prawie 3 tysiące po interwencjach mieszkańców. W Niemczech w każdym z landów zatrudnionych jest od kilkuset do kilku tysięcy kontrolerów. Tamtejszy system kontroli i prewencji budzi tak duży respekt, że od 1994 roku nie było w kraju ani jednego przypadku nielegalnego wysypiska toksycznych odpadów.

 

W Polsce takie wysypiska są ujawniane najczęściej nie przez kontrolerów, ale dzięki lokalnym społecznościom, którym coś nagle zaczyna "śmierdzieć pod nosem". Tak było w Wysokiej koło Częstochowy, gdzie we wrześniu zamknięto składowisko należące do spółki Eko SOS. Prokuratura prowadzi w tej sprawie śledztwo. Również niedaleko Częstochowy, pod Koniecpolem, wybuchła w połowie września afera wokół firmy Izomer należącej do 43-letniego Dariusza Trojanka. Powiadomieni przez mieszkańców inspektorzy WIOŚ z Częstochowy znaleźli w otwartych na oścież magazynach ponad 150 ton złomu z beczek po rozpuszczalnikach, lakierach, farbach - wszystko z metalami ciężkimi. Oprócz tego w magazynach zalegało 270 ton innych śmieci, m.in. przeterminowanych prezerwatyw. Jak się okazało, firma działała bez wymaganych zezwoleń już 6 lat. Teraz Dariuszowi Trojankowi grozi do 5 lat więzienia za przetrzymywanie bez zezwolenia i zabezpieczenia trujących substancji.

 

- I co z tego, skoro to świństwo nadal tam leży, a Trojanek i tak nie ma pieniędzy na utylizację. Sami będziemy musieli za to zapłacić, ok. 300 tys. zł. Wątpię, czy kiedykolwiek uda nam się coś odzyskać od Izomeru - mówi Józef Kałuża, burmistrz Koniecpola.

 

Przypadek spod Koniecpola jest typowy. Odbieranie odpadów to bardzo dochodowy interes, jeśli firma ogranicza się do magazynowania niebezpiecznych substancji. Według wyliczeń Piotra Widucha z zajmującej się utylizacją firmy Thornman z każdych 100 zł zarobionych na odebraniu zużytej lodówki trzeba wydać 70 zł na utylizację.

 

Pokusa jest wielka. Nieuczciwi przedsiębiorcy starają się tracić jak najmniej. Jeśli nawet wpadają, problem pozostaje, bo zazwyczaj nie mają pieniędzy, by zlikwidować nagromadzone latami odpady. Tak jest m.in. we Wrocławiu, gdzie w połowie lat 90. wykryto nielegalne składowisko szkła po świetlówkach, które skupowała firma Almet. Dziś w kontenerach, na obrzeżach miasta, przy ul. Strzegomskiej zalega tysiąc ton świetlówek z rtęcią. Są zabezpieczone w zaplombowanym magazynie, ale wiadomo, że w końcu coś z tym fantem trzeba będzie zrobić.

 

- Jakby tego było mało, odkryliśmy drugie, podobnej wielkości składowisko Almetu w wyrobisku po kopalni barytu niedaleko Wałbrzycha - mówi Waldemar Kulaszka, szef wrocławskiego WIOŚ. Utylizacja dwóch tysięcy ton świetlówek kosztuje ok. 6,5 mln zł. Płacić muszą lokalne samorządy, których na to po prostu nie stać.

 

Ale bywa jeszcze gorzej. W łódzkim sądzie rozpoczęła się rozprawa przeciwko 54-letniemu Andrzejowi Janikowi, który trzymał w domu 50 litrów chemikaliów, by stopniowo wylewać je do kanalizacji. W śledztwie zeznał, że dostawał za to niewielkie sumy na alkohol od właściciela firmy Ekoservice Aleksandra Borowika. Obu mężczyznom za spowodowanie niebezpieczeństwa utraty życia wielu ludzi grozi do 10 lat więzienia. Rzecz jest o tyle ciekawa, że Borowik znany jest Temidzie jeszcze z jednej sprawy. W Łodzi trwa jego proces o zorganizowanie nielegalnego składowiska chemikaliów przy ul. Chocianowskiej. Bez zgody na obrót truciznami, bez ewidencji substancji, właściciel Ekoservice trzymał na swej posesji ponad 30 tys. litrów odpadów: olejów, rozpuszczalników, amoniaku, toluenu, trójchlorku arsenu, azbestu itp. Za tę sprawę grozi mu do 5 lat więzienia. W prowadzonym śledztwie Borowik przyznał, że odpady dostarczały mu firmy z całego kraju. Za przyjęcie substancji brał jedną trzecią ceny, którą właściciele firm musieliby zapłacić w prawdziwej utylizatorni.

 

Paweł Głuszyński, szef Ogólnopolskiego Towarzystwa Zagospodarowania Odpadów, uważa, że kontrola obiegu niebezpiecznych odpadów jest za słaba i dopóki to się nie zmieni, zawsze znajdzie się sposób na ominięcie przepisów. W końcu jak już człowiek wystawi fakturę za fikcyjną utylizację, a odpady wyrzuci do lasu, to pozostaje mu tylko jeden problem: nie puszczać do tego lasu swoich dzieci.

 

Unijni negocjatorzy, próbując przybliżyć nas i nasze środowisko do Europy, skrupulatnie dobierali słowa i paragrafy przy konstruowaniu przepisów ochrony środowiska. Widać, nie wzięli tylko pod uwagę środowiska, w jakim ich regulacjom przyjdzie funkcjonować.

Marek Kęskrawiec

Współpraca Grzegorz Indulski

 

 www.o2.pl / www.sfora.pl | Czwartek [26.11.2009, 11:41] 1 źródło, 1 wideo

ZASYPIĄ NAS TRUJĄCE ELEKTROŚMIECI

Recykling telewizorów i lodówek to w Polsce fikcja.

Polskie firmy nie utylizują zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska przedstawiają dokumenty, z których wynika, że zbierają i przetwarzają tyle starych urządzeń, ile wymagają przepisy, jednak wiele z nich w dalszym ciągu zalega na hałdach śmieci - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Chodzi oczywiście o pieniądze, bo kupno fałszywej dokumentacji może być nawet 10 razy tańsze niż faktyczny recykling elektrośmieci. W efekcie wysypiska nadal zalewane są zużytym sprzętem, który zagraża środowisku i zdrowiu ludzi. Jak to możliwe?

Lodówki są nielegalnie utylizowane przez firmy złomowe, które nie mają zezwolenia na zbieranie odpadów powstałych ze zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Z kolei z monitorów i telewizorów wymontowywane są metalowe elementy, a szkło z kineskopów, które w przetworzeniu jest drogie, składowane jest jako odpad opakowaniowy, czyli np. butelki - wyjaśnia gazeta.

W tej chwili system kontroli proces zbiórki i przetwarzania odpadów nie jest szczelny. Eksperci wskazują, że trzeba stworzyć cyfrową bazę danych, która pozwoli "śledzić" urządzenie od produkcji do utylizacji. | JS

 

 

 http://www.sciaga.pl/tekst/30896-31-recycling

Polskie odpady zgromadzone w jednym miejscu stworzyłyby górę

o długości 1 km i wysokości podwójnego Everestu,

Na polskich składowiskach znajdują się 2 mld ton odpadów przemysłowych

i 4 mln ton odpadów komunalnych,

Codziennie każde duże miasto w Polsce wysyła na składowisko sto ciężarówek z odpadami,

Ilość nagromadzonych odpadów zwiększyła się trzykrotnie przez ostatnie

20 lat,

Zajmowana przez te odpady powierzchnia zwiększyła się dwukrotnie,

40 mln obywateli produkuje rocznie 10 mln ton odpadów komunalnych,

Szacuje się, że rocznie do śmieci trafia ponad 1550 ton baterii

i akumulatorów, 11500 ton farb i 3000 ton farmaceutyków,

130 mln ton odpadów przemysłowych rocznie przybywa w Polsce,

Tylko 222 tys. ton odpadów komunalnych jest kompostowanych (2%); dla porównania w Danii, Szwajcarii i Szwecji 60-80%,

Żeby odpady uległy naturalnej biodegradacji musi minąć kilkaset lat,

Gospodarka odpadami ograniczona jest tylko do składowania odpadów podrzucona jako bomba ekologiczna przyszłym pokoleniom,

Każde 100 kg papieru to średniej wielkości dwa drzewa, przy czym należy wiedzieć, że jedno drzewo produkuje w ciągu roku tlen dla 10 osób,

Każdy z nas wyrzuca w ciągu roku ok. 56 opakowań szklanych nadających się w pełni do ponownego wykorzystania,

Wyrzucone w ciągu roku na całym świecie butelki PET ustawione jedna na drugiej utworzyłyby wieżę o wysokości 28 mln km,

W Polsce rocznie zużywa się 400 mln aluminiowych puszek, które można powtórnie przetworzyć oraz wykorzystać nieskończenie wiele razy; 6 puszek ze złomu to oszczędność energii równej spalaniu jednego litra paliwa,

Każda tona odzyskanej makulatury pozwoli zaoszczędzić 1200 l. wody

w papierni oraz 2,5 m3 przestrzeni środowiska,

Aby wyprodukować 1 t. papieru trzeba ściąć średnio 17 drzew,

Jeżeli każdy z nas wyrzuci na śmietnik tylko jeden słoik to na wysypiska

w całej Polsce trafi rocznie 10 tys. szkła,

Tworzywa sztuczne wyrzucane na składowiska nie ulegają rozkładowi nawet przez 500 lat.

 

 

 www.o2.pl / www.sfora.pl | Poniedziałek [24.08.2009, 06:45] 1 źródło

ZAPŁACIMY SETKI MILIONÓW KARY ZA ŚMIECI

Za dużo odpadów trafia w Polsce na wysypiska.

400 mln zł rocznie - to kara jaką może polska dostać od Unii Europejskiej. A to dlatego, że brakuje nam segregowalni śmieci, ostrzega "Gazeta Prawna". Bez nich nie jesteśmy w stanie spełnić naszych zobowiązań wobec UE w w dziedzinie gospodarki odpadami - mówi "GP" Janusz Mikuła, specjalista ds. ochrony środowiska.

A Polska obiecała, że do 2010 roku ograniczymy ilość odpadów trafiających na wysypiska o jedną czwartą. Reszta powinna śmieci powinna zostać przetworzona.

Przeciętna polska rodzina nie wytwarza więcej śmieci niż francuska czy niemiecka (do 500 kg rocznie), ale z około 12 mln ton śmieci komunalnych, które wytwarza się w Polsce, mniej niż 5 proc. jest przetwarzanych. Na zachodzie Europy na wysypiskach ląduje zaledwie 10 proc. śmieci - pisze "Gazeta Prawna". | JK

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Piątek [02.10.2009, 08:55] 2 źródła

UNIA ZAMKNIE POLSKIE WYSYPISKA

Wywóz śmieci zdrożeje, o ile wciąż będzie je gdzie wywozić.

Do końca roku zostaną zamknięte wysypiska, które nie spełniają norm ekologicznych - pisze gazetaprawna.pl.

Wymaga tego Unia Europejska. Nowe składowiska nie zostaną póki co wybudowane, gdyż krajowy Plan

Gospodarki Odpadami zakłada ograniczenie miejsc, do których będą trafiały śmieci.

Nie wiem gdzie od 1 stycznia będą trafiały nasze odpady komunalne - przyznaje Józef Zajkowski, wójt małej gminy Sokoły w woj. podlaskim.

W innych województwach sytuacja wcale nie wygląda lepiej.

