www.wolnyswiat.pl

 

[Ostatnia aktualizacja: 08.2009 r.]

 

 

LINKI DO INTERESUJĄCYCH MATERIAŁÓW W INTERNECIE. CO WARTO KUPIĆ, PRZECZYTAĆ, CZYTAĆ, MIEĆ

 

LINKI:

 www.faktyimity.pl (strona tygodnika, z Forum)

 

 www.racja.org.pl (strona partii RACJA Polskiej Lewicy, z Forum)

 

 www.racjonalista.pl (strona Stowarzyszenia, z Forum)

 

 http://lista.racjonalista.pl (Internetowa Lista Ateistów i Agnostyków)

 

 http://www.klimatdlaziemi.pl (profesjonalna strona zajmująca się opisem zmian klimatycznych, tego skutkach, i jak temu zaradzić)

 

 www.eioba.pl (profesjonalny, ogólnodostępny portal z wieloma wartościowymi artykułami)

 

 

BADANIA ANALITYCZNE:

 

 www.cbdna.pl

Centrum Badań DNA. Poznański Park Naukowo Techniczny

Centrum Badań DNA to firma założona przez naukowców na terenie Poznańskiego Parku Naukowo – Technologicznego. Jesteśmy nowoczesnym ośrodkiem naukowo-badawczym, specjalizującym się w prowadzeniu badań genetycznych i analizach DNA. W naszej pracy wykorzystujemy najnowsze technologie i metody badawcze. Gwarantujemy, że jakość naszych usług stoi na najwyższym, światowym poziomie.

 

METODY

PCR (Polymerase Chain Reaction)

Podstawową metodą diagnostyczną stosowaną w laboratorium Centrum Badań DNA jest PCR (Polymerase Chain Reaction). Reakcja ta umożliwia powielanie wybranych sekwencji DNA, charakterystycznych dla danego organizmu. Produkt reakcji PCR, fragment DNA o ściśle określonej długości, identyfikujemy w żelu agarozowym podczas rozdziału elektroforetycznego.

 

Wykrycie oczekiwanego produktu reakcji PCR, świadczy o obecności charakterystycznej sekwencji DNA i oznacza wynik pozytywny. W zależności od wybranych do powielania charakterystycznych sekwencji, możemy wykazać w próbce obecność DNA konkretnych mikroorganizmów, DNA wirusów czy parazytów, modyfikacji genetycznych, a także genów lub mutacji w genach sprzyjających procesom nowotworowym.

 

Real-Time PCR (reakcja PCR w czasie rzeczywistym)

Najnowszym osiągnięciem biologii molekularnej jest metoda analizy DNA - Real-Time PCR (reakcja PCR w czasie rzeczywistym). Oprócz wszystkich zalet klasycznej reakcji PCR, test DNA oparty na metodzie Real-Time PCR stwarza nowe możliwości.

 

Dzięki zastosowaniu barwników i sond fluorescencyjnych, Real-Time PCR umożliwia jednoczesne powielanie i wykrywanie charakterystycznych sekwencji DNA, co znacznie skraca czas uzyskania wyniku analizy. Ścisła zależność intensywności fluorescencji, wzrastającej w miarę zachodzenia reakcji PCR, jest skorelowana z ilością powstającego produktu. Umożliwia to przeprowadzenie pomiarów ilościowych i określenie przybliżonej liczby mikroorganizmów, wirusów czy zawartości procentowych GMO w badanych próbkach.

Metoda Real-Time PCR, 200 razy bardziej czuła od metody PCR przy oznaczenia DNA Borrelia burddorferi w próbkach krwi

Powiększ diagram

 

Sekwencjonowanie DNA

Aby poznać dokładną sekwencję nukleotydową – kolejność nukleotydów, które jednocześnie budują DNA i kodują w nim informację, stosujemy sekwencjonowanie DNA.

 

Metoda polega na rozdziale w kapilarze mieszaniny produktów o różnej długości. Każdy z produktów, otrzymanych w reakcji PCR, jest znakowany jednym z czterech możliwych barwników fluorescencyjnych. Identyfikacja barwników w rozdzielanych produktach, pozwala określić sekwencję nukleotydową badanego fragmentu DNA. Jest to bardzo przydatna technika w niektórych analizach genetycznych.

 

Mikromacierze DNA

Mikromacierze DNA to niewielkie szklane lub plastikowe płytki, na które naniesiono dużą liczbę sond molekularnych. Każda z nich jest specyficzna tylko dla jednego fragmentu genu. Zastosowanie tego typu płytek umożliwia analizę w pojedynczym eksperymencie praktycznie całego genomu badanego organizmu. Mikromacierze DNA znalazły szerokie zastosowanie w medycynie, gdzie wykorzystywane są do poznawania mechanizmów chorobotwórczych oraz identyfikacji wskaźników pozwalających na ocenę ryzyka rozwoju chorób. Technika ta umożliwia postawienie dokładniejszej diagnozy i dostosowanie leczenia do indywidualnego przypadku pacjenta.

 

 

 http://www.rex-genetyka.pl/

Ogólnopolskie Centrum Genetyki (w Wrocławiu)

Ogólnopolskie Centrum Genetyki REX Company Sp. z o.o. wykonuje badania diagnostyczne chorób infekcyjnych, a także badania w kierunku chorób uwarunkowanych mutacjami w genach człowieka.

