Elektryczne auta z nie "eko" bateriami. Przyszłość branży zagrożona?
Samochód elektryczny miał być przyszłością motoryzacji, bo przede wszystkim miał być ekologiczny. Co jednak w sytuacji, w której okazuje się, że wcale tak nie jest? Z raportu firmy A.T. Kearney i Energy Transition Institute Battery Electric Vehicles wynika, że branża motoryzacyjna musi rozwiązać problemy z niedostatkami surowców i problematyczną utylizacją.
Eksperci A.T. Karney wskazują, że branża motoryzacyjna ma problemy z niską efektywnością. Okazuje się, że elektromobilność bardziej opłaca np. we Francji niż Polsce. Tam poziom emisji dwutlenku węgla (CO2) na jedną kilowatogodzinę wyprodukowanej energii jest niska i wynosi ok. 60g CO2/kWh. Wiąże się to z tym, że zdecydowana większość tamtejszego prądu powstaje w niskoemisyjnych elektrowniach jądrowych. Inaczej jest w Polsce, gdzie elektrownie opalane węglem kamiennym i brunatnym wiodą prym.
- W Polsce, gdzie emisja wynosi 650g CO2/kWh, w ekstremalnych przypadkach nowoczesne silniki spalinowe mogą okazać się bardziej ekologiczne, niż auta na baterie – mówi Dawid Krzysiak z warszawskiego biura A.T. Kearney.
E-samochody na bakier z ekologią?
Eksperci wskazują, że rynek samochodów elektrycznych opiera się w dużej mierze na obietnicy ekologiczności. Idea samochodów elektrycznych to przede wszystkim obietnica bycia "eko", w porównaniu z samochodami na benzynę i z silnikami diesla. Ambitne rządy, w tym również polski dążą do ograniczenia globalnej emisji CO2 poprzez wspieranie elektromobilności. Raport A.T. Kearney i Energy Transition Institute Battery Electric Vehicles wskazuje na problemy związane z emisją generowaną przez cały cykl życia produktu – od wydobycia surowców potrzebnych do produkcji samochodu, poprzez produkcję pojazdu i baterii, wykorzystanie, ładowanie i recycling.
Baterie samochodów elektrycznych opierają się na szerokiej gamie tak zwanych surowców ziem rzadkich – od litu, przez nikiel po kobalt.
Marcin Moczyróg z A.T. Kearney wskazuje, że producenci baterii zmagają się z zabezpieczeniem dostaw tych kluczowych składników, a światowy popyt już dawno przewyższył podaż. Z raportu Battery Electric Vehicles wynika, że braki surowcowe dotkną przede wszystkim kobaltu – światowe zasoby pozwalają na produkcję 300 mln aut, co pozwoli na elektryfikację maksymalnie 25 proc. z 1,2 mld wszystkich jeżdżących obecnie po drogach. Już dzisiaj ceny rosną o 150 proc. rocznie, a połowa światowej produkcji pochodzi z Demokratycznej Republiki Konga, gdzie – jak alarmują organizacje pozarządowe – do pracy przy wydobyciu często zmusza się dzieci. Wyzwanie czeka także kupujących lit. Wprawdzie światowa produkcja zwiększa się o 7 proc. rocznie, jednak by zaspokoić rosnący popyt, musiałaby osiągnąć 9 proc. wzrost.
Brak surowców, to problemy z bateriami
- Skutki niedostatku surowców ziem rzadkich nasilają się również przez brak gotowych i atrakcyjnych kosztowo systemów ponownego wykorzystania i recyclingu baterii samochodowych – mówi Dawid Krzysiak. Wskazuje on jednak, że do 2025 roku ekonomiczna efektywność recyclingu wzrośnie. Dodatkowo na rynku pojawi się duża liczba używanych baterii, a już dzisiaj trwają pierwsze prace nad możliwościami ich zagospodarowania.
Krysiak podkreśla, że samochody elektryczne to przyszłość, ale ta przyszłość będzie wymagała również zmian w polskim miksie energetycznym, obecnie opartym głównie na paliwach kopalnych – podsumowuje Krzysiak.
Drugie życie zużytych baterii
Okazuje się, że wiele firm już teraz pracuje nad tym w jaki sposób wykorzystać zużyte baterie. Nissan wpadł na pomysł oświetlenia ulic japońskiego miasta Nama, montując w latarniach ulicznych baterie z zużytych samochodów elektrycznych, głównie Nissana Leaf. Lampy są niepodłączone do systemu ulicznego, a zasilane są poprzez ogniwa fotowoltaiczne. Magazynami energii są stare baterie z samochodów elektrycznych.