Na terenie województwa lubelskiego ma zostać zamkniętych prawie 100 wysypisk śmieci, w mazowieckim - 42, w dolnośląskim - 30, a w zachodniopomorskim - 11 - podaje gazetaprawna.pl.

Resort środowiska sugeruje samorządom, które stracą swoje wysypiska, wywożenie śmieci do sąsiadów.

Próbujmy przedłużyć istnienie małych wysypisk oraz negocjujemy z sąsiadami możliwość tymczasowego skierowania naszych śmieci do nich - mówi Bartosz Detkiewicz sekretarz Związku Międzygminnego Gospodarka Komunalna w Ełku.

Jako że transport śmieci do odleglejszych składowisk kosztuje, bardzo prawdopodobne, że zwiększą się opłaty

komunalne za wywóz śmieci. | JP

 

[Trzeba przynajmniej utrzymać (a jeszcze lepiej zwiększyć) produkcję śmieci, tzn. przyszłych śmieci, to będzie coraz lepiej... - red.]

 

 

 

 

 http://www.kciuk.pl/Jak-niszczymy-dobre-swieze-jedzenie-na-oczach-glodujacego-swiata-r3130

MARNOTRAWSTWO GLOBALNE

Amerykański sen, łatwość bogacenia się, gdy tylko masz pomysł.

Bądź bogaty, nie licz się z nikim, zarabiaj,

nie współczuj, jedz hamburgery i nie myśl, broń Boże…

 

Kilka słów o tym jak niszczymy dobre świeże jedzenie na oczach głodującego świata.

Zaczęło się kilka lat temu w północnej Ameryce. Powstała tam organizacja mająca na celu ograniczenie podaży ziemniaków po to, aby sztucznie wzrosła ich cena. Namawiali farmerów we flanelowych koszulach w kratę do niszczenia części plonów. Niestety kowboje posłuchali i zrobili co im kazano. Dolary, dolary, dolary.

 

Jedna z filii tej organizacji w samym Idaho tylko w jednym roku zniszczyła ok. 200 tysięcy kilogramów dobrych ziemniaków. Jedynie po to żeby pozostałe były droższe. Jeden z rolników przez kilka dni zakopywał w ziemi zebrane wcześniej ziemniaki o wartości 100 tysięcy dolarów.

 

W samym 2006 roku tylko w USA i Kanadzie organizacja zniszczyła prawie 7 milionów worków dobrych ziemniaków. Efektem ich działania był wzrost cen tego produktu. W zeszłym roku ziemniaki zdrożały w tamtym rejonie o prawie 50 %. Farmerzy się cieszą, bo dzięki temu zarabiają więcej. Dla mnie to oburzające i szalenie niemoralne biorąc pod uwagę, iż ilość kalorii zawartych w zniszczonych ziemniakach jest wystarczająca do utrzymania przy życiu minimum 100 tysięcy głodujących osób. To raptem 1% ludzi umierających z głodu rocznie, ale przecież mowa tu tylko o samych ziemniakach.

 

Nie tylko amerykańscy farmerzy ziemniaczani postępują w tak naganny sposób.

W wielu europejskich krajach ma miejsce niszczenie żywności na jeszcze większą skalę.

Mając świadomość, iż w wielu miejscach na ziemi tacy sami jak my ludzie wciąż umierają z głodu lub zabijają się o jedzenie, nie można nie czuć porażającego rozgoryczenia słysząc o takich rzeczach. Oczywiście pojawiają się głosy mówiące o ekonomii i gospodarce. Na pewno po części mają rację. Ale tylko po części. Chyba, że tylko częściowo chcemy czuć się ludźmi.

 

Nie zawsze jednak chodzi o względy ekonomiczne (czytaj: chciwość, pazerność, żądza zysku). Jest jeszcze jeden powód bezsensownego mimo wszystko niszczenia jedzenia. Marnowania źródła życia ludzkiego na jeszcze większą skalę. Jeszcze głupszy powód. Estetyka żywności. Także jej unifikacja.

 

Duże sieci sklepów tworząc przyjazny wizerunek dla jakże wrażliwego na piękno produktów spożywczych klienta, dba o to, aby ów esteta nie natknął się przypadkiem w ich sklepie na odbiegający od ideału owoc czy warzywo. Zdegustowany mógłby więcej do nich nie wrócić obawiając się ponownego spotkania z, dajmy na to, niewymiarową sałatą.

 

Efekt – średnio ok. 35 % dostarczonych do supermarketów warzyw i owoców ląduje w śmietniku. Lepiej zmarnować tony jedzenia niż narazić klienta na traumatyczne przeżycia. Nikt przecież nie chce patrzeć na krzywe truskawki, nieregularnie wybarwione owoce, przerośnięte ponad ideał pomidory i inne wybryki natury. Jesteśmy na to zbyt wrażliwi. Aby nas chronić jedna z sieci sprzedaje wyłącznie marchewki tak proste żeby dawały się obrać jednym ruchem. Pozostałe zdelegalizowano. Tak o nas dbają. Czekam tylko, aż wprowadzą zakaz zbliżania się do terenów rolniczych, aby nie narażać się na traumatyczne przeżycia związane z gorszącym oglądaniem roślin nieustawowo ukształtowanych przez naturę. Matki będą zasłaniać oczy swoim pociechom przechodząc obok niesieciowego warzywniaka.

Może to i śmieszne, ale przecież w Wielkiej Brytanii prawo zakazuje sprzedaży marchewek o średnicy mniejszej niż jeden centymetr. Nie wolno ich także sprzedawać jeśli są rozszczepione lub posiadają odrosty. Niedługo nikt nie będzie wiedział jak wyglądają prawdziwe marchewki.

W skali ogólnoświatowej najbardziej cierpią banany. To ich właśnie niszczy się najwięcej. Nawet 40 % produkcji to produkcja prosto na wysypisko.

Rolnictwo bardzo się rozwinęło na przestrzeni ostatnich wieków. Obecnie może produkować dowolną liczbę mięsa i zboża przy równoczesnym zachowaniu niesamowicie niskich cen. Konsumenci zazwyczaj nie mają bladego pojęcia co się kryje za niskimi (pozornie) cenami żywności. Sałata nie jest droga. W cenę sałaty jest wliczony koszt jeszcze dwóch sałat przeznaczonych na wysypisko śmieci. Lekki szok! Bo za tanio by było! Klienci nie są świadomi jak wielkie ilości jedzenia lądują na śmietnikach. A że i tak tanio, to sami też nie szanują i część wywalają lekką ręką.

 

Jak ogromne ilości się marnują?

Oto tylko to co wyrzuca się w Wielkiej Brytanii:

70 kg żywności na jednego mieszkańca rocznie

Ogólnie wywala się tam 16,5 miliarda dolarów rocznie.

Jak obliczono jest w tym 484 000 000 zapieczętowanych, dobrych kubków z jogurtem, 27 jabłek na osobę oraz ponad 2,5 miliarda kromek chleba

Wystarcza to na wyżywienie 30 milionów głodujących ludzi!

 

W Europie nie wolno sprzedawać jabłek ważących poniżej 70 gramów. A właściwie dlaczego? Europejskie dyrektywy unifikujące żywność zmusiły w 2008 roku brytyjskiego hurtownika do wyrzucenia 5 tysięcy owoców kiwi bo były o 1 mm węższe niż regulaminowe. Dlaczego ów przedsiębiorca musiał wyrzucić owoce zamiast oddać potrzebującym? Bo groziłaby mu za to grzywna w wysokości 9 tysięcy dolarów. Przepisy takie mają zapewnić w całej Europie wysoką jakość i jednolitość towaru. W wielu przypadkach taniej i łatwiej jest wyrzucić niż komuś oddać. Coś chyba jest nie tak.

 

Niekiedy dzięki amerykańskiej ustawie Dobrego Samarytanina niektórym firmom uda się coś legalnie rozdać. Wtedy się tym bardzo chwalą. Koncern Sainsburg’s trzy lata temu rozdał 6,5 tysiąca ton jedzenia. Dużo? Na pewno niemało i byłby to powód do dumy gdyby nie fakt, że pozostałe 60 tysięcy ton wywalili na śmietnik. Już bez chwalenia się.

 

Inny gigant Marks&Spencer wymaga od swoich dostawców kanapek, aby wyrzucali po dwie skrajne kromki z obydwu krańców chleba. W ten sposób wyrzucają na śmietnik codziennie 13 tysięcy kromek.

 

Takie zjawisko elegancko określa się nadprodukcją.

Elegancko – Nadprodukcja w sektorze gotowej żywności osiąga 56 % produkcji całkowitej.

Po ludzku  – Marnotrawstwo w tej branży jest porażające. Więcej się wyrzuca niż sprzedaje. Ktoś za to musi też zapłacić, więc wartość tego co się wyrzuca wlicza się w cenę tego co się sprzedaje.

 

Chcecie więcej?

Otóż przedstawiam beznadziejnie niehumanitarnego marnotrawcę na skalę globalną.

Najwięcej żywności marnuje przemysł rybny. 40 – 60 % złowionych ryb wyrzuca się do morza. Niestety martwych. Dlaczego? Bo są za małe lub nie ma ich na liście zamówionych gatunków. Obłęd, tragedia i hańba dla Homo Sapiens!

Mało kto chyba zastanawia się nad tym że sami konsumenci ryb ostatecznie wytworzą kolejne odpady rybne i w efekcie końcowym tak pożądane rybie białko, które trafia ostatecznie do naszych brzuszków to jedynie 10 % wyłowionych stworzeń morskich.

Niedługo to się skończy, bo globalne łowiska są na wyczerpaniu i znikną za około 30 lat. Obecnie 90 % dużych drapieżnych ryb już zniknęło z oceanów. Ktoś tu chyba jest idiotą.

 

Takich przykładów jest jeszcze niestety wiele. Marnotrawienie i wyrzucanie żywności rodzi kolejne poważne problemy ekologiczne, ale to już inna historia. Równie ponura.

Podobnych tematów jest też mnóstwo. Ten wydaje mi się szczególnie drażliwy, gdyż dotyka bardzo poważnego zagadnienia jakim jest jedzenie. To podstawowa potrzeba obok oddychania i nie mogę pozostać obojętny skoro marnujemy połowę jedzenia podczas gdy co roku z głodu umierają miliony ludzi.

 

Śmierć z głodu jest powolna.

Na świecie głodują 963 miliony ludzi, czyli co szósty człowiek.

Niedożywienie powoduje 55 % wszystkich zgonów dzieci na świecie.

Codziennie umiera z głodu 20 tysięcy dzieci nic nie wiedząc o 13 tysiącach kromek chleba wyrzucanych na śmietnik przez jedną z bogatych firm.

Co 3,5 sekundy umiera człowiek. Z głodu. Co 5 sekund umiera z głodu dziecko.

Tylko w czasie czytania tego artykułu umarło z głodu 85 ludzi w tym 60 dzieci.

 

Informacje źródłowe to ogólnodostępne wyniki wyszukiwania w google pochodzące ze stron internetowych organizacji humanitarnych, wikipedia, wycinki prasowe, artykuł w piśmie FORUM “Strata świata”, publikacja Nancy Macdonald z Macleans.ca oraz kilka innych pomniejszych źródeł.

 

Przepisy unijne możesz sprawdzić tutaj jeśli mi nie wierzysz: http://eur-lex.europa.eu/

 

Opublikował/a Pihont w dniu Styczeń 9, 2010

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | 1 źródło Piątek [26.03.2010, 20:01]

SKLEPY WYRZUCAJĄ TONY JEDZENIA. TO PRZEZ KLIENTÓW

Na śmietnik trafiają warzywa, mięso i nabiał.