 

 

 www.koroun.edu.pl

Krajowy Ośrodek Referencyjny (w Warszawie) ds. Bakteryjnych Zakażeń Ośrodkowego Układu Nerwowego

CZYM SIĘ ZAJMUJEMY

Krajowy Ośrodek Referencyjny ds. Diagnostyki Bakteryjnych Zakażeń Ośrodkowego Układu Nerwowego (KOROUN) został powołany 01.02.1997 r. decyzją Ministra Zdrowia. Ośrodek działa w obrębie Zakładu Epidemiologii i Mikrobiologii Klinicznej Narodowego Instytutu Leków (dawniej Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego).

Celem działania KOROUN jest monitorowanie pozaszpitalnych bakteryjnych zakażeń ośrodkowego układu nerwowego i innych inwazyjnych zakażeń bakteryjnych nabytych poza szpitalem, w szczególności tych wywoływanych przez następujące gatunki bakteryjne:

- Neisseria meningitidis (dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, meningokoki);

- Streptococcus pneumoniae (dwoinki zapalenia płuc, pneumokoki);

- Haemophilus influenzae (pałeczki hemofilne);

- Streptococcus pyogenes (paciorkowce ropotwórcze grupy A);

- Streptococcus agalactiae (paciorkowce grupy B);

- Listeria monocytogenes.

 

 

 

 

JĘZYK ESPERANTO:

 www.esperanto.net

 www.lingvo.org

 www.lernu.net

 

 

 

 

 www.o2.pl | Wtorek [16.06.2009, 13:42] 2 źródła

POZNAJ SWOJE PRAWA. RUSZYŁ PORTAL Z PORADAMI

Rzecznik Praw Obywatelskich uruchomił "Codziennik prawny".

Każdy kto ma jakiś problem może dowiedzieć się z portalu, jak rozwiązuje to prawo. To rodzaj przewodnika, który powinien wystarczyć na każdą życiową okoliczność. Można tam też znaleźć wzory pism procesowych i formularze - Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego cytuje Radio Tok FM.

Prace nad portalem trwały od dwóch lat. Zebrano tam informacje dotyczące wszystkich dziedzin życia - od problemów z płaceniem podatków przez prawo pracy po sprawy rodzinne.

Janusz Kochanowski chciałby, żeby informację o portalu otrzymał każdy, kto odbiera dowód osobisty. Rzecznik narzeka jednak, że nikt z rządu nie odpowiedział na jego propozycję współpracy. | AJ

 

 

 

 

FILMY

FANTASTYCZNE:

„GWIEZDNE WOJNY” (6 części)

Seria „OBCY”

Seria „TERMINATOR”

„MATRIX” (3 części)

„JA, ROBOT”

Seria „CZERWONY KARZEŁ” (komedia)

„APPLESEED” (animowany)

„FINAL FANTASY” (animowany)

„ELYSIUM” (animowany)

„KRONIKI RIDDICKA/MROCZNA FURIA” (animowany)

„WODNY ŚWIAT” (z Kelvinem Costnerem)

 

KOMEDIE:

„MASKA”

„BRUCE WSZECHMOGĄCY”

„OPERACJA KONDOR/ZBROJA BOGA 2”

„GOŚCIE W AMERYCE”

„RYCERZE Z SZANGHAJU”

„NAGA BROŃ 33 i 1/3”

 

NATURA/EKOLOGIA:

 

 

RÓŻNE:

„HERO”

„DOM LATAJĄCYCH SZTYLETÓW”

„KRÓL SKORPION”

„KILL BILL” (2 części)

„ŻOŁNIERZE NIEBIOS”

„13 DZIELNICA”

„WASARI”

„OSTATNI SMOK”

„XENA”

„HERKULES”

Seria „007 JAMES BOND” (z Rogerem Moorem w roli głównej oraz wersja z Pierce Brosnanem)

 

 

 

 

POLECAM NASTĘPUJĄCE KSIĄŻKI:

 

„POLITYKA” nr 32/33 (2616) z dnia 11-08-2007; s. 106

JAK ZOSTAĆ UCZONYM

Nauka, którą jeszcze sto lat temu zajmowali się nieliczni entuzjaści, dziś daje zatrudnienie milionom osób. Nie dla wszystkich z nich jest jednak życiową misją. John Brockman, niestrudzony amerykański popularyzator nauki, poprosił ponad 20 wybitnych uczonych, by opisali, jak rodziła się w nich pasja poznawania i odkrywania. Zaproszenie przyjęli m.in. znakomity psycholog ewolucyjny David Buss, fizyk Murray Gell-Mann, genialny inżynier i prorok posthumanizmu Ray Kurzweil, biolog Richard Dawkins oraz inne znakomitości. Różne losy, wspólne wyzwanie i wiara w możliwości ludzkiego umysłu. W rezultacie powstała ciekawa książka „Niezwykłe umysły. Jak w dziecku rodzi się uczony” (Prószyński i S-ka, 2007 r.).

 

 

Seria „Diuna” (fantastyka z przesłaniem) Franka Herberta.

 

 

Stworzyciel chyba czasami też miewał kaca. Najdziwniejsze zwierzaki na ziemi.

 http://www.eioba.pl/a105349/stworzyciel_chyba_czasami_tez_miewal_kaca_najdziwniejsze_zwierzaki_na_ziemi