Nissan jeszcze wcześniej we współpracy z firmą Eaton opracował własną wersję domowego magazynu energii o nazwie xStorage Home. Na początku ubiegłego roku koncern motoryzacyjny podpisał wraz z Eaton i The Mobility 10-letnią umowę z Amsterdam Arena, na dostarczanej zasilania awaryjnego, pochodzącego z akumulatorów Nissan Leaf. Nowy system xStorage Buildings będzie wykorzystywać 280 akumulatorów.
| Paweł Bednarz
http://www.benchmark.pl/aktualnosci/fre ... -2018.html | 2017-12-27
Polacy zapowiadają solarną rewolucję (z grafenem w tle)
Polska firma FreeVolt zapowiada rychłe wprowadzenie grafenowych ogniw fotowoltaicznych, które mają zdumiewać wydajnością.
Na drugą połowę 2018 roku polska firma FreeVolt planuje debiut nowych ogniw fotowoltaicznych, w których wykorzystany zostanie grafen. To właśnie dzięki niemu wydajność nawet przy nieco gorszej pogodzie ma być wyższa o 30-50 proc. w porównaniu do obecnych rozwiązań.
Jakie są koszty? Co ciekawe, Polacy twierdzą, że są w stanie osiągnąć taką wydajność bez znaczącego podwyższania ceny samych ogniw. Prawdopodobnie początkowo będzie trzeba nałożyć nieco wyższą cenę (ale mówimy tu jedynie o 5-7 procentowym wzroście przy – przypomnijmy – co najmniej 30-procentowym wzroście wydajności).
Rynek z potencjałem
Rynek fotowoltaiki dynamicznie rośnie, a według GTM Research w tym roku panele słoneczne na świecie osiągną dwa razy większą moc niż trzy lata temu. FreeVolt ma nadzieję, że zdoła przyłożyć się do popularyzacji tego odnawialnego źródła energii.
Jak zwraca uwagę polski zespół, ogniwa grafenowe sprawdzą się przede wszystkim w naszym klimacie, gdzie dominuje zachmurzone niebo. Nie pozostaje zatem nic innego jak tylko czekać na ich rynkowy debiut.
| Źródło: Money, FreeVolt. Foto: FreeVolt
http://www.telepolis.pl/wiadomosci/graf ... 40966.html | 2 Stycznia 2018
Grafenowy akumulator naładujesz w 5 sekund
Polscy naukowcy opracowali autorską metodę wytwarzania grafenu, która została opatentowana. Duże ilości tego materiału mogą być wytwarzane w specjalnych reaktorach w Łodzi i Warszawie. Są one zdolne do nanoszenia w sposób ciągły dużych, półmetrowych warstw grafenu o grubości jednego atomu.
Poza naszym krajem nie ma dzisiaj dostępnych technologii, które w taki sposób, przy takiej jakości i optymalizacji ceny mogłyby wytworzyć grafen wielkości półmetrowej płachty o grubości jednego atomu - twierdzi przedstawiciel FreeVolt.
| źródło: http://www.telepolis.pl/wiadomosci/graf ... 40966.html
https://www.tabletowo.pl/2017/08/16/aku ... y-bateria/ |
Baterie cynkowo-powietrzne mają jeszcze kilka przewag nad swoimi bardziej „tradycyjnymi” krewniakami. Oprócz niższych kosztów produkcji, są one również kilkukrotnie pojemniejsze – nawet do pięciu razy. Do tego są także znacznie bezpieczniejsze oraz o wiele bardziej przyjazne środowisku, ponieważ w większości składają się z naturalnych elementów.
10.01.2017 r.
ŚMIERTELNY SMOG
W wielu miastach dopuszczalne poziomy dotyczące ilości pyłu w powietrzu przekroczone są ponad 20-krotnie. Sytuacja będzie ulegać dalszemu pogarszaniu.
[Trzeba obniżyć cenę ropy, benzyny, samochodów, węgla, uruchomić nowe kopalnie, elektrownie opalane węglem, zwiększyć produkcję "szybkich śmieci", PKB!... - red.]
29.01.2017 r.
Większe polskie miasta, w których czynnik PM1O został przekroczony 141 - 200 razy to dodatkowo: Kościerzyna (woj. pomorskie), Bydgoszcz, Piła, Poznań, Wrocław, Małogoszcz (woj. świętokrzyskie) i Mielec.
Rewolucja. Ta elektrownia nie wypuści ani grama CO2 do atmosfery
Dwutlenek węgla pozyskiwany jest z opuszczającej kominy elektrowni pary wodnej i używany do produkcji sody oczyszczonej, stosowanej m.in. podczas wytwarzania szkła, detergentów i plastiku.