Sieci sklepów na całym świecie odrzucają od 25 do 40 proc. zamówionej żywności. Według Waste & Resources Action Programme w Wielkiej Brytanii na śmietnik trafia rocznie 1,6 mln ton żywności, a w Japonii 2,6 mln ton. Podobnie jest w Polsce. W poniedziałki wyrzucamy nawet 300 kg bananów, pomidory, sałatę i inne nietrwałe owoce. To nawet 500 kg jednego dnia - twierdzą pracownicy sklepu Real.

Podobnie się dzieje w sieciach Biedronka i Carrefour. Zdarza się, że jednego dnia do kontenerów trafia tona mięsa i wędlin - pisze "Rzeczpospolita".

Do śmietnika trafiają też setki opakowań nabiału, a do morza ponownie wyrzucanych jest 40 - 60 proc. łowionych ryb: najczęściej są za małe lub należą do innego gatunku.

Sieci twierdzą, że muszą pozbywać się takiego jedzenia ponieważ klienci nie chcą kupować brzydkich owoców czy warzyw.

Jednak np. w Niemczech konsumenci są gotowi zapłacić dwukrotnie więcej za jabłka ze śladami robaka. Wiadomo bowiem, że urosły bez środków chemicznych i dojrzały na drzewie - pisze dziennik. | TM

 

 

www.o2.pl / www. sfora.pl | Piątek [17.09.2010, 10:17]

SUPERMARKETY POD OSTRZAŁEM. ZA TRUCIE PRZYRODY

Używają za dużo opakowań do jednego towaru.

Władze angielskiego miasta Linconshire żądają, aby supermarkety Sainsbury's zrezygnowały ze sprzedaży w tym mieście produktów "nadmiernie" opakowanych.

Sprawa trafiła do sądu, bo samorząd zarzuca sieci handlowej zanieczyszczanie środowiska - donosi "The Guardian".

Jako przykład urzędnicy wskazują chociażby paczkę wołowiny, która nie dość, że leży w plastikowym pudełku i jest otoczona folią, to jeszcze dodatkowo zabezpiecza ją tektura. Podobnie pakowane są owoce, warzywa czy ciasta i cukierki, a tysiące ton niepotrzebnych śmieci lądują na wysypiskach.

Sainsbury's oskarżono o naruszenie ustawy, która nakazuje, by opakowanie jedzenia było ograniczone do "odpowiedniego minimum" - dodaje "The Daily Mail".

Sąd rozpatrzy sprawę w połowie października. | AJ

 

 

 

 


10. TO JEDNAK DOŻYLIŚMY DO KOLEJNEJ PLAGI – SKUTKÓW WCZORAJSZYCH BŁĘDÓW/TO TYLKO... SKUTKI TRUCIA

 

 

11. GMO (genetycznie modyfikowane organizmy)

 http://www.wolnyswiat.pl/11h2.html

 

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Czwartek [05.08.2010, 11:28]

CHCESZ MIEĆ DZIECI? UNIKAJ TEGO JEDZENIA I PICIA

To zabija twoje plemniki.

Bisfenol A, substancja używana do produkcji plastiku, odpowiada za zmniejszenie liczby plemników i uszkodzenie zawartego w nim DNA - twierdzą amerykańscy naukowcy.

Niestety, jest ona wszechobecna - pełno jej w wyściółkach puszek z napojami i konserwami, w plastikowych butelkach i opakowaniach z żywnością.

Eksperci twierdzą, że bisfenol A można już wykryć w ciałach 90 proc. ludzi. Wiążą go też coraz częściej z bezpłodnością mężczyzn.

Dlaczego? Bisfenol A naśladuje działanie żeńskiego hormonu - estrogenu. W ten sposób zakłóca funkcjonowanie męskiego układu hormonalnego.

Naukowcy postanowili sprawdzić czy istnieje związek pomiędzy stężeniem bisfenolu A w ciele mężczyzny a liczbą i jakością plemników. Okazało się, że tak. Mężczyźni z wyższym stężeniem bisfenolu A mieli o 23 proc. plemników mniej niż ci, u których to stężenie było niskie - twierdzi professor John Meeker z Uniwersytetu w Michigan. - Jednocześnie występuje 10-proc. wzrost uszkodzeń DNA. | WB

 

„PRZEKRÓJ” nr 19, 09.05.2004 r.

TRUJĄCY DEPUTOWANI

Światowy Fundusz na rzecz Ochrony Przyrody przebadał w Strasburgu grupę 39 ochotników deputowanych do Parlamentu Europejskiego. W próbkach ich krwi poszukiwano śladów 101 toksycznych substancji stosowanych w produktach konsumpcyjnych.

Okazało się, że deputowani to chodzące zbiorniki toksyn – u rekordzisty wykryto aż 54 chemikalia z czarnej listy. Zaliczono do niej substancje o działaniu rakotwórczym, powodujące uszkodzenia organów wewnętrznych i systemu hormonalnego. Były tam pestycydy chloroorganiczne na czele ze słynnym DDT zakazanym od 1978 roku, polichlorobifenyle stopniowo wycofywane od 1979 roku i wiele dodatków stosowanych do poprawiania jakości tworzyw sztucznych.

Akcja miała na celu przekonanie Unii Europejskiej do ograniczania produkcji i wycofywania z obiegu szkodliwych produktów, które przez lata pozostają w ludzkim organizmie.

 

„METROPOL” nr 180, 7-9.10.2005 r.

ZATRUTA KREW

W naszej krwi można znaleźć kilkanaście różnych środków chemicznych. Wiele z nich powoduje raka i astmę.

Na zlecenie organizacji ekologicznej WWF holenderskie laboratorium przebadało próbki krwi trzypokoleniowych rodzin (matek, babć i córek) z 12 krajów Europy, w tym też z Polski. Krew uczestników była testowana na obecność 107 groźnych związków, z czego we krwi badanych znaleziono w sumie 73 z nich

We krwi badanych osób znaleziono co najmniej 18 związków chemicznych, które można spotkać w produktach codziennego użytku. Krew uczestników badania zawierała też związki, które dawno już wycofano z produkcji ze względu na ich szkodliwość, np. polichlorowane bifenyle.

Organizacja WWF zaapelowała o zaostrzenie przepisów kontroli substancji chemicznych. | PAP/DD

 

 

 www.interia.pl | Poniedziałek, 22.09.2008 r.

Skandal z mlekiem - 50 tys. chorych dzieci

ZATRUTE MLEKO

Ponad 50 tysięcy dzieci zachorowało w Chinach po spożyciu zanieczyszczonych chemicznie produktów mlecznych - poinformowały władze w Pekinie.

Blisko 13 tysięcy dzieci trafiło do szpitali, przy czym stan 104 pacjentów jest uważany za "ciężki" - podały chińskie media państwowe, powołując się na ministerstwo zdrowia. (...)

Czworo niemowląt zmarło po wypiciu odżywki ze skażonego mleka.

INTERIA.PL/PAP

 

 www.onet.pl | 11:15, 25.10.2005 r.

TRUCIZNA W BŁYSKAWICZNYCH ZUPACH Z TOREBKI

Japońska firma Nisshin dobrowolnie wycofa ze sprzedaży pół miliona błyskawicznych zup z makaronem, podejrzanych o skażenie środkiem owadobójczym. Podczas jedzenia zupy 67-letnia Japonka z zachodniej części Tokio poczuła zapach dziwnej substancji, a później dostała wymiotów i nudności.

Na konferencji prasowej prezes firmy zapewnił, że fabryka nie przechowywała ani nie przechowuje środków owadobójczych. Nie mogło dojść do skażenia zupy na linii produkcyjnej, gdyż jest ona monitorowana przez kamery.

 

Jest to jeden z wielu ostatnio przypadków skażenia żywności sprzedawanej w supermarketach. O ile jednak wielokrotnie znajdowano ślady chemikaliów w pożywieniu pochodzenia chińskiego, tym razem skażone zupy zostały wyprodukowane w fabryce w Japonii. Środki owadobójcze znaleziono wczoraj również w błyskawicznych zupkach innej firmy spożywczej. | IAR, PH

 

 www.o2.pl | Piątek [19.12.2008, 09:31]

SOKI OWOCOWE SĄ RAKOTWÓRCZE

Dodatkowo u mężczyzn mogą wywołać bezpłodność.

Do takich wniosków doszli uczeni i swoje badania opublikowali na łamach Analytical Chemistry.

Napoje owocowe sprzedawane na rynkach takich jak Hiszpania i Wielka Brytania zawierają "stosunkowo wysoki" procent pestycydów - twierdza eksperci.

Jednak najwyższy poziom chemikaliów analitycy wykryli w próbkach pochodzących z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Pestycydy to substancje stosowane do zwalczania szkodników roślin uprawnych, a także robactwa w mieszkaniach, biurach i szpitalach.

Eksperci alarmują, że w większości krajów nie istnieją żadne przepisy regulujące dozwolony poziom pestycydów w sokach i napojach owocowych. | AH

 

 

 www.wprost.pl /Forum „Główne” Autor: Kormak Mak Art

Obecnie około 150 tysięcy funtów uranu skaża wodę, glebę, powietrze i żywność Iraku i Kuwejtu, zaś epidemia raka już zbiera swoje żniwo wśród dzieci obydwu krajów. Niektóre źródła szacują, że w ciągu najbliższych 20 lat umrze około 500 tysięcy obywateli Iraku w wyniku śmiertelnego wpływu pozostałego po tych pociskach pyłu. Zachorowalność na raka w Iraku wzrosła do 6158 przypadków w 1997 z 4341 w 1991, liczba ta może być o wiele wyższa. Z powodu sankcji gospodarczych nie można zapewnić odpowiedniej pomocy medycznej chorym. Sankcje gospodarcze w połączeniu z trującym promieniowaniem, zbombardowanymi szpitalami, zatrutymi zasobami wód pitnych etc. spowodowały w ciągu ostatnich siedmiu lat śmierć 1,7 miliona Irakijczyków, głównie dzieci i ludzi starszych.

 

 

"NEWSWEEK"nr 39, 02.10.2005 r.

ROZCHWIANA

Kobiecość i męskość odejdą do lamusa, jeśli nadal będziemy zatruwać środowisko. W gminie Aamjiwnaang leżącej w kanadyjskim stanie Ontario w ostatnich czterech latach urodziło się osiemdziesiąt sześć dziewcząt, a tylko czterdziestu sześciu chłopców. Na ogół natura dba o to, by na świat przychodziło tyle samo noworodków męskich co żeńskich. Skąd więc ten brak równowagi?

Naukowcy zwrócili uwagę - o czym informuje brytyjski tygodnik "New Scientist" z 3 września - że gmina, w której męscy potomkowie stają się rzadkością, znajduje się w pobliżu dużego kompleksu przemysłowego, produkującego między innymi ftalany. To substancje chemiczne używane do nadawania miękkości wyrobom z plastiku, np. zabawkom czy butelkom dla niemowląt. Ale ftalany mają też groźne dla ludzi właściwości, bo zaburzają działanie naszego układu hormonalnego. Ich skład chemiczny jest bowiem taki, że działają na ludzi jak antyandrogeny, czyli niszczą męskie hormony. Z otoczenia przenikają do krwi, z krwi kobiet w ciąży do płodów, a tam jak niszczące naboje rozrywają testosteron, hormon, który zwykle daje sygnał genom do tworzenia męskiego ciała i odpowiednich dla tej płci narządów seksualnych. W wyniku napaści ftalanów na ludzki układ rozrodczy rodzi się więcej dziewczynek, a chłopcy mają zdeformowane genitalia i cierpią na niepłodność.

 

Endokrynolodzy od dawna alarmują, że tak groźne dla naszego zdrowia substancje jak ftalany są dziś wszechobecne. Znajdują się w wodzie deszczowej i wodzie jezior, w środkach czystości i rozpuszczalnikach, w domowym kurzu i kosmetykach. Są to składniki DDT, pestycydy i wiele innych produktów przemysłu chemicznego. Jedne z nich naśladują działanie kobiecych hormonów - estrogenów, inne blokują działanie hormonów męskich. Powodując zaburzenia płci i kłopoty z reprodukcją, mogą doprowadzić do drastycznego zachwiania równowagi płciowej. Czy świat opanują kobiety?

 

Trzeba pamiętać, że droga ludzkiego zarodka do uzyskania konkretnej płci jest nie tylko skomplikowana, ale i łatwo ulega deformacji. Płeć dziecka nie jest czymś zdecydowanym raz na zawsze od momentu połączenia się plemnika z komórką jajową. Nawet jeśli plemnik wniósł do tej spółki męski chromosom Y, do końca nie wiadomo, czy dziecko narodzi się z wszelkimi cechami chłopca. Bo formowanie płci zależy nie tylko od genów chromosomu Y otrzymanych wraz z plemnikiem, ale też od hormonów wytwarzanych na różnych etapach rozwoju płodu.

 

Przez mniej więcej sześć tygodni od poczęcia wszyscy jesteśmy rodzaju nijakiego. Bezpłciowi. Wczesny płód, niezależnie od tego, czy otrzymał instrukcję na męskie ciało, zawartą w chromosomie Y, czy też nie, nie ma jeszcze określonej płci. Ma natomiast podstawowe wyposażenie dla obu: początki kobiecych jajowodów i męskich nasieniowodów. Dopiero z upływem tygodni geny płci ujawniają swój komunikat. Płód z chromosomem Y zaczyna produkować androgeny, hormony męskie, wśród których najważniejszy jest testosteron. Pod jego wpływem formuje się męskie ciało i mózg. W przeciwnym razie pozostałby kobiecy.

 

Hormony zmieniają między innymi sposób połączeń neuronów w mózgu.

Doświadczenia na zwierzętach pokazują, jak można manipulować płcią mózgu na różnych etapach jego rozwoju. Wstrzykując na przykład żeńskim małpim płodom hormon męski w czasie formowania się ich mózgu, można spowodować, że genetyczne samice będą się w przyszłości zachowywać jak samce i zalecać do samic.

Podobnie obecność we krwi pępowinowej ftalanów (zwanych antyandrogenami) niszczących męskie hormony może doprowadzić do tego, że genetycznie męskie niemowlę przyjdzie na świat z kobiecymi narządami rozrodczymi lub z narządami tak zdeformowanymi, że trudno je zakwalifikować jako męskie lub kobiece.

A że tak się dzieje, dowiodła grupa amerykańskich naukowców z Rochester University w stanie Nowy Jork pod kierunkiem doktor Shanny Swan. Uczeni przebadali 346 kobiet w ciąży wraz z ich męskimi potomkami. We krwi matek przed porodem sprawdzano poziom zanieczyszczenia ftalanami. Noworodkom mierzono genitalia. Wrześniowy numer "Environmental Health Perspective" donosi, że wnioski z badań okazały się przerażające.

 

Chłopcy, których matki miały wysoki poziom ftalanów we krwi, byli 90 razy bardziej narażeni na to, że ich narządy płciowe będą zdeformowane i o wiele mniejsze niż normalne.

Podobne wnioski wyciągnęli autorzy raportu Greenpeace i World Wild Foundation "Prezent na życie. Niebezpieczne chemikalia we krwi pępowinowej". Stwierdzają w nim, że działania substancji chemicznych naśladujących ludzkie hormony są szczególnie niebezpieczne dla organizmu w okresach szybkich podziałów komórek, czyli we wczesnych stadiach rozwoju płodu.

Jeśli jednak hormony mają tak ogromne znaczenie w kształtowaniu płci, musimy mieć świadomość, jaki "prezent na życie" szykujemy swoim potomkom, oferując im już w okresie płodowym pokarm skażony chemikaliami. Pokarm, który zaburza równowagę hormonalną i poczucie, że należą do tej, a nie innej płci.

 

W setkach produktów, z jakimi mamy na co dzień do czynienia, znajdują się nie tylko związki chemiczne niszczące hormony męskie, ale także naśladujące działanie estrogenów - kobiecych hormonów płciowych.

W organizmach ludzkich hormony te są wytwarzane w ilościach precyzyjnie kontrolowanych przez układ gruczołów wydzielania wewnętrznego i związanych z nimi enzymów.

Dodatkowe estrogeny z zewnątrz szkodzą więc zarówno kobietom, jak i mężczyznom. U tych pierwszych zwiększają ryzyko zachorowań na nowotwory piersi, ponieważ przyśpieszają tempo podziałów komórek w tym gruczole. U tych drugich - co wykazali naukowcy z King's College w Londynie - zmniejszają zdolności reprodukcyjne.

 

Prof. Lynn Fraser, kierująca badaniami, przedstawiła jeden z mechanizmów tej destrukcji. Naturalny estrogen, obecny w kobiecych narządach rozrodczych i w spermie, jest potrzebny w procesie zapłodnienia. Przyśpiesza osiąganie dojrzałości przez plemniki i ułatwia im wnikanie do komórki jajowej.

Natomiast estrogeny przedostające się do męskiego organizmu z otoczenia doprowadzają plemniki do stanu pełnej dojrzałości, niezależnie od tego, czy zbliża się moment kontaktu z płcią przeciwną, czy nie.

 

Tymczasem sperma, która nie jest w kontakcie z narządami kobiecymi, szybko traci zdolność do zapładniania i staje się bezużyteczna. Oznacza to zmniejszoną zdolność mężczyzn do posiadania potomstwa.

Okazało się też, że skutki narażenia płodu na szczególnie groźne chemikalia mogą się przenosić na następne pokolenia w sposób, którego naukowcy nigdy nie zaobserwowali. Zwykle konkretny zapis w sekwencji DNA przekazuje cechy rodziców czy dziadków dzieciom lub wnukom. Tymczasem defekty płci w niektórych przypadkach przechodzą do następnej generacji z pominięciem dziedziczenia genetycznego, twierdzą naukowcy z Johns Hopkins University.

Jak to się dzieje, nie wiadomo. Jest to jednak dodatkowy sposób przekazywania kolejnym pokoleniom wad, spowodowanych przez nadmiar sztucznych hormonów w naszym środowisku.

 

Grupa badaczy kierowana przez doktora Matthew Anwaya dowiodła, że niepłodność danej osoby może być rezultatem oddziaływania szkodliwych substancji na nią lub jej praprababkę, gdy ta znajdowała się jeszcze w łonie swojej matki. W każdym następnym pokoleniu (doświadczalnych szczurów) około 10 procent samców było kompletnie niepłodnych, a ponad 90 procent miało zmniejszoną liczbę plemników, choć skażenie chemikaliami, które było tego przyczyną, dotyczyło tylko jednego osobnika w odległej przeszłości.

 

Wobec coraz groźniejszych doniesień o skutkach chemicznego zatrucia środowiska Unia Europejska na początku września wprowadziła zakaz używania ftalanów do zmiękczania plastiku w zabawkach i butelkach na mleko dla niemowląt. Zakaz wejdzie w życie dopiero za rok. W dodatku dotyczy tylko tej jednej grupy związków "hormonopodobnych" i tylko wybranych produktów, w których one występują.

Może to więc oznaczać, że prezent na życie, jaki fundujemy naszym dzieciom, wydając je na świat pełen chemicznych zanieczyszczeń, okaże się prezentem przechodnim. Będzie prześladował także następne pokolenia.

Bożena Kastory

 

 

 

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Niedziela 29.01.2012, 10:43

FAJERWERKI POTWORNIE TRUJĄ POWIETRZE

Normy przekroczone 100 razy.

Dym z fajerwerków, które Chińczycy wystrzelili na powitanie nowego roku znacznie pogorszył stan powietrza w Pekinie - informuje ABC News.

Pomiary przeprowadzone po hucznej fecie z pokazem sztucznych ogni i fajerwerków wykazały aż 1,59 mg drobinek pyłu zawieszonego na metr sześcienny. To oznacza, że normy zostały przekroczone 100-krotnie. Tydzień później poziom opadł do 0,039 mg pyłu na metr sześcienny.

Po krytycznych głosach ekspertów wobec dotychczasowej technologii, władze Pekinu wprowadziły nową metodę badań zanieczyszczeń drobinami pyłu mniejszymi niż 2,5 mikrometrów - zauważa stacja.

Ze względu na swoje niewielkie rozmiary cząsteczki odkładają się głęboko w płucach i są śmiertelnie niebezpieczne. | AJ

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Środa [13.10.2010, 15:29]

NAD POLSKĘ NADCIĄGA DUSZĄCY SMOG. ZOSTAŃCIE W DOMACH!

Chmura pyłu idzie na nas z południa.

Limity zanieczyszczeń przekroczono trzy razy. Najgorzej jest przy granicy z Polską, w okolicach Karwiny, Bogumina i Orłowej.

Czescy meteorolodzy zalecili mieszkańcom Ostrawy i całego województwa morawsko-śląskiego unikanie otwartych przestrzeni ze względu na wysokie stężenie pyłów w powietrzu - ostrzega rmf24.pl.

Stężenie zanieczyszczeń to efekt działania kilkunastu zakładów przemysłowych z regionu: hut, elektrowni i ciepłowni.

Do zmniejszenia emisji władze Czech zmusiły osiem największych trucicieli, proszą też obywateli o ograniczenie w korzystaniu z samochodów.

Osobom z chronicznymi problemami układu oddechowego, chorobami serca, ludziom starszym i małym dzieciom zalecamy ograniczenie ruchu pod gołym niebem - apelują czescy specjaliści. | JS

[PROSIMY NIE ODDYCHAĆ, NIE PIĆ I NIE JEŚĆ (samo nie wychodzenie niewiele pomorze, w tym trzeba wziąć pod uwagę trucie ludzi w pomieszczeniach przez nikotynowców, gdyż zanieczyszczenia dostaną się wszędzie, w tym unoszone z ziemi w późniejszym czasie)... – red.]

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Piątek [15.10.2010, 07:25]

ZABÓJCZY SMOG WISI NAD POLSKĄ. BĘDZIE CORAZ GORZEJ

Tu lepiej nie wychodzić z domów.

We wszystkich miastach aglomeracji śląskiej przekroczone zostały dopuszczalne normy pyłu. Podobnie jest na Żywiecczyźnie i Podbeskidziu. Lekarze ostrzegają: lepiej zostać w domu - informuje "Dziennich Zachodni".

Najgorsza sytuacja panuje w Żywcu i Katowicach. Lekarze ostrzegają astmatyków, ludzi ze schorzeniami serca, osoby starsze i dzieci przed wychodzeniem z domu.

Pyły unoszące się w powietrzu mogą być szkodliwe dla zdrowia: mogą wywołać astmę oraz jej napady, a także zaostrzyć objawy zapalenia oskrzeli i niewydolność oddechową.

Sytuację mógłby poprawić silny wiatr, który rozwiałby smog. Niestety meteorolodzy nie mają dobrych wiadomości - w najbliższych dniach nie ma co liczyć na silne podmuchy wiatru.