Inwestowanie w rozwój podobnych technologii może zmniejszyć światową emisję dwutlenku węgla nawet o 10 procent.
http://www.wp.pl / http://www.o2.pl/artykul/rewolucja-ta-e ... 621136001a
Wielka Brytania jako pierwsza postawiła na energię odnawialną. Miała postawionych więcej turbin wiatrowych niż jakikolwiek inny kraj, do tego dochodziły farmy paneli słonecznych z o wydajności zbliżonej do siedmiu reaktorów jądrowych. Brytyjski rząd chce wyłączyć wszystkie elektrownie węglowe do roku 2025.
http://www.money.pl/gospodarka/unia-eur ... 04373.html | 21.04.2017
http://www.polska2041.pl/energia/news-m ... Id,2237949 | 30.07.2016
Polskie Sieci Elektroenergetyczne prognozują, że tylko do 2020 r. trzeba będzie wycofać bloki wytwórcze o mocy od 3 do 6,6 GW. Do 2035 r. zagrożone jest nie tylko utrzymanie bezpiecznego poziomu rezerw w systemie, ale nawet to, czy polskie elektrownie będą w stanie pokryć całe krajowe zapotrzebowanie na prąd.
[Jest okazja zainwestować w efektywne odnawialne źródła energii. - red.]
10.05.2017 r.: "Polski sektor energetyczny potrzebuje 240 mld zł inwestycji."
lista kopalni do zamknięcia będzie długa
https://www.google.pl/search?client=ope ... d%C5%82uga

http://technowinki.onet.pl/vortex-bezlo ... owa/kqpbep | 18.05.2015
Vortex: bezłopatkowa turbina wiatrowa
Maszt wykonano z włókien szklanych oraz włókna węglowego i dzięki odpowiedniej konstrukcji może wibrować poruszany wiatrem. W jego podstawie wbudowano dwa pierścienie magnesów działających jak nieelektryczny silnik. Gdy maszt oscyluje w jedną stronę, magnesy ciągną go w przeciwnym kierunku, co zapewnia jego ruch niezależnie od prędkości wiatru. Tworzona w ten sposób energia kinetyczna, jest następnie zmieniana w prąd w specjalnym alternatorze.
http://www.onet.pl / http://rwelab.forbes.pl/elektrownia-wia ... 0,1,1.html |
Słupy, które generują prąd. Pomysł elektrowni wiatrowej bez wirnika
Za pomysłem bezłopatkowej turbiny "Bladeless" stoi hiszpańska firma Vortex. Jej produkt wygląda jak wielki słup, bez żadnych wystających elementów. Założeniem projektu była rezygnacja z łopat wirnika, przy zachowaniu efektywności konstrukcji. Pomysł spotkał się z ciepłym przyjęciem i rozbudził nadzieję, że kiedyś uda mu się zastąpić tradycyjne turbiny wiatrowe, które w związku z hałasem i infradźwiękami są czasem krytykowane przez okolicznych mieszkańców
Jak działa ów system? Inżynierowie zaprojektowali go w ten sposób, aby wykorzystywał tzw. wirowość, czyli efekt zawirowań powietrza wokół masztu, zmieniając go w energię kinetyczną.
Nie potrzebuje więc żadnych przełożeń, pasów ani napędów. Nie ma żadnych ruchomych części, co oznacza niższe koszty eksploatacji, a w efekcie jeszcze tańszą energię. Redukcji ulec mają koszty utrzymania urządzenia, a także koszty produkcji.
Twórcy tego nowego rozwiązania obliczyli, że energia generowana przez bezłopatkową konstrukcję może być nawet o połowę tańsza od energii wytwarzanej przez klasyczne turbiny wiatrowe. Mniejszy będzie również tzw. „ślad środowiskowy”.
Z pewnością wydajność "Bladeless" będzie jednak niższa niż konwencjonalnych turbin. Vortex przyznaje, że jeden maszt wyprodukuje niemal 30 proc. energii mniej. Niewielka moc urządzenia może być zrekompensowana przez możliwość ustawienia większej liczby "słupów" bardzo blisko siebie, co jest niemożliwe przy normalnych turbinach. Według producentów wysoki na 12 metrów maszt będzie w stanie "przechwycić" około 40 procent siły wiatru wiejącego z prędkością 41 km/h.
Pieniądze na produkcję "Bladeless" Vortex zbiera za pomocą serwisu crowdfundingowego.