Będzie więc coraz gorzej. Tym bardziej, że nad Polskę nadciąga również smog z Czech, gdzie normy zapylenia powietrza zostały już przekroczone trzykrotnie. | WB

 

www.o2.pl / www. sfora.pl | Sobota [13.11.2010, 08:23]

ZATRUTE POWIETRZE ZABIJA PRZY POLSKIEJ GRANICY

Coraz więcej osób trafia do szpitala lub cierpi na astmę.

Co roku zanieczyszczone powietrze zabija w Czechach ponad dwa tysiące osób.

Cząsteczki pyłu powodują problemy z oddychaniem, pracą serca i wywołują nowotwory - informuje aktualne.centrum.cz.

Ze względu na wysokie stężenie pyłu wytwarzanego przez samochody, przemysł ciężki i nieprzyjazne środowisku ogrzewanie w niektórych budynkach czeskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych w Europie, obok Polski, Węgier, krajów Beneluksu, Hiszpanii i Włoch.

Pył bywa zabójczy przede wszystkim dla osób starszych i przewlekle chorych. Jednak jego mikroskopijne cząsteczki powodują też wiele schorzeń, między innymi nowotwory.

Zanieczyszczone powietrze ma także związek z coraz częstszymi przypadkami astmy i alergii wśród dzieci - co trzecie czeskie dziecko jest z tego powodu chore.

Smog sprawia, że do szpitali trafia coraz więcej osób.W ubiegłym roku przyjęto 750 osób z ostra niewydolnością serca i 1200 osób z problemami z oddychaniem spowodowanymi zanieczyszczonym powietrzem. Badanie nie szacuje, ile osób z podobnymi zaburzeniami nie zgłosiło się do lekarza. | WB

 

www.o2.pl / www. sfora.pl | Piątek [29.10.2010, 18:50]

POLACY TRUJĄ SIĘ SAMI. TU NIE PRZEŻYJESZ

Normy przekroczone o 200 procent.

Dopuszczalne normy pyłu zawieszonego, czyli drobnych cząsteczek powstających przy spalaniu, przekroczone są wszędzie - od Częstochowy, przez centrum aglomeracji, po Bielsko-Białą - informuje RMF FM.

Dla okolicy Rybnika oznacz to prawdziwy dramat. Normy przekroczone są tam o 200 procent. Podobnie jest w Wodzisławiu i Zabrzu.

W takim dymie roi się od niebezpiecznych cząsteczek, bo w domowych piecach nadal spala się dosłownie wszystko - węgiel złej jakości, śmieci i odpady - donosi stacja.

Tak złe wskaźniki to również efekt pogody. Jest zimno, nie wieje wiatr. Dymy z kominów opalanych węglem zawisają nad osiedlami przyczyniając się do większego zanieczyszczenia. | MK

[W efekcie wdychamy te trucizny, i skażaniu ulęgają gleby i wody, zarówno otwarte jak i głębinowe, więc również te trucizny pijemy i spożywamy...! – red.]

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Środa 09.11.2011, 10:11

UWAGA! NIEBEZPIECZNY PYŁ NAD POLSKĄ

Lepiej zostań w domu.

Zanieczyszczenie pyłem przekracza na Śląsku 400 proc. normy - alarmuje RMF FM.

Tak jest w Zabrzu.

O ponad 300 proc. normy przekroczone są w Wodzisławiu Śląskim i niewiele mniej w Żywcu, Gliwicach, Katowicach,Tychach i Sosnowcu.

Stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu rośnie, ponieważ w wielu domach nadal są przestarzałe piece, a mieszkańcy spalają w nich złej jakości węgiel – informuje stacja.

Sytuację pogarsza dodatkowo bezwietrzna pogoda oraz brak deszczu.

Pył jest niebezpieczny zwłaszcza dla osób z chorobami układu oddechowego oraz układu krążenia – ostrzegają lekarze.

Ich zdaniem mieszkańcy do minimum powinni ograniczyć wychodzenie z domu, a zwłaszcza spacery z małymi dziećmi. | TM

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Środa 16.11.2011, 13:48

KRAJ SPARALIŻOWANY PRZEZ SMOG I MGŁĘ. POD POLSKĄ GRANICĄ

Ostrzeżenie przed zanieczyszczonym powietrzem.

Gęsty smog daje się Czechom we znaki już prawie tydzień. Mgła paraliżuje ruch na drogach oraz lotniskach.

W nocy na drodze ekspresowej koło Pragi zderzyło się 30 samochodów. Policja nie mogła uwierzyć, że nikomu nic się nie stało - donosi rmf. fm.

Z powodu smogu produkcję musiały ograniczyć również zakłady przemysłowe. Chodzi o to, by nie wypuszczały do atmosfery więcej dymu i zanieczyszczeń.

Najgorzej jest na północy i wschodzie kraju, w Karwinie, Ostrawie, Boguminie i Orłowej. Tam ogłoszono alarm smogowy. Ale wysokie stężenie pyłów zanotowano również w centralnej części Czech - informuje rmf.fm.

Lokalne władze zaapelowały do mieszkańców, by w miarę możliwości nie wychodzili na zewnątrz, a jeśli już muszą wyjść, to powinni jak najkrócej przebywać na powietrzu. Nie mogą również wietrzyć mieszkań, powinni unikać wysiłku fizycznego oraz przesiąść się do komunikacji miejskiej. | BB

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | 15.07.2011, 18:53

ŹRÓDŁO DEPRESJI I SKLEROZY MASZ TUŻ ZA OKNEM

Trwałe zmiany w mózgu.

Chronicznie złe samopoczucie i problemy z pamięcią to wina długiego przebywania w środowisku, gdzie powietrze jest silnie zanieczyszczone - donosi laist.com.

Autorzy badania opublikowanego przez Ohio State University dowodzą, że przedłużone wystawianie organizmu na działanie toksycznego smogu prowadzi do trwałych zmian w mózgu.

W efekcie obniża się zdolność przyswajania nowej wiedzy i pojawia depresja.

Jest to nowa informacja, bo lekarze zwracali dotąd uwagę na zgubny wpływ smogu na układ oddechowy człowieka - dodaje portal.

Testy przeprowadzono na myszach i powietrzu wypełnionym cząsteczkami ze spalin, wyziewów fabrycznych i kurzu. W mózgach myszy pojawiały się zdeformowane komórki, opuchlizna kończyn, a zwierzęta popadały w stan odpowiadający ludzkiej depresji. | JS

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Poniedziałek 14.11.2011, 06:47

ODDYCHANIE POLSKIM POWIETRZEM GROZI RAKIEM

Najgorszy wynik w UE.

Polska znacznie przekracza normy zawartości drobnych pyłów przemysłowych w powietrzu. Grożą nam z tego powodu kary. Rząd po pieniądze sięgnie do kieszeni kierowców – donosi "Rzeczpospolita".

Z nowego raportu Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że obecność rakotwórczych substancji, a zwłaszcza benzo(a)pirenu jest w Polsce najwyższa ze wszystkich państw UE.

W ostatnim roku poziom zanieczyszczenia pyłami powietrza wzrósł o kilkanaście procent. Główną przyczyną była mroźna zima, która spowodowała  wzrost spalania węgla dla ogrzewania domów - dodaje gazeta.

Zatrute powietrze to problem wszystkich dużych miast w Polsce. Np. w Warszawie dzienna norma zawartości pyłów w powietrzu: 950 mikrogramów na m3  jest przekraczana częściej niż 100 razy w roku. Takich dni nie powinno być więcej niż 35.

Dostosowanie dużych zakładów przemysłowych i energetyki do nowej dyrektywy o emisjach przemysłowych będzie kosztowało ok. 20 mld euro – gazeta cytuje wyliczenia Ministerstwa Środowiska.

Za zanieczyszczenie powietrza odpowiada nie tylko przemysł, ale też coraz bardziej transport i tzw. niska emisja, czyli ogrzewanie indywidualnych domów.

Jako, że w Polsce nie ma systemu kar za przekraczanie poziomów dopuszczalnych i docelowych zanieczyszczeń w powietrzu, pieniędzy rząd szukać będzie w kieszeniach kierowców - donosi "Rzeczpospolita".

Chodzi o podwyższenie opodatkowania rejestracji starych samochodów. Gazeta zwraca też uwagę na model niemiecki, gdzie stworzono miejskie strefy tylko dla aut o niskiej emisji.

Dzięki temu w ciągu kilku lat zanieczyszczenie powietrza spadło w przypadku pyłów o 50 proc.– dodaje dziennik. | JS

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Czwartek 24.11.2011, 08:20

GROŹNY PYŁ NAD POLSKĄ. TU NIE MA CZYM ODDYCHAĆ

KE pozywa Polskę!

Pogorszył się stan powietrza nad Małopolską. Aż o blisko 300 proc. przekroczone zostały normy pyłu zawieszonego nad Tarnowem.

Osoby starsze, chore, kobiety w ciąży i małe dzieci nie powinny wychodzić z domów. Należy także unikać wysiłku fizycznego – zalecają lekarze.

Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za niewdrożenie dyrektyw o jakości powietrza.

Domaga się kary dla Polski. Chodzi o niebezpieczne stężenie pyłu (PM 10) nad aglomeracjami. Jest on emitowany głównie przez przemysł i pojazdy - donosi TVN 24.

Jak przypomina RMF FM tak wysokie stężenie pyłów w powietrzu może powodować kaszel, trudności z oddychaniem, zadyszkę. Ma też negatywny wpływ na alergików.

Mocno zanieczyszczone jest także powietrze w Skawinie. Normy przekroczone są również w Krakowie.

Zawartość pyłu zawieszonego w Tarnowie wynosi 145 mikrograma/m3, Krakowie-Nowej Hucie - 102, Skawinie – 95, Olkuszu - 62, Krakowie-Kurdwanowie - 65, Trzebini - 43, Nowym Sączu - 35 i w Zakopanem - 22. | TM

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Wtorek 14.02.2012, 09:22

GIGANTYCZNE STĘŻENIE PYŁU NAD POLSKĄ. 1500 PROC. NORMY!

Ostrzeżenie dla mieszkańców.

Bardzo wysokie stężenie pyłu na Śląsku utrzymuje się już od kilku dni. W Wodzisławiu Śląskim dobowe normy zostały przekroczone w ciągu ostatniej doby o prawie 1500 proc., w Zabrzu o 1128 proc., w Rybniku o 992 proc. i w Sosnowcu o 906 proc. - donosi "Rzeczpospolita".

Problem ma też Częstochowa (400 proc. normy), Cieszyn (344 proc.) i Dąbrowa Górnicza (336 proc.).

Powód to opalanie domów węglem oraz spalanie śmieci w domowych piecach.

Pył zawiera dużo szkodliwych a nawet toksycznych substancji, m.in.: drobinki węgla, siarczany, azotany, chlorki, a także wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, dioksyny i furany - informuje "Rzeczpospolita". | BB

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Wtorek 14.02.2012, 09:22

GIGANTYCZNE STĘŻENIE PYŁU NAD POLSKĄ. 1500 PROC. NORMY!

Ostrzeżenie dla mieszkańców.

Bardzo wysokie stężenie pyłu na Śląsku utrzymuje się już od kilku dni. W Wodzisławiu Śląskim dobowe normy zostały przekroczone w ciągu ostatniej doby o prawie 1500 proc., w Zabrzu o 1128 proc., w Rybniku o 992 proc. i w Sosnowcu o 906 proc. - donosi "Rzeczpospolita".

Problem ma też Częstochowa (400 proc. normy), Cieszyn (344 proc.) i Dąbrowa Górnicza (336 proc.).

Powód to opalanie domów węglem oraz spalanie śmieci w domowych piecach.

Pył zawiera dużo szkodliwych a nawet toksycznych substancji, m.in.: drobinki węgla, siarczany, azotany, chlorki, a także wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, dioksyny i furany - informuje "Rzeczpospolita". | BB

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Środa [08.12.2010, 06:19]

GIGANTYCZNA TOKSYCZNA CHMURA NAD TEHERANEM

Ludzie próbują z nią walczyć. Są bezsilni.

Smog na Teheranem jest już tak wielki, że do walki z toksyczną chmurą wysłano samoloty, by polewały ją wodą. 80 tysięcy litrów nie starczyło. Deszcze nie spadł.

Ludzie dalej wdychają śmiertelne toksyczne związki.

Naukowcy szukają rozpaczliwie wyjścia z sytuacji. Chcą albo wywołać deszcz, albo stworzyć w chmurze sztuczne korytarze, dzięki którym wiatr mógłby rozgonić

zanieczyszczenia - donosi presstv.ir.

Tymczasem coraz więcej ludzi trafia do szpitali. Zamykane są szkoły, uniwersytety, wstrzymywany jest ruch samochodowy - wszystko na nic.

Według badań w niektórych dzielnicach miasta powietrze "jest kompletnie zatrute tlenkiem węgla, dwutlenkiem siarki, azotem, ozonem i innymi cząsteczkami

zawieszonymi w powietrzu" - pisze "Gazeta Wyborcza".

Niektórzy eksperci twierdzą, że gigantyczny smog to uboczny efekt sankcji nałożonych na Iran. Kraj ten rozpoczął własną produkcję benzyny ze względu na

embargo. I właśnie jej niska jakość może powodować tak duży wzrost trucizn w powietrzu. | MK

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Wtorek 10.01.2012, 08:11

PEKIN SPARALIŻOWANY. POZIOM ZANIECZYSZCZEŃ POZA SKALĄ!

Ponad 150 lotów z i do Pekinu zostało odwołanych, gdy gruba chmura gęstego smogu okryła miasto. Chińskie władze twierdzą, że wszystko jest w porządku. Z danych stacji pomiarowej w amerykańskiej ambasadzie wynika jednak, że poziom zanieczyszczeń nie mieści się na skali - informuje news.com.au.

Dane amerykańskiej stacji pomiarowej przy ambasadzie w Pekinie, które mierzą stężenie cząsteczek pyłu o rozmiarach poniżej 2,5 mikrometra (tych najbardziej szkodliwych dla zdrowia), wykazują, że sytuacja jest dramatyczna.

Według używanego wskaźnika, gdy stężenie cząsteczek przekroczy poziom 150 określa się je jako niezdrowe, powyżej 200 - jako bardzo niezdrowe, powyżej 300 - jako niebezpieczne dla życia. Dzisiaj jednak poziom zanieczyszczeń przekroczył 500 - wskaźnik "wyszedł" poza skalę!

Skąd takie rozbieżności między chińskimi a amerykańskimi pomiarami? Chińczycy mierzą jedynie zanieczyszczenie powietrza cząsteczkami o wielkości powyżej 10 mikrometrów - wyjaśnia portal. | WB

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Czwartek [24.11.2011, 11:34]: Polskie zakłady są w Top 20 największych trucicieli Europy. Do Polski należy też pierwsze miejsce w tym zestawieniu - wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska. Eksperci wyliczyli, że zanieczyszczenie powietrza z zakładów przemysłowych kosztowało Europę w ostatnim roku 169 mld euro. | TM

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Piątek 02.12.2011, 07:06

TO ONI NAJBARDZIEJ TRUJĄ ŚWIAT

5 państw odpowiada za połowę emisji dwutlenku węgla.

Chiny, USA, Indie, Rosja i Japonia - to te pięć państw odpowiada za połowę emisji gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla i metan, które są głównym powodem globalnego ocieplenia - wynika z najnowszych danych przedstawionych na konferencji klimatycznej w Durbanie. W zestawieniu uzwględniono 176 krajów.

Na czele listy największych trucicieli są Chiny, które kilka lat temu przyćmiły w tej dziedzinie USA. Wprowadzają one do atmosfery 9441 megaton gazów cieplarnianych, dwutlenku węgla, metanu i podtlenku azotu.

USA produkuje rocznie 6539 megaton gazów cieplarnianych, Indie - 2272.45 megatony, Rosja - 1963 megatony, Japonia - 1203 megatony.

Kolejne państwa na liście największych trucicieli to Brazylia, Niemcy, Kanada, Meksyk i Iran. Łącznie pierwsza dziesiątka tego niechlubnego rankingu wprowadza do atmosfery trzy czwarte wszystkich gazów cieplarnianych. | WB

 

 www.o2.pl | Niedziela [22.03.2009, 19:52] 1 źródło

SKAŻONE POWIETRZE ZABIJA CO ROKU MILIONY LUDZI

Tak twierdzi Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).

Zanieczyszczenie powietrza powoduje śmierć dwóch milionów osób rocznie - informuje WMO.

Według tej agendy ONZ, zanieczyszczenie skraca życie Europejczykom o 4-36 miesięcy, a średnia wynosi 9 miesięcy.

Toksyczne gazy i cząsteczki emitowane do atmosfery mają bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie ludzkie - podkreśla dyrektor generalny WMO Michel Jarraud.

WMO dodaje, że sytuację pogorszy globalne ocieplenie. Powietrze będzie bardziej skażone przez upustynnienie wywołujące liczne burze piaskowe. Będzie też mniej opadów. | JK

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Niedziela 13.11.2011, 21:41

SUSZE I POWODZIE? TO PRZEZ BRUDNE POWIETRZE

Tak ludzie ściągają na siebie katastrofy.

Wzrost zanieczyszczenia powietrza i atmosfery bardzo silnie wpływa na nasz klimat.

Zmniejsza się ilość opadów w suchych regionach i zwiększa ilość opadów deszczu, śniegu i burz w wilgotnych regionach globu – twierdzą badacze z  University of Maryland.

Z ich badań wynika, że sadze, kurz i inne drobne cząsteczki w atmosferze wpływają na pogodę i klimat.

Badania trwały 10 lat. Odkryliśmy po raz pierwszy, że skład powietrza wpływa na intensywność opadów i grubość chmur – twierdzi profesor Zhanqing Li, kierownik badań.

Za susze i powodzie odpowiadają także inwestycje przemysłowa np. elektrownie i zakłady przemysłowe.

Trzeba pilnie skontrolować emisję siarki, azotu i emisji węglowodorów - twierdzi Steve Ghan z Pacific Northwest National Laboratory. | TM

 

 

 

 

 www.twojapogoda.pl (24.04.2010/10:25)

ŚCIANA PUSTYNNEGO PIASKU NAD BURKINĄ FASO

- Gigantyczna burza piaskowa panowała przedwczoraj nad afrykańskim krajem Burkina Faso. Co ciekawe nie jest on położony na Saharze, lecz na obszarach Sahelu, czyli na rolniczym pograniczu pustyni i sawanny. Te niecodzienne zjawisko zostało uwiecznione przez satelitę meteorologicznego Aqua na zdjęciu, które zamieszczamy pod artykułem. Najbardziej ciekawą częścią burzy piaskowej jest jej przednia ściana, która przemieszcza się na południe. Na zbliżeniu widoczna jest w pełnej okazałości. Wędrówka ściany piasku jest imponująca, ponieważ potrafi się ona przemieszczać z prędkością 70 kilometrów na godzinę i raczej trudno jest przed nią uciec. W pustynnym piasku pogrążyła się cała zachodnia i północna część Burkiny Faso. W większych miastach położonych na północy kraju na skutek zamieci piaskowej temperatura zaczęła się obniżać. Przed jej nadejściem w cieniu było nieznośne 45 stopni, natomiast podczas jej panowania ochłodziło się aż o 10 stopni. Piasek unoszący się w powietrzu i wnikający dosłownie wszędzie, sprawił iż mieszkańcy zmuszeni byli ukryć się w domach. Przerwano prace na polach uprawnych, ponieważ podczas zamieci nie było widać niczego już w promieniu kilku metrów. Burza piaskowa dotarła nad Burkinę Faso i Niger znad rozległych pustynnych obszarów Mali i Mauretanii. To obecnie najgorętsze miejsca w Afryce i zarazem na całym świecie. Jak daleko jest w stanie zawędrować taka ściana piasku? Zazwyczaj przemierza kilkaset kilometrów. W tym przypadku było to około pół tysiąca kilometrów aż piasek sięgnął północnej granicy lasów deszczowych rozciągającej się przez północne regiony Ghany i Wybrzeża Kości Słoniowej. Poniżej publikujemy omawiane zdjęcie.

 

 

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Niedziela [09.05.2010, 22:17]

W POWIETRZU WISI COŚ GROŹNIEJSZEGO OD WULKANICZNEGO PYŁU

Silniki samolotów nie mają z nim szans.

Pył piaskowy, który wiatr unosi z Sahary nad Europę, jest bardziej niebezpieczny dla samolotów niż pył wulkaniczny. Dodatkowo jego koncentracja jest dużo większa niż w chmurze pyłu znad Islandii - donosi RMF FM.

Stacja powołuje się na Giana Paolo Gobbi z włoskiego Instytutu Wiedzy o Atmosferze i Klimacie, który zauważa, że pył z pustyni utrzymuje się nad południem Europy średnio przez 3 miesiące każdego roku.

Naukowiec twierdzi, że choć ziarnka piasku z Sahary mają podobną wielkość do cząstek w pyle wulkanicznym (nieco powyżej mikrona) to z ich powodu nigdy nie wstrzymywano ruchu lotniczego.

Gobbi przypomina, że koncentracja pyłu wulkanicznego zaraz po erupcji wynosi 30 mikrogramów na metr sześcienny i po kilku godzinach zmniejsza się już do 10 mikrogramów.

Tymczasem w przypadku pyłu pustynnego jest to 100 mikrogramów na metr sześcienny, a koncentracja zmniejsza się dużo wolniej.

Gdy wiatr znad północnej Afryki, sirocco, jest silny, na liściach drzew, szybach i balkonach w miastach południowych i środkowych Włoch osadza się charakterystyczny czerwony pył. Sirocco wieje zwykle na wiosnę, a gdy zdarza się w zimie powoduje opady czerwonego śniegu - wyjaśnia RMF FM. | AJ

 

www.twojapogoda.pl (29.11/14:20)

AFRYKAŃSKA SAWANNA SILNIE PUSTYNNIEJE

- W kolejnym już wydaniu prestiżowego pisma Geophysical Research Letters naukowcy zajmują się wpływem burz piaskowych i pyłowych na widoczność i gospodarkę w krajach zachodniej Sahary i Sahelu. Od wielu lat w tej części Czarnego Lądu obserwuje się pogłębiające się pustynnienie. Ma to związek z coraz częstszym i silniejszym przemieszczaniem się pustynnego piasku na zachód w kierunku wód Oceanu Atlantyckiego. Największe ilości piasku opadają na Mali, Mauretanię i Senegal. Piasek wędruje jeszcze dalej, aż po Wyspy Zielonego Przylądka, czyli miejsce, gdzie rodzą się tropikalne cyklony, które następnie docierają do Ameryki Północnej i Środkowej. Prowadzone od kilku lat badania wykazały, że saharyjski piasek ma olbrzymi wpływ na aktywność cyklonów, wciąż jednak brak szczegółowych danych na ten temat. W najbliższych latach prowadzone będą dalsze pomiary i wówczas z pewnością dowiemy się więcej o tym wciąż zagadkowym zjawisku. Coraz częstsze burze piaskowe w Mali, Mauretanii i Senegalu powodują olbrzymie spustoszenie na przykład w transporcie. Częściej niż w wielu ostatnich latach trzeba odwoływać rejsy na miejscowych lotniskach, częściej też piasek zasypuje jedyne drogi dojazdowe do niektórych miejscowości. Przez wszędzie wnikający piasek ludzie skarżą się na problemy z układem oddechowym i krążenia, a także częściej zdarzają się przewlekłe choroby oczu. Jednak pustynnienie ma także wpływ na gospodarkę. Zielone oazy zaczynają zanikać, a jałowy piasek wgryza się coraz głębiej na południowy-zachód, opanowując rolnicze obszary Sahelu między innymi w Burkina Faso, Nigrze i Gwinei, czyli tam, gdzie dotąd rosły bujne lasy równikowe, które obecnie zaczynają być zastępowane przez saharyjski piasek.