[To rozwiązanie można zastosować także do wykorzystywania energii fal morskich. - red.]
Vortex Bladeless - nowa elektrownia wiatrowa - HORYZONT ZDARZEŃ #14
https://www.youtube.com/watch?v=gRVgH8rGmJA | 15.06.2015
Polenergia coraz bliżej budowy drugiej farmy wiatrowej na Bałtyku
Grupa Polenergia uzyskała decyzję środowiskową dla - drugiej już - farmy wiatrowej, które chce zbudować na Bałtyku. Na początku obie mają liczyć w sumie 120 turbin o łącznej mocy do 1200 MW. Budowa może ruszyć w 2019 r. Będą to pierwsze polskie morskie farmy wiatrowe.
http://www.wp.pl / http://www.money.pl/gospodarka/wiadomos ... 07046.html | 25.04.2017
Mogą pobić farmy wiatrowe. Znaleźli sposób na pozyskiwanie energii z fal morskich
W przeciwieństwie do wiatraków stawianych na morzu, nie potrzebują sztywnego połączenia z lądem, a na dodatek nie zniszczy ich żaden sztorm. Po trzecie pływaki można łączyć i przepinać jak klocki Lego, budując nieograniczone systemy zasilające miasta czy fabryki. To właśnie Wave-Eco - technologia, nad którą pracuje Centrum Innowacji Akademii Morskiej w Szczecinie.
http://www.wp.pl / http://www.money.pl/gospodarka/wiadomos ... 06253.html | 26.04.2017
Start-up opracował innowacyjny sposób produkcji prądu z morskich fal
Inżynierowie hiszpańskiego start-upu wykorzystują w tym celu indukcję elektromagnetyczną, dzięki której boje są w stanie produkować prąd w każdych warunkach atmosferycznych, bez względu na wysokość fal.
http://www.onet.pl / http://innogy.forbes.pl/odnawialne-zrod ... 9,1,1.html | 10.05.2017
http://www.wp.pl / http://www.money.pl/gospodarka/wiadomos ... 31192.html | 06.01.2017,
Chiny zainwestują w OZE 361 mld dolarów. W Polsce inwestycje siadły
- Tylko w 2015 roku w OZE na świecie zainwestowano ponad 285 mld dolarów. Trendy są więc dobrze znane i jasno określone. Im szybciej to zrozumiemy, tym więcej na tym zyskamy. Na razie rząd całkowicie zablokował inwestycje w nowoczesne i wydajne elektrownie wiatrowe, a istniejące wiatraki postawił na granicy bankructwa. Żaden racjonalnie działający kraj nie postępuje w ten sposób z instalacjami, które nie tylko zwiększają bezpieczeństwo energetyczne produkując energię lokalnie, ale i robią to w sposób nie zanieczyszczający atmosfery, co ma niebagatelne znacznie dla zdrowia nas wszystkich – mówi WP money prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Wojciech Cetnarski.
- Sami tylko inwestorzy z branży energetyki wiatrowej zainwestowali do tej pory nad Wisłą 34 miliardy złotych, a wiatraki które dzięki temu powstały każdego roku, przynoszą ok. 680 mln zł z samych tylko wpływów podatkowych. To nie powinien jednak być koniec. Polska ma ogromny potencjał do dalszego rozwijania OZE, a jedyne czego potrzebują inwestorzy to stabilność przepisów i brak blokad inwestycyjnych – dodaje.
| Agata Kalińska
„Spotkanie gigantów” – Audi, BMW, Daimler AG, Ford i Porsche
Grupa Audi, Grupa BMW, Daimler AG, Ford Motor Company i Porsche planują utworzenie joint venture, którego zadaniem będzie budowa w Europie sieci stacji wysokich napięć umożliwiającej ładowanie pojazdów elektrycznych.
Budowa rozpocznie się w 2017 roku. W pierwszym etapie, planuje się uruchomienie ok. 400 stacji w całej Europie. Do roku 2020, klienci mają zyskać dostęp do tysięcy punktów ładowania wysokiej mocy. Stacje ładujące wzdłuż autostrad i często uczęszczanych dróg tranzytowych będą dostępne powszechnie, umożliwiając tym samym elektryczną jazdę na długich trasach. Ładowanie ma być tak dalece zaawansowane, by w przyszłości przebiegało równie komfortowo jak tradycyjne tankowanie paliwa.
http://wrc.net.pl/spotkanie-gigantow-elekt | 30 LISTOPADA 2016



Polski grafen dla biomedycyny i motoryzacji
http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/p ... cji/w6hhcf | 07.01.2016