 

 

www.o2.pl | Czwartek [14.05.2009, 16:26] 7 źródeł

W TYCH MIASTACH BĘDZIESZ ODDYCHAĆ KOKAINĄ I LSD

Haust powietrza w Barcelonie i Madrycie zawiera nie tylko zwykłe zanieczyszczenia ale także ślady kokainy i innych narkotyków - wynika z badań hiszpańskiej Najwyższej Rady Badań Naukowych.

W powietrzu w obu miastach specjaliści wykryli obecność związków z grup amfetamin, opiatów, kannabinoidów, a nawet kwasu lizerginowego, spokrewnionego z LSD. Badania przeprowadzone zostały w miejscach, w których często spożywane są narkotyki. Ich stężenie w powietrzu znacznie zwiększało się w weekendy.

W hiszpańskich miastach stężenie kokainy w powietrzu okazało się ponad osiem razy większe niż w Rzymie - powiedział Mar Viana, współautor badań.

Spożycie kokainy i haszyszu w Hiszpanii jest obecnie najwyższe w Europie - wynika z danych

Departamentu Stanu USA. | TM

 

 www.onet.pl | PAP, POg/ 24.10.2008 r.

W POLSCE JEST NAJWIĘCEJ ALERGIKÓW NA ŚWIECIE

W Polsce odsetek alergików należy do najwyższych na świecie - wynika z badania "Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce - ECAP 2008", którego wyniki ogłoszono podczas konferencji na warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Alergia sprzyja innym chorobom i upośledza jakość życia. Jak mówił prof. Bolesław Samoliński, mamy jeszcze dużo do zrobienia, jeśli chodzi o rozpoznawanie, leczenie i monitoring chorób alergicznych, w których układ odpornościowy zbyt energicznie reaguje na uczulające substancje. Ważna jest także edukacja.

W zależności od regionu i płci, cechy alergii deklaruje nawet 40 procent respondentów, stany zapalne błony śluzowej nosa występują u ponad 35 procent populacji niektórych wielkich miast, alergiczny nieżyt nosa - u 25 procent, rozpoznana astma - u 10 procent.

Całoroczne nieżyty nosa aż 8-krotnie zwiększają ryzyko astmy, a ta z kolei jest jednym z najwyższych czynników ryzyka rozwoju przewlekłej choroby płuc. Spośród respondentów, u których rozpoznano astmę w programie ECAP, tylko 30 procent miało postawione prawidłowe rozpoznanie przed włączeniem ich do badań. Nierozpoznanych jest więc około 70 procent przypadków, zarówno wśród mieszkańców miast, jak i terenów wiejskich.

Ponad 40 procent badanych w ambulatorium programu ECAP respondentów ma dodatnie testy na powszechnie występujące alergeny, a zmiany skórne deklaruje od 40 do 45 procent Polaków. Wyniki te pozwalają również wstępnie ocenić wpływ czynników środowiskowych na choroby alergiczne - sprzyja im bierne i czynne palenie oraz spaliny samochodowe.

Szczegółowa analiza wykazała, iż osoby, które cierpią z powodu chorób alergicznych, ale o tym wcześniej nie wiedziały, mają we własnych domach wiele czynników nasilających alergię: pierze, dywany, zwierzęta.

Badanie ECAP 2008 zrealizowane zostało przez Zespół Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pod kierownictwem prof. Bolesława Samolińskiego. To jedyny tego typu projekt badawczy w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zbieranie danych trwało trzy lata, a wyniki oparto na osobistych ankietach przeprowadzonych u ponad 22,5 tys. osób z 9 regionów Polski, z czego jedna czwarta przeszła dodatkowe, szczegółowe badania lekarskie.

Metodologię oparto o ankiety ECRHS II i ISAAC, dzięki czemu wyniki uzyskane w Polsce mają światową rangę i wiarygodność. Bardzo dużą dokładność zapewniła aż 400-pytaniowa ankieta. Po raz pierwszy zastosowano do zbierania danych nowatorskie rozwiązania technologiczne, oparte na całkowitej informatyzacji systemu, wspartego telekomunikacyjnymi technikami z 4-stopniowym systemem kontroli ich jakości - wszystko własnymi siłami polskich ekspertów.

 

 www.interia.pl | Poniedziałek, 27 października (06:44)

KAŻDY Z NAS ZOSTANIE ALERGIKIEM

Łzawienie oczu, ciągły katar, wysypka i problemy z oddychaniem - te nieprzyjemne dolegliwości odczuwa coraz więcej z nas. Dziś prawie co drugi Polak ma alergię - wynika z najnowszych badań ECAP ("Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce") przeprowadzonych przez Uniwersytet Medyczny w Warszawie, czytamy w dzienniku "Polska".

- W naszym kraju jest największy odsetek alergików na świecie. Każdy z nas prędzej czy później zachoruje na alergię - mówił na konferencji prof. Bolesław K. Samoliński, kierownik badania.

 

Wyniki badań są zatrważające - aż 40 proc. Polaków cierpi na alergię, u 35 proc. zdarzają się stany zapalne błony śluzowej nosa, a alergiczny nieżyt nosa, który może prowadzić do astmy, ma co czwarty badany.

 

Astma, czyli przewlekłe zapalenie oskrzeli wywołane przewlekłą alergią, jest dziś naszym największym problemem zdrowotnym. Choruje na nią aż 3 mln rodaków. - Przy tym aż 70 proc. astmatyków nie wie, że jest chorych - alarmuje prof. Samoliński.

 

Astma atakuje ludzi młodych. Z danych GUS wynika, że w grupie osób do 29. roku życia jest najczęstszą chorobą przewlekłą. To choroba cywilizacyjna. Dziś na świecie choruje na nią aż 300 mln ludzi, a w ciągu kolejnych 15 lat ich liczba wzrośnie o kolejne 100 mln. Astma jest chorobą śmiertelną. W jej wyniku w Europie co godzinę umiera jedna osoba.

 

Alergolodzy oceniają, że najczęściej na astmę chorują palacze i mieszkańcy dużych aglomeracji. W mieście astmę ma 18,4 proc. dzieci i 13,2 proc. dorosłych, podczas gdy na wsi odpowiednio 6 proc. i 4,2 proc.

 

W Polsce najwięcej astmatyków mieszka we Wrocławiu. - Podejrzewamy, że jest to związane z powodzią, która miała miejsce kilka lat temu. W zalanych domach zagnieździł się grzyb i stąd tyle nowych zachorowań - mówi "Polsce" prof. Samoliński.

 

Najlepiej jest we wschodniej części kraju. Z badań wynika, że najmniej chorych na astmę mieszka w okolicach Zamościa i Krasnegostawu.

 

Astmę trzeba leczyć - alarmują lekarze. Bo nieleczona oznacza poważne kłopoty - nie tylko zdrowotne, ale też np. w pracy. Astmatycy się nie wysypiają i pracują mniej wydajnie. Co roku unijna gospodarka z tego powodu traci aż 9,8 mld euro. Do tego dochodzą koszty związane z nieobecnością w pracy i szkole - astma była przyczyną absencji u co piątego dorosłego i u co drugiego dziecka.

 

- A przecież mamy dobre refundowane leki na astmę, które umożliwiają choremu w miarę normalne życie. Problem w tym, że mało kto je dostaje, bo nasi lekarze rodzinni nie potrafią diagnozować astmy - mówi "Polsce" prof. Jerzy Kruszewski, krajowy konsultant w dziedzinie alergologii.

 

Dlatego specjaliści biją na alarm: jeśli chory zauważy u siebie niepokojące objawy, jak częste przeziębienia czy świszczący oddech, powinien jak najszybciej iść do specjalisty, a nie leczyć się doraźnie u lekarza rodzinnego.

Źródło informacji: INTERIA.PL/Polska

 

 www.o2.pl | 2008-10-30 20:02

POLACY NAJCZĘŚCIEJ MAJĄ PROBLEMY ZE WZROKIEM, NADCIŚNIENIEM I NADWAGĄ

Problemy ze wzrokiem (57 proc.), nadciśnienie tętnicze (56 proc.) oraz nadwaga lub otyłość (47 proc.) to główne dolegliwości, na które cierpią Polacy - wynika z europejskiego sondażu na temat zdrowia Europe Health 2008.

 

Europejczycy najczęściej borykają się z nadciśnieniem tętniczym (42 proc.), problemami ze wzrokiem i nadwagą (po 38 proc.). Mają problem także z wysokim poziomem cholesterolu (35 proc.) i cierpią na stres (31 proc.). Co trzeci badany zmaga się z bezsennością lub zaburzeniami snu. Za najzdrowszych uważają się Szwajcarzy i Belgowie. Najmniej ze swojego stanu zdrowia zadowoleni są Rosjanie.

(...)

Znaczna część badanych Polaków dotknięta jest chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak stres (41 proc.) i bezsenność, zaburzenia snu (36 proc.) lub depresja (22 proc.). Ponad jedna trzecia (34 proc.) badanych Polaków cierpi na zbyt wysoki poziom cholesterolu.

 

Problemy ze słuchem ma 29 proc. polskich respondentów, a 24 proc. ma problem z zaparciami (częściej niż średnia europejska). Co piąty badany miał problemy z pamięcią, a 20 proc. badanych Polaków choruje na cukrzycę.

 

Polacy rzadko deklarowali, że zmagają się z zaburzeniami sprawności seksualnej (9 proc.), z menopauzą (14 proc.) i nietrzymaniem moczu (15 proc.). Stosunkowo rzadko też cierpią z powodu osteoporozy (17 proc.). | (PAP)

 

 www.o2.pl | Niedziela [01.02.2009, 07:13] 3 źródła

W CHINACH RODZI SIĘ CORAZ WIĘCEJ KALEK

Winne są zanieczyszczenia.

Jiang Fan z komisji Narodowej Populacji i Planowania Rodziny twierdzi, że w Chinach co 30 sekund rodzi się dziecko z fizycznymi defektami, które są wynikiem rosnącego zanieczyszczenia środowiska. | G

 

"ANGORA" nr 25.18.06.2006 r.

PRZYCZYNĄ SPADKU URODZEŃ NIE JEST

BIEDA, lecz skażenie środowiska – twierdzą

członkowie zespołu badawczego

przy Ministerstwie Nauki. Świadczy o tym

m.in. rosnąca liczba przypadków bezpłodności

i patologii ciąży. – W okresie

powojennym sytuacja ekonomiczna

społeczeństwa była znacznie trudniejsza niż

obecnie, a pomimo tego następował

szybki wzrost demograficzny – argumentują

naukowcy. | B.M. i Z.N.

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Sobota [15.01.2011, 10:11] ostatnia aktualizacja: Sb [15.01.2011, 10:12]

ZATRUWAMY CIĘŻARNE KOBIETY. SĄ JAK CHEMICZNE WYSYPISKA

Ich dzieci chorobami zapłacą za życie w wygodzie.

Praktycznie każda ciężarna Amerykanka ma w sobie większość ze 163 związków chemicznych z listy, z którą do badań przystąpili naukowcy z Kalifornii.

Część z nich to ciężkie trucizny, zakazane jeszcze w latach 70. Większość jednak, to substancje powszechnie używane w chemii gospodarczej i spożywczej - donosi sify.com.

Problem w tym, że masowo się odkładają w organizmach. W krwi ciężarnych odkryto m.in. bifenyle, fenole, pestycydy, związki perfluorowane, ftalany, policykliczne węglowodory aromatyczne i nadchlorany.

Niestety, w wielu przypadkach odkrywano zakazany w 1972 roku silnie trujący, owadobójczy środek DDT czy środki zabezpieczające tekstylia przed ogniem (Polibromowane etery difenylowe).

Bisfenol A, element żywic epoksydowych, znalazł się aż w 96 proc. badanych ciężarnych. Do organizmu dostaje się wraz z napojami z puszek, bo wyścieła się nim wnętrza metalowych opakowań - tłumaczy serwis.

To, co naukowców niepokoi najbardziej, to liczba związków chemicznych, które odkładają się w ciałach kobiet.

Organizm ludzki wszystko wchłania, a nie ma informacji o tym, jakie są tego skutki.

Część badań prowadzonych wobec poszczególnych wymienionych chemikaliów pokazała ich dużą szkodliwość, szczególnie dla płodów. Nikt jednak dotąd nie badał kobiet na obecność tak wielu - podkreślają naukowcy. | JS

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Sobota [04.12.2010, 13:05]ostatnia aktualizacja: Sb [04.12.2010, 13:06]

CO PIĄTY MĘŻCZYZNA JEST BEZPŁODNY.

Europejscy naukowcy nie mają wątpliwości - to bezpłodność mężczyzn ma wpływ na niski przyrost naturalny - informuje upi.com.

Zbyt małą uwagę przykładamy do zdrowia reprodukcyjnego mężczyzn - twierdzi Niels Skakkebaek z Uniwersytetu w Kopenhadze. - Tymczasem niska jakość

spermy może być przyczyną tego, że coraz więcej par zmuszonych jest uciekać się do zapłodnienia in vitro. Co więcej, ten sposób leczenia może być z tego powodu mniej skuteczny.

Z badań wynika, że co piąty Europejczyk w wieku od 18 do 25 lat ma nasienie tak niskiej jakości, że nie jest w stanie zapłodnić kobiety. | WB

 

[Więc trzeba jeszcze m.in. zalegalizować narkotyki/narkomanię/degeneractwo... - red.]

 

www.o2.pl | Wtorek [28.04.2009, 17:48] 1 źródło

PONAD 2,5 MLN POLAKÓW MA PROBLEM Z EREKCJĄ

To ponad milion więcej niż 10 lat temu.

Erekcja jest czułym barometrem ogólnego stanu zdrowia. Jej zaburzenia są pewną konsekwencją pogarszania się naszego zdrowia. Jeśli cokolwiek złego się dzieje, warto temu przeciwdziałać, zgłaszając się do lekarza - powiedział wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej dr Andrzej Depko.

 

Według seksuologa Polacy jedzą zbyt tłusto jedzą, palą, piją i rzadko uprawiają seks. Do tego za dużo pracują.

 

Jak udowadniają lekarze, zaburzenia erekcji mogą być pierwszym sygnałem choroby wieńcowej, nadciśnienia, cukrzycy, depresji, ale także wynikiem przyjmowania nadmiaru leków, np. na chorobę wrzodową.

 

Ale problem paradoksalnie dotyka nie tylko mężczyzn. Kobiety widząc, że ich partner nie ma ochoty na współżycie, przyjmują często, że nie są już atrakcyjne, bądź są zdradzane. Może

to być jednak wynik złego stanu zdrowia. Szkopuł jednak w tym, że tylko 30 procent polskich par rozmawia o swoich seksualnych problemach. | G

 

www.o2.pl / www.sfora.pl | Wtorek [01.12.2009, 11:32] 4 źródła

KAŻDY FACET MOŻE MIEĆ ZDROWEGO PENISA

Ale zależy to od jego matki.

Kobiety ciężarne muszą unikać kontaktu z substancjami chemicznymi, a zwłaszcza z środkiem odstraszającym owady - apelują lekarze.

To właśnie chemikalia powodują, że rodzą chłopców z wadami penisa.

Najczęściej penis znajduje się w niewłaściwym miejscu. W takim przypadku konieczna jest operacja - powiedział Chris Winder z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii.

Najpopularniejszym uszkodzeniem jest wada cewki moczowej.

Badania pokazały, że kontakt z takimi preparatami w ciągu trzech pierwszych miesięcy ciąży zwiększa ryzyko urodzenia dziecka z wadą penisa aż o 81 procent. | TM

 

 

 www.o2.pl | Poniedziałek [19.01.2009, 11:28] 1 źródło

ZANIECZYSZCZONE RZEKI ZMIENIAJĄ PŁEĆ RYB

Trujące chemikalia powodem bezpłodności.

Do takich wniosków doszli naukowcy po trzech latach studiów prowadzonych na uniwersytetach Exeter i Brunel. Przebadano próbki z 30 zbiorników wodnych i ponad 1500 ryb.

W zanieczyszczonych rzekach odkryto chemikalia zwane antyandrogenami, które mogą pochodzić od pestycydów, ścieków przemysłowych lub farmaceutyków.

Ich działanie jest bardzo niebezpieczne. Substancje mogą blokować męskie hormony płciowe, takie jak testosteron.

 

Może być wiele powodów wzrostu problemów z płodnością u ludzi, ale te wyniki mogłyby ujawnić kolejny, wcześniej nieznany czynnik - powiedział zaangażowany w badania profesor Charles Tyler z Uniwersytetu w Exeter.

 

Zaobserwowano też, że ryby płci męskiej, pod wpływem antyandrogenów zmieniają się w ryby płci żeńskiej. | AH

 

 

„PRZEKRÓJ” nr 29, 14.07.2005 r.

ZWIERZO-CZŁEKO-UPIÓR

(...) ŚWIŃSKI PERV
Jednak takie karkołomne związki międzygatunkowe to niejedyny problem. Badania świń, którym w życiu płodowym wszczepiono ludzkie komórki, pokazały zaskakujące zjawisko – istnienie komórek ludzko-świńskich. We wcześniejszych eksperymentach powstawał organizm, w którym obok siebie istniały dwa rodzaje komórek – zwierzęce i ludzkie – ale zawsze były one łatwe do rozróżnienia. Tymczasem badania Jeffreya Platta z Mayo Clinic zaskoczyły wszystkich – 60 procent

 

komórek innych niż zwierzęce miało w jądrze wymieszane DNA ludzkie i świńskie.
Takie hybrydowe komórki rozmywają granicę między tym, co jeszcze ludzkie, a tym, co już zwierzęce. Poza kolejnymi wątpliwościami natury etycznej są większe zagrożenia.
Świnie powszechnie zarażone są retrowirusem PERV – to drobny fragment kodu genetycznego od tysięcy lat obecny w kolejnych pokoleniach zwierząt. Nie wywołuje on u nich żadnej choroby i nie potrafił nigdy przekroczyć granicy między świnią a człowiekiem. Tymczasem ludzko-świńskie komórki były nim zarażone.

 

Tym samym została przełamana bariera gatunkowa – dzieli nas tylko krok od tego, by wirus PERV przeniósł się na ludzi. Być może wystarczyłby kontakt krwi zawierającej zarażone komórki-hybrydy z krwią człowieka. Nie wiadomo, czy PERV zachowywałby się u nas równie spokojnie jak u świń.

Sytuacja jest tym poważniejsza, że ludzko-świńskie chimery żyją na całym świecie. Poza wspomnianymi zastawkami istnieje wiele innych zastosowań obcych tkanek w medycynie. Lekarze z Niemiec używają płatów świńskiej skóry do leczenia rozległych oparzeń, w Szwecji trwają próby z przeszczepianiem komórek świńskiej trzustki ludziom chorym na cukrzycę, a w Kanadzie bada się możliwość czyszczenia ludzkiej krwi przez przepuszczanie jej przez wątrobę świni.

Na razie przebadano krew 160 chorych leczonych tkankami pobranymi od świń i nie wykryto wirusa PERV, jednak może być on obecny w ich organach. Badania trwają. Mechanizm powstawania komórkowych hybryd mógłby wyjaśnić tajemnicę pojawienia się wirusa HIV, który pochodzi prawdopodobnie od małp i jest spokrewniony z PERV. Być może jego tajemnicze pojawienie się w Afryce na początku XX wieku było wynikiem samoczynnego powstania ludzko-małpiej komórki hybrydowej. (...)

Piotr Stanisławski

 

 

 

 


PRAWO KATZA: LUDZIE I NARODY BĘDĄ DZIAŁAĆ RACJONALNIE WTEDY I TYLKO WTEDY, GDY WYCZERPIĄ JUŻ WSZYSTKIE INNE MOŻLIWOŚCI...

 

 www.wolnyswiat.pl   WBREW ZŁU!!! 

PISMO NIEZALEŻNE – WOLNE OD WPŁYWÓW JAKICHKOLWIEK ORGANIZACJI RELIGIJNYCH, PARTII, UGRUPOWAŃ I STOWARZYSZEŃ ORAZ WYPŁOCIN REKLAMOWYCH. WSKAZUJE PROBLEMY GOSPODARCZE, POLITYCZNE, PRAWNE, SPOŁECZNE I PROPOZYCJE SPOSOBÓW ICH ROZWIĄZANIA (RACJONALNE MYŚLI, ANALIZY, WNIOSKI, POMYSŁY, POSTULATY, I ICH ARGUMENTACJA, CAŁE I FRAGMENTY ROZSĄDNYCH, INTERESUJĄCYCH MATERIAŁÓW Z PRASY I INTERNETU)

 

OSOBY CHCĄCE WESPRZEĆ MOJE PISMO, DZIAŁANIA PROSZĘ O WPŁATY NA KONTO:

Piotr Kołodyński

Skr. 904, 00-950 W-wa 1

BANK PEKAO SA II O. WARSZAWA

Nr rachunku: 74 1240 1024 1111 0010 0521 0478

Przy wpłatach do 800 PLN należy podać: imię i nazwisko, adres, nr PESEL oraz tytuł wpłaty (darowizna na pismo „Wolny Świat”). Wpłat powyżej 800 PLN można dokonać tylko z konta bankowego lub kartą płatniczą.

ILE ZOSTAŁO WPŁACONE BĘDĘ PRZEDSTAWIAŁ CO 3 MIESIĄCE NA PODSTAWIE WYDRUKU BANKOWEGO (na życzenie, przy wpłacie od 100 zł, będę podawał jej wielkość oraz wskazane dane wpłacających).

Stan wpłat od 2000 r. do dnia 14.08.2010 r.: 100 zł.

 

16. KANDYDAT NA PREZYDENTA

 http://www.wolnyswiat.pl/16h3.html

 

17. ELEKTRONICZNE ZBIERANIE PODPISÓW (pod

inicjatywami ustawodawczymi, moją kandydaturą na prezydenta)

 http://www.wolnyswiat.pl/17.php

 

21. WPŁATY I WYDATKI

 http://www.wolnyswiat.pl/forum/viewtopic.php?t=113

 

22. MOJA KSIĄŻKA

 http://www.wolnyswiat.pl/forum/viewtopic.php?t=73&sid=cdb9fbd2edd5f9499d890fd4e6a2cfa9

 http://www.wolnyswiat.pl/22